Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İyi Karpuz Nasıl Seçilir?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Son 2 3 gundur hava cok sicak degil mi gençler. yaz boyle devam ederse kışa cikar miyiz bilmiyorum
Neyse,
ben de buna istinaden hemen marketten ilk buldugum kelek karpuzu aldim. Her zamanki gibi Basarili bir secim
guzel bir kirmizi ve sifir tat.
Zaten kesince anlamiştim
Bicagi saplayinca çatırt diye ses gelmemişti.

Olsun yapacak bir sey yok
Karpuz secimlerime daha ozen gostermeye karar verdim.
Bunu da sizinle paylastim
Neden ?
Cunku biri bana karpuz secme metodunu anlatabilir diye.
Google yontemleri olmasin denedim cok nadir guzel cikiyor.

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Son 2 3 gundur hava cok sicak degil mi gençler. yaz boyle devam ederse kışa cikar miyiz bilmiyorum
Neyse,
bende buna istinaden hemen marketten ilk buldugum kelek karpuzu aldim. Her zamanki gibi Basarili bir secim
Zaten kesince anlamiştim

Neden ?
Karpuzun sapı eğer çok yeşil ise eğilmiyor bükülmüyorsa alma daha olmamış demek

Eğer siyahlamışsa da (nasıl tarif ederim bilmiyorum) böyle hani çok cıvık cıvık olur ya karpuz ferahlatıcı gelmiyor öyle yiyince bu kıvamda oluyor. Sanırım bu seferde fazla beklemiş oluyor.

Yani sapı hem yeşil olup hem de sapı kolayca hareket ettirebiliyosan gayet iyi bir karpuz seçersin inşeAllah. Sarı sap veya kurumadan hemen önceki halde olan sap diyebiliriz sanırım buna.

IMG_20240603_205020.jpg

Mesela googledakine göre olgun karpuz için kurumuş sap (siyah sap) tan bahsediyor ancak bu seferde içi iyice kendinden geçmiş oluyor. Sulu sulu soğuk tadı olmuyor.

e.soyler.Tawheed Çevrimdışı

e.soyler.Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Karpuzun sapı eğer çok yeşil ise eğilmiyor bükülmüyorsa alma daha olmamış demek

Eğer siyahlamışsa da (nasıl tarif ederim bilmiyorum) böyle hani çok cıvık cıvık olur ya karpuz ferahlatıcı gelmiyor öyle yiyince bu kıvamda oluyor. Sanırım bu seferde fazla beklemiş oluyor.

Yani sapı hem yeşil olup hem de sapı kolayca hareket ettirebiliyosan gayet iyi bir karpuz seçersin inşeAllah. Sarı sap veya kurumadan hemen önceki halde olan sap diyebiliriz sanırım buna.

Ekli dosyayı görüntüle 32822
Mesela googledakine göre olgun karpuz için kurumuş sap (siyah sap) tan bahsediyor ancak bu seferde içi iyice kendinden geçmiş oluyor. Sulu sulu soğuk tadı olmuyor.
Karpuzu boş verin gidin BİM'e onluk külahlar var alın bir tane yanında da dondurma alın iyi gidiyor. @Alketa

Tercihim vanilyalı olan

Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Neyse,
bende buna istinaden hemen marketten ilk buldugum kelek karpuzu aldim. Her zamanki gibi Basarili bir secim
Zaten kesince anlamiştim

Neden ?
Karpuz Nasıl Anlaşılır? İyi ve Tatlı Karpuz Nasıl Seçilir?

1-Kabuk Rengi: Karpuzun kabuğu parlak ve canlı renkte olmalıdır. Mat veya soluk renkli kabuklar genellikle kalitesiz karpuzları gösterebilir.

2-Kabuk Dokusu: Karpuzun kabuğu düzgün ve pürüzsüz olmalıdır. Çatlaklar, yaralar veya yumuşak bölgeler kalitesiz bir karpuzun işareti olabilir. Kabarcıklar, lekeler veya çürümüş bölgeler olmamalıdır.

3-Dokunuş: Karpuza hafifçe vurun, sağlam ve dolgun bir ses çıkmalıdır. Aşırı sert veya yumuşak olmamalıdır. Hafifçe bastırıldığında hafifçe esniyorsa olgunlaşmış olabilir.

4-Ağırlık: Karpuzu elinizde tutarken ağırlığına dikkat edin. İyi bir karpuz, beklediğinizden daha ağır hissettirir. İçinde bol miktarda su bulunduğunu gösterir.

5-Sap Durumu: Karpuzun sapı sağlam ve kuru olmalıdır. Eğer sap nemli veya çürümüşse, karpuzun içi bozulmuş olabilir.

6-Leke ve Çatlaklar: Karpuzun kabuğunda büyük çatlaklar veya yumuşak lekeler olmamalıdır.

7-Desen: Karpuzun kabuğundaki desen, içindeki olgunluğu gösterebilir. Daha belirgin ve düzenli desenlere sahip karpuzlar genellikle daha tatmin edici olabilir.

8-Şekil ve Boyut: Orantılı bir şekilde büyümüş karpuzlar tercih edilir. Aşırı büyük veya aşırı küçük karpuzlardan kaçının.

9-Kavuşum Noktası: Karpuzun alt tarafında bulunan kavuşum noktası, olgunlaşma sürecindeki değişiklikleri gösterir. Bu nokta sarımsı veya mat ise olgunlaşma ihtimali daha yüksektir.

10-Tadının Belirlenmesi: Eğer tadını denemek için izin veriyorlarsa sulu, olgun ve ferahlatıcı bir lezzet arayın.

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Neyse,
Zaten kesince anlamiştim

Neden ?
Bimden alıyorum kelek çıkınca iade alıyorlar

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Biz pazardan alıyoruz genelde karpuz veya başka ürünleri. Pazar yoksa ve acilse manavdan. Market en son çare. Çünkü meyve ve sebzeleri bazen alınmayacak halde oluyorlar.
Zaten pazar da gerçekten ürününe güvenenler kesiyor, içini gösteriyorlar, kimisi tatmanıza da izin verir.

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Karpuz tadını tatmak şans işi olup zahmet gerektirdiği için iyi karpuz bulmak bana meşakkat verir bu yüzden karpuz yemem

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Forumdaşlarim,
talimatlariniza uyarak,
Evdeki kelek karpuzu bitirir bitirmez
Yeni karpuz alacagim insallah.
Tesekkur ederimmm

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
İki gündür evde akşam yemeği yerine karpuz peynir takılıyorum. Hanım yemek yapamiyor çocuklardan fırsat. Zaten yemeklerde bu nemli havada bayiyor açıkçası. Benimde işime geliyor. Bu arada İstanbulda Çatalcaya yolunuz düşerse kavununu tadın mutlaka. Catalcanin kavunu harika

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
İki gündür evde akşam yemeği yerine karpuz peynir takılıyorum. Hanım yemek yapamiyor çocuklardan fırsat. Zaten yemeklerde bu nemli havada bayiyor açıkçası. Benimde işime geliyor. Bu arada İstanbulda Çatalcaya yolunuz düşerse kavununu tadın mutlaka. Catalcanin kavunu harika
Biga kavunu da benim favorim.
Catalcaya yolum duser mi bilmem ama
Duserse ilk kavuncuya
Yusuf abi var kavunu cok ovdu,
Şoyle guzel boyle tatli, oyle bal dedi diye adini one surerim
Zaten herkesin yusuf isminde bi tanidigi vardir
Oradan yururum. Adam da yusuf abi madem bu kadar ovdu mahcup olmayalim diye en iyi kavunu verir.

Helal et nufusunu kullanacam :d

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Biga kavunu da benim favorim.
Catalcaya yolum duser mi bilmem ama
Duserse ilk kavuncuya
Yusuf abi var kavunu cok ovdu,
Şoyle guzel boyle tatli, oyle bal dedi diye adini one surerim
Zaten herkesin yusuf isminde bi tanidigi vardir
Oradan yururum. Adam da yusuf abi madem bu kadar ovdu mahcup olmayalim diye en iyi kavunu verir.

Helal et nufusunu kullanacam :d
Kullan kullan benim ismim detarjan markası değil. Lakabimida söylerim daha etkili olur. Parayla girdiğin yerlere selamımı söylemen yeterli .)))

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Pazartesi pazara gidip bu gorseli kullanarak karpuz alacam ins.
Once bi besmele cekim tabi.

Sonucu bildiricem :D

Üst Ana Sayfa Alt