Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Jules Pajot- İrade Terbiyesi Kitabından Alıntılar ve Notlar

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
"Tecrübeler bize düşüncenin tek başına zayıf olduğunu gösterir. Ayrıca zekâ da tek başına kalırsa, dışarıdan destek almadan, dürtülerimizle karşılaşınca gücünü kaybetmeye yüz tutar. Yani zekâ hayvani hislere karşı mücadelede yalnız başına kalırsa başka hiçbir şey yapamamaya mahkûmdur. Bu sebeple sağlıklı bir insanın duygusal hallerden yardım almaması mümkün değildir."

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
"İşin gerçeği iradi bir yalan yani bir kurgu ancak içtenlik katılınca davranış üzerinde etkili olur. Eğer bu yalan içi boş bir ifade, bir "papağan tekrarı" ise hiçbir işimize yaramaz. Ama burada bize gülerek sormazlar mı? Ne yani kendi kendimize yalan söyleyebilir miyiz? Üstelik kasten, bilinçli olarak attığımız yalanımı inanacağız? Bu çok saçma! Evet, görünüşte saçma ama hafıza ve dikkat yasalarının bize verdi o muazzam özgürleşme gücü üzerine düşünmüş olan herkes için açıklanabilir bir durumdur."

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Elhamdülillah kitap bitti.
Kitabı bitirdikten sonra bir şeyler söyleme ihtiyacı duydum.

Öncelikle yanlış anlaşılma olabilecek şu mesajı düzeltmek istiyorum:

Kitabın kapağında Cemil Meriç'in şöyle dediği rivayet ediliyor:
"Disiplin içinde çalışmayı bu kitaptan öğrendim" (Bu Ülke)

Bu Cemil Meriç'in kendi inancı. Şüphesiz bizim bu kitaba veya başka kitaplara vb. ihtiyaç duymayacak kadar aziz bir kitabımız ve o kitap ile terbiye olmuş başta Rasulullah olmak üzere, sahabeden çelikten güçlü iradeye sahip bir çok önderlerimiz var. Kitabın hakkında yapılmış olumlu bir yorumu bildirmek istemiştim. O an bunları yazmayı düşünememiştim.

Kitaptan yapılan alıntıların çoğunun hepimizin az çok bildiğimiz hakikatler olduğu açık. Fakat bazen bazı hakikatler hatırlanma ihtiyacı hissediyor. Bu açıdan daha faydalı olabilecek bir kitap.
Genel olarak yapılan alıntılar kitabın genel düşüncesinin sığdırıldığını veya ders çıkarılabileceğini düşündüğüm satırlar.
Hatırı sayılır sayıda paragrafın "şöyleki, anlaşılan, işin gerçeği gibi cümleler ile başlaması da buna işaret ediyor.

Kitabı okurken birçok yerde Kur'an'dan bazı ayetleri, Resulullah'ın sallallahu aleyhi ve sellem hadisleri veya sahabe aklıma geldi. Hakikat bazen fıtrat ile, samimi bir arayış ile de gelebiliyor. Yazarın kitabında her ne kadar İslam düşüncesine ters olduğuna inandığım yerler olsa da birçok yerinde İslam ile muvafakat ettiğine şahit oldum. Bu açıdan kitap okunabilir istifade edilebilir bir kitap gibi.

İnşâAllah okumak isteyenlere faydalı olur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Elhamdülillah kitap bitti.
Kitabı bitirdikten sonra sana bir şeyler söyleme ihtiyacı duydum.

Öncelikle yanlış anlaşılma olabilecek şu mesajı düzeltmek istiyorum:

Bu Cemil Meriç'in kendi inancı. Şüphesiz bizim bu kitaba veya başka kitaplara vb. ihtiyaç duymayacak kadar aziz bir kitabımız ve o kitap ile terbiye olmuş başta Rasulullah olmak üzere, sahabeden çelikten güçlü iradeye sahip bir çok önderlerimiz var. Kitabın hakkında yapılmış olumlu bir yorumu bildirmek istemiştim. O an bunları yazmayı düşünememiştim.

Kitaptan yapılan alıntıların çoğunun hepimizin az çok bildiğimiz hakikatler olduğu açık. Fakat bazen bazı hakikatler hatırlanma ihtiyacı hissediyor. Bu açıdan daha faydalı olabilecek bir kitap.
Genel olarak yapılan alıntılar kitabın genel düşüncesinin sığdırıldığını veya ders çıkarılabileceğini düşündüğüm satırlar.
Hatırı sayılır sayıda paragrafın "şöyleki, anlaşılan, işin gerçeği gibi cümleler ile başlaması da buna işaret ediyor.

Kitabı okurken birçok yerde Kur'an'dan bazı ayetleri, Resulullah'ın sallallahu aleyhi ve sellem hadisleri veya sahabe aklıma geldi. Hakikat bazen fıtrat ile, samimi bir arayış ile de gelebiliyor. Yazarın kitabında her ne kadar İslam düşüncesine ters olduğuna inandığım yerler olsa da birçok yerinde İslam ile muvafakat ettiğine şahit oldum. Bu açıdan kitap okunabilir istifade edilebilir bir kitap gibi.

İnşâAllah okumak isteyenlere faydalı olur.

SubhanAllah bu klavye kendiliğinden birşeyler ekliyor galiba. Mesaja tekrar bakınca farkettim

"Sana birşeyler söylemek istiyorum diye yazmış". Kime yazmış acaba? 🙂

Sesli klavye ile yazdığım için böyle olduğunu zannediyorum.

Üst Ana Sayfa Alt