Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kaçınılan Haramın Çekici Gelmesi Nedendir?

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Allah bazı şeyleri haram kılmıştır ve yasaklamıştır. Allah rızası için haramlardan kaçsakta bu haramlar, kendisinden kaçınılmış olmasına ramen insana çekici geliyor.

Örnekler;

1- Kişi ihtiyacı kadar yemek yedi. Bundan fazlası israftır, israf haramdır deyip yemeyi bıraktı ama biraz daha yemek, israftan kaçınmış olmasına ramen çekici geliyor.

2- Kişi bir miktar para buldu. Bu para haramdır deyip sahibine ulaştırdı ama doğru olanı yapmış olmasına ramen o parada aklı kalıyor.

3- Kişi zina etme durumuyla karşı karşıya kaldı. Bu iş haramdır deyip yüz çevirdi ama bundan kaçınmış olmasına ramen aklından atamıyor ve çekici geliyor.

Bunlar genelleme örneklerdi. Sanırım günahtan kaçınmaktan daha zor olan kısmı sonra ki kısımdır. Ben Allah'ın yardımıyla günahlardan kaçınsamda, kaçınmış olmama ramen sonrasına bir şeyleri kaçırmışım algısına kapılıyorum ve aklım, günahın sahte lezzetinde kalıyor. İmtihana karşı başarısız olmuş oluyorum bir bakıma.

Bu viral bir sorun mu? Yoksa bu durumda ki bir insanın kalbi mühürlümüdür?

R Çevrimdışı

Rabbinizi Sevin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Aleyküm Selam kardeşim.

Aslına baktığın zaman ben alkole tövbe ettim ama bazen içen birini görünce canım o kadar çok istiyor ki anlatamam. Bildiğin krize giriyorum. Kendim ile 3 dakika kavga edince geçip gidiyor. Bu bir kaç kere böyle oldu. Sonra artık istemiyor. Artık hiçte umursamıyorum.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleyküm Selam kardeşim.

Aslına baktığın zaman ben alkole tövbe ettim ama bazen içen birini görünce canım o kadar çok istiyor ki anlatamam. Bildiğin krize giriyorum. Kendim ile 3 dakika kavga edince geçip gidiyor. Bu bir kaç kere böyle oldu. Sonra artık istemiyor. Artık hiçte umursamıyorum.
Günahı terk etmek ve yüz çevirmekten daha sancılı bir süreç. Allah hepimize yardım etsin.

R Çevrimdışı

Rabbinizi Sevin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ecmain kardeşim. Birde şu taktiği buldum. Mesela millet müzik dinler, ben zikir çekerim. Millet denize girer ben zikir çekerim. Böyle daha güzel oluyor. Böyle yapınca canım hiç bir şey istemiyor.

Üst Ana Sayfa Alt