Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kader Ve Kısmetin Tanımı Nedir Aynı Şeyler Midir?

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
Konuyu kisaca anlatirsak Kaza ve Kader Allahin herseyi ezelde bilmesi demek, yani Allahin bilgisi. Bu bilgi sadece Allaha aittir. Örnek verelim: arabayla yoldayiz, ve karsidaki gelen araba bize carpti, Allah bunun böyle olacagini biliyordu. bu kader bizim basimza geldi yani.

Ama birde su var: Allah bize bu dünyada nasil yasamamiz gerektigni bildirmis, neyin dogru neyin yanlis oldugunu göstermis, iradeyi bize vermis, özgürlük bizde, secim hakki bizde nasil yasayacagmza dair, ama tabiki Allah islama uymamizi istiyor, ama yinede irade özgürlügü vermis, bunun icin bu dünyada herkez istedigi telden caliyor, ve Allah yinede herkeze merhamet edip rizik veriyor. Söyle bir anlayis var bazi kimselerde: Allah eger benim namaz kilmamli dileseydi ben coktan kilmistim, Allah eger beni haramdan korumak isteseydi korurdu, demekki Allah bunu bana yazmamis, daha bu kaderimde yok . Bunlar cok yanlis seyler.

Veya söyle birsey, hic ugrasmadan, caba sarf etmeden istenilen seyi elde etmek icin, nasip, nasip deyip beklemek, halbuki önce caba, sonra tevekkül gelir, yada hic önlem almiyoruz herhangi bisey icin, sonra basimza bisi gelince, kader kader diyorz, mesela saglik, adam sagliksiz yemek yiyor, sporda yapmiyor, seker hastalgna yakalaniyor, ne diyor, kaderimde varmis bu hastalik, yaw hic sen önce önlem aldinmi ki, direkt Allaha isnad ediyorsun hastaligni, tabiki amenna herseyi veren Allahtir, ama Allah önlem almasini, caba sarfetmeyi, gayret gösterilmesini ögretmis, iradeyi vermis bize..

Üst Ana Sayfa Alt