Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kadının Pantolon Giymesi Caiz Midir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Abu_ibrahim Çevrimdışı

Abu_ibrahim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
!sLaM4eVeR
Selamun aleykum ahi hadisi okudum bu hadisden pardüsö veya çarşaf altından pantolon giyilmemesine dair delil çıkmaz. Zorlama bir tevil olur.

Hadis çok açık ki kadınların erkekler gibi pantolonu tek giymeyeceğine dair delildir. Zaten pantolonu kadın için değil erkek için bile konuşulması gereken bir konu. Yani yazıdan kadın pantolon giymez erkek pantolon giyer demekte hatalıdır. Giyimde aslolan helal haram çizgisidir ve bu da açıktır mesala erkek pantolon giyebilir dersek her yeri belli edecek pantolonun giyilmesine bile izin çıkardı.

Bizlerin sadece pantolon giyenler hakkında konuşmamıza gerek yok.

Pardüsö ya da çarşaf altından pantolon giyenler hakkında konuşmak gerek.

Misal bu şekilde giyinenlerden şöyle bir yanıt gelmiş.

Yağmurlu, rüzgarlı havalarda pardüsö açılmakta altta etek giysek etekde açılmakda ve ayak üstü (bacak kısmı) az da olsa görünmekte halbuki pantolon olduğunda ayak asla görünmemekte.

Şimdi böyle bir şekilde giyenlerin dediğine göre en güzeli alta pantolon giymek bana da mantıklı gelmekde ve kimse bu hadisi getirip böyle giyinen birine kadın erkeğe benziyor şekilde muamele yapması bence zulümdur.

Halid Bin Velid
erkeğe benzemiyor evet sadece açılmasını engelliyor.
minübüse biniyor mesela diyelim açılıyor çok fena . yürürken dediğin gibi açılıyor acaip. üzerine çarşaf vs giyildiği halde erkeğe benzemez altını kimse görmez zaten. daha kapalı olur.kadınlar farkına varmıyo açıldığının bazen ben ailemden biliyorum. arabaya binerken falan çok kötü durumlar oluyor ben uyarıyorum uyarmasam gayet iyi tesettürlü olduğunu zannediyorlar. halbuki çok kötü şekilde açılıyor . dikkat etmek lazım.
dediim gibi içe giyilen pantalon sadece daha iyi kapatıyor erkeğe falan benzemiyor. yalnız pantalon giyinip çıkmaktan bahsetmiyorum. yanlıs anlaşılmasın. bi erkek olarak eşime vs tavsiye ederim daha iyi kapattığı için

بسم الله الرحمن الرحيم

Ve Aleykum Selam Akhi

tesettürü sağlamak amacıyla çarşaf veya pardesü altından pantolom giymek çirkin bir bidattir. yağmur, rüzgar vs sahabe zamanında da vardı ama onlar terlik dahi olsa erkeklere has kıyafetler giymiyor, lanetlenmiş olan bu fiilden sakınıyorlardı. ikinci bir illet, pardesü altından pantolon giyen kadınlar evlerinde veya tanıdıklarını ziyarete gittiklerinde pardesülerini çıkarıp "nasıl olsa kadınlar arasındayım veya mahremler arasındayım" diyerek tesettürü de ihmal etmektedirler. erkeklerin pantolon giymesine gelince, günümüzde avrupa modelinde kesilmiş dar pantolonların caiz olduğunu elbette kimse söyleyemez. lakin bunları giymenin caiz olmaması ayrı, kadınların bunları giydiğinde erkeklere benzemesi ayrıdır. haram olmasına rağmen bu pantolonlar erkeklere mal olmuştur.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
بسم الله الرحمن الرحيم

Ve Aleykum Selam Akhi

tesettürü sağlamak amacıyla çarşaf veya pardesü altından pantolom giymek çirkin bir bidattir. .

Önce caiz değil dediniz, şimdide çirkin bir bidattir diyorsunuz. Bidat'ın çirkininide sizden duyuyorum.

Bu sözünü kuran ve sünnetten delillerle desteklermisin. Bana yorum vs yapma varsa delilin yaz.

kargı1 Çevrimdışı

kargı1

Üye
İslam-TR Üyesi
caiz değildir dedikmi tüm konular bitmiş yani şimdi yine poılemik yapmayalım

:teşekkür

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
maximilyan konuyu dağıtma varsa delilin sizde yazın aksi halde konuyu saptırmayın.

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Islamforever kardesımın dedıgı gıbı kadının dısarıda pantolonlu olarak gozukmemesıdır kadın evde helal olanların yanında pantolon gıymesı ıse gene bazı dın adamlarının tavsıye ettıgı gıbı bol olması tavsıye edılıyor hadıslerden delıl getırmek yerıne takva olcusu olarak belırtıyorlar cunkı dar pantolonların cıplaklık ıle hemen hemen aynı kıstasları tasıgı ortada. carsaf altına etek kısmı bol buzgulu ferace gıydıklerı zaman yururken ruzgarda arabaya bınerken acılmadan rahatlıkla bınebılırler(ama unutulmamalıkı en altına bılekten yukarıyı kapatan ve kesınlıkle ten rengı olmayan sıyahtan dızlık,corap,gıbı seylerın gıyılmesı olabılecek kazaların onune gecebılır...bızler pantolonu hep hanımlar ıcın tartısıyoruz ama ne yazıkkı bu problem asıl bızlerın erkeklerın problemıdır .....Allah celle celaluhuya emanet olun...

kargı1 Çevrimdışı

kargı1

Üye
İslam-TR Üyesi
selamunaleykum şimdi ben konuyu saptırmadım kaldıkı senin söylediğin şey avet erkek dahil dar pantolon giyemez caiz değildir şimdi sizin söylediğiniz şey kadın pantolon yerine pijama giysin tabi gece pijaması değil ha sizin dedğinizi yaoan binlerce kadın vardır evet ben dışarı giderken öle giyorum diyor fakat sokak ta öle gözükmüyor ama evde mahrem biri geliyor onun yanında da pantololn giyiliyor. e sonra avret yeri belli oluyor eniyisi etek giymeleri altına çorap giyeceğine pjama giysinler ben hiç öle bi hadis görmedim alta pantolon giysinler yanlış değilsem yemende erkekler baştanaşağı bir örtüleri var onun altına aynı o bezden pantolon tipi bişey giyiyorlar

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
selamunaleykum şimdi ben konuyu saptırmadım kaldıkı senin söylediğin şey avet erkek dahil dar pantolon giyemez caiz değildir şimdi sizin söylediğiniz şey kadın pantolon yerine pijama giysin tabi gece pijaması değil ha sizin dedğinizi yaoan binlerce kadın vardır evet ben dışarı giderken öle giyorum diyor fakat sokak ta öle gözükmüyor ama evde mahrem biri geliyor onun yanında da pantololn giyiliyor. e sonra avret yeri belli oluyor eniyisi etek giymeleri altına çorap giyeceğine pjama giysinler ben hiç öle bi hadis görmedim alta pantolon giysinler yanlış değilsem yemende erkekler baştanaşağı bir örtüleri var onun altına aynı o bezden pantolon tipi bişey giyiyorlar

mesele pardüsö altına pantolon giyilmesi, kadınların kendi arasındaki durumu konuşmuyoruz. (kendi aralarında pantolonla dolaşan kadınların durumu zaten erkeğe benzeme durumuna gider ve biz bunu tartışmıyoruz)

hadis bilmiyorum demişsin o yüzden yazdıklarınızın bir değeri yok.

Evet konu sahibinden açık delil bekliyorum.

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Dinimiz erkeğin pantolon giyip giymemesi üzerinde bile konuşurken siz neden bahsediyorsunuz....bizim ninelerimizin rüzgarda etekleri mi açılıyordu....yoksa onlar da mı pantolon giyiyorlardı : -)

Sükun_u ArIz Çevrimdışı

Sükun_u ArIz

Üye
İslam-TR Üyesi
ya zaten bir bayan pantolunun bol olanında giymesi ve baktıgında pantolu yada pijamayı anımsatmayacak şekilde olması dogru olandır
efendimiz s.a.v kadının erkege benzeninden erkeğinde bayana benzemesine lanet etmekde
pantolu giyer üzerine dirseklere kadar bir elbise ve üstünede dış kıyafetin (düğme ilikli) oldu sana tesettür... ne yani sanki pantolon giymeyen bayanın dışarda yürüdüğünde az önce kardeşlerinde bahsettiği gibi uçuşarak bacak kısımlarının ortaya çıkmasımı dogru?
önemli olan niçin giydiğini bilmektir..Eğer asıl olan kimliğini biliyorsan dışarda yada eş dost arasında farketmiyor tesettüründen taviz vermezsin... neye dayanarak etek altı pantolunun çirkin bir biaatla suçluyorsunuz onu da anlamış değilim... unutmayınız ki üstünde örtü altında gömlek ve pantolın (yarı çıplak) kardeşlerimiz var asıl çözmemeiz gereken uyarmamız gereken konu budur...

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bunların hepsi yorum....giyinmesini bilirseniz bırakın rüzgarı fırtına esse açmaz merak etmeyin....benim annem pantolon giymiyor heee o hiceb dan dolayı değil geleneğinde böyle birşey yok .....peygamber sallallahu aleyhi vesselem buyuruyorki; bir konuda ihtilafa düştüğünüz vakit konuyu Allah ve resulüne çevirin.......tavsiyem sizde tevile gitmeyin...tehlikeli sular

USULU'D DİN Çevrimdışı

USULU'D DİN

Üye
İslam-TR Üyesi
bazı abilerim bazı yazılarından dolayı hata eden kardeşlerime gereğinden fazla SERT davranıyorlar !

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
kim kime sert davranıyo açık açık söyle boran el muvahhid :)
sana da ben sert davranırım sonra bak :)
bayram da geliyo kimse alamaz elimden

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
uygulamalar dunya icin gecerli ise neresi olursa olsunsonucta hepimiz dunyanin bir koselerinde yasiyoruz -52 derecede insanlarin kulaklarina dahi dokunmasinin sakincali oldugu (kirliyor cunki) cografyada yasayan kislerin giydikleri kiyafet ile ekvator cografyasinda yasayan insanlarin iclerine giydikleri kiyafetlerde farklilik olmasi
gayet dogaldir onemli olan dis yuzeyde yani haram olan bolgelerin disariya gosterilmemesidir icindeki pantolon yada benzeri kiyafetlerin gyilmesi giyilmemesi hadisin konusu degildir.

Hafsa binti Ömer Çevrimdışı

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bazı şeyleri algılamak istediğimiz şekilde algılıyoruz aslında ben hiç bugüne kadar pantolon giymedim ve kızlarımada ne ben ne eşim giydirmiyor ne şekilde olursa olsun bu benm görüşüm ve elhamdulillah bu güne kadar örtüme tesettürüme leke getirecek bir durumla da karşılaşmadım .genelleme yapılarak konuşuluyor bu beni çok rahatsız etti.......sukun -u arız kardeşime de katılmıyorum bu konuda ne demek pantolon giymek mi bacakların açıklması mı ?nasıl bir kıyaslamadır bu böyle ..giyiyor olabilirsin fakat doğru olarak gördüğünü böyle bir kıyaslamayla gösteremessin !yarıçıplak giyinen bir örtülü ile tesettürlüyü nasıl bir tutuyorsunuz..?bu doğru olandır diye kendi görüşünü insanlara benimsettirmeye çalışıyorsun çok yanlış....!!!evet çözülmesi gereken çoook konu var ve buda onlardan biri ...

Sükun_u ArIz Çevrimdışı

Sükun_u ArIz

Üye
İslam-TR Üyesi
degerli ablam bende bugune kadar pantolon giymemiş bir kardeşinizim...
dinimiz zorlaştırmayınız kolaylışıtırnız der... pantolon giyerken şartları vardır benim anlatmak istediğim dinde bol pantolanda dar da ayndıır
giyilmez giyende günaha girer gibi uslub yalnıştır böyle yapılarak islama sevdirilme cabası zayıflayabilir
ki hepimiz görmekteyiz çogu genc kızlar pantolonu eksik etmemekde ... gerek pardüse altı gerek gömlek altı
dogru olanı birden haramdır günahtır die verirseniz karşı da tebliği alan için işi zorlaştırmış olursunuz
öncelikle şartları sunmanız gerekir..gömlek li pantolon ile islama aykırı gelmeyecek taviz vermeyecek belirli yerlere göstermeyecek şekilde
giyilen pantolon tarzının farkını göstermek gerek...

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
peki islami örf ve adetleri nereye attın....burası arabistan kadar sıcak değil kardeşim sarık takma...veya cübbe giyme neden giyiyorsunki burası arabistanmı ...şalvar içinde aynı ....bu kıyafetler islam sayesinde bizim kültürümüze geçmiş biz sonradan batıdan ve kafir ataputtun yasalarından etkilenerek değişmiş...buna neden razı geliyorsunki....pantolon üstelik jeen yani kot nerden gelme batıdan..neden islami örf ve gelenekleri bağnaz görüyoruz....o zaman sakalda bırakmayalım o toplumda sakal yaygındı müşrüklerin bile vardı...diyebilirmiyiz....islamın kabul ettiği giyiniş tarzı bu değil ......tesettür kadını güzelleştirmek için bir araç değil bilakis kadının güzelliğini örten gizleyen bir şeydir....

Hafsa binti Ömer Çevrimdışı

Hafsa binti Ömer

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
benim çabam taviz vererek sevdirme çabası değil zaten taviz vererek sevenlerin durumu ortadadır !islamı sevecekse taviz vermeden svecek ...taviz vere vere bu hallere gelmedik mi?ben yakın çevremdende biliyorum ...yok kızım neden günah olsun ki ?pardüsenin altında ...bayanlar arasında ..bunları çok duyduk dinimiz taviz dini değil !bu arada ben genelleme yapıyorum sizi tenzih ediyorum ...

Sükun_u ArIz Çevrimdışı

Sükun_u ArIz

Üye
İslam-TR Üyesi
anlıyorum ablacım ben sizi suclamıyorum ... görüşünüze saygı duyuyorum ...
elbette taviz vererek birşeyler sevdirilmez...ama şu yorumlardan anladıgım kadarı ile vücüt hatlarını belli etmediği müddetçe giyilen pantolan günah gibi görünüyor...yada taviz gibi görünüyor... bedenin hatlarını ortaya çıkmıyorsa pantolonu giyip üstüne birde elbise giyip pardüsesiyle muhafaza eden bayan neden makbul olmasın
sonucta giydiği ne kot nede pijama..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt