Çözüldü Kadınların Alışveriş İçin Dışarı Çıkması Câiz midir?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Soru:

es selamu aleykum, bu konuda bir kaç yazı okudum, ama emin olmak için netçe sormak istedim. alışverişi normalde erkekler yapmalı, kadın ise zorunlu olmadıkça evde durmalı. ancak koca aldığı şeylerin içeriğine dikkat etmiyorsa, sürekli haram olması ihtimal dahilinde olan şeyleri satın alıyorsa (kesin haram olanları değil, şüpheli olanları) ve tüm uyarılara rağmen inatla bu huyuna devam ediyorsa. kadın bunu, dışarı çıkıp alışverişi kendi yapmak için yeterli mazeret kabul edebilir mi?

bu arada kadının yanına eşlik edecek bir yakını, tanıdığı yok. sadece küçük yaşta bir çocuğu var.


Âleykum selam we rahmetullah ;

Alış-veriş gibi dışarı ilişkilerini evde erkek yapar. Fakat erkek alışveriş konusunda İslami hassasiyeti bulunmuyor, haram veya şubheli ürünleri önemsemiyor, vurdumduymaz bir tavır sergiliyorsa;
Kendisine araştırılıp alınacak ve alınmaması gerekenlerin isim listesi verildiği halde; koca bunlara dikkat etmiyor ise; kadın alış verişi yapacak başka birileri araştırır. Hiç kimseyi bulamaması durumunda "musluman bir hanımefendi hali" içerisinde evin ihtiyaçlarını temin edebilir.

Burada hassas mesele kadının "musluman bir hanımefendi hali" meselesidir. Kadının, erkek esnaftan alış veriş esnasındaki tavrı, tesetturu, konuşma ses tonu ve uslûbuna karşı aşırı titiz ve dikkatli olmalıdır.


يَا نِسَاء النَّبِيِّ لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِّنَ النِّسَاء إِنِ اتَّقَيْتُنَّ فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَّعْرُوفًا
"Ey Peygamber hanımları! Eğer Allah'tan sakınıyorsanız sizler herhangi bir kadın gibi değilsiniz. Sözü yumuşak, tatlı bir eda ile söylemeyin ki, kalbinde hastalık bulunan kimse kötü şeyler ümit etmesin, daima ciddi ve ağır başlı söz söyleyin." (Ahzab 32)

Peygamber hanımlarının böyle dikkat etmesi istenmiş ise; küfür diyarlarında cahiliyye erkeklerinin de yoğun şekilde bulunduğu sokaklarında (çarşı / pazar) peygamber hanımı olmayanların çok daha dikkat etmesi gerekir. Ayrıca mu'mine bir hanımefendi; cahiliyye insanlarının yoğun bir şekilde bulunduğu dar'ul harb'in halk pazarlarına girmekten kaçınmalıdır.
 
Geri
Üst