Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kafirlere Karşı Cihad

S Çevrimdışı

selefi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kafirler ve münafıklara karşı yapılacak cihadın da dört mertebesi vardır:

1 - Kalple cihad etmek.

2 - Dille cihad etmek.

3 - Malla cihad etmek.

4 - Bedenle cihad etmek.


Münafıklara karşı, çoğunlukla dille cihad yapılır. Kafirlere karşı yapılan en büyük cihad ise elle yapılandır.

Kalble cihad geçerli bir mazeretten dolayı cihada katılamayanların yaptıkları cihad gibidir.

Allah-u Teâlâ için, nefse, heva-hevese ve şeytana karşı cihad etmek her zaman farzı ayn olmuştur.

Kafirlere ve münafıklara karşı cihada gelince… Eğer bunlara karşı yeterince cihad eden kimse varsa, herkese farzı ayn değildir. Fakat onlara karşı cihad yapanlar yeterli değilse, bütün müslümanlar sorumluluk altındadırlar.

İşte zikri geçen bu altı düşmana karşı cihad edilmedikçe ve onlar yenilmedikçe Allah-u Teâlâ'nın yolu bulunamaz ve hidayete erilemez. Kişi, bu düşmanlarını yendiği nisbette hidayete ve Allah-u Teâlâ'nın yoluna yaklaşır. Bunlar karşısındaki mağlubiyeti oranında da uzaklaşır. Zaten bu tür cihadda başarı sağlayamayanlar, silahlı cihadda da hiçbir başarı sağlayamazlar.

Mü’min daha ilk iman ettiği anda, hem bu zikri geçen meselelerde cihad edeceğine hem de silahlı cihad yapacağına dair Allah-u Teâlâ'ya söz vermiştir. Bu sözü yerine getirmeyenler ise ne mü’mindirler ne de sözünde sadık olanlardandır. İşte bu kimseler, iman iddialarında yalancı olanlardır.

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

"Bizim uğrumuzda cihad edenleri, muhakkak yollarımıza hidayet ederiz. Allah, şüphesiz muhsinlerle beraberdir." (Ankebut: 69)

Şu iyi bilinmelidir ki; Allah-u Teâlâ'nın kendilerine hidayet ettiği kimseler, Allah-u Teâlâ yolunda her türlü cihadı yerine getirenlerdir. İşte bunlar muhsin sıfatını hakeden kimselerdir.
 
Üst Ana Sayfa Alt