Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kandil Geceleri Bid'at mıdır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
F Çevrimdışı

Firaticen

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İlk kelimenden (provokatör) ötürü 1 hafta bir yazmayacaksın.

Hadise gelirsek, zayıf hadisle akide belirleyen sensin doğrudur. Ayrıca sırf zayıf hadis de değil, sahabenin bu rivâyetle bir ameli var mı diye sormaz mısın? Yine rivâyetin kandil kutlamayla ne alakası var?
Aslen konu hadisten ziyâde kandil kutlamak ki, sen de bu hadisten dolayı kutlanır diyorsun! Bugün toplum kandil kutluyor, kandile hem bidat diyorsun hemde bu hadisten dolayı kutluyorlar diyerek haklılık veriyorsun. Bu tenakuzdan bir kurtul ya da demek istediğini net söyle.
Videodaki şahsın hocası, hatta hocasının hocası ;

Ben bunların onaylamadım sadece bi sebep bulduk anladık şuhadise şu olaya binaen yapıyorsunuz dedik ya bidati
Bilen mİ Var adam müşrik müşrik adam din bilmiyor şeriatı inkar ediyor zaten bunları kabul eden dini bileni şeriatı kabul edenin şu geceleri kutlamasına ben karşı değilim kimsede olamaz varsın şöyle basit bidatleri yapsın sorun yok benim sorum recepin ilk cuma gecesini
Neden kutladıkları ne var bu gecede hiçbir şey yok! Resulullahın ana rahmine düştüğü geceymiş tövbe tövbe! Bu bidat değil alenen delilik !

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Peygamber’in Regaib gecesinde ana rahmine düştüğü, Raceb Ay'ının ilk Perşembe günü oruç tutup gecesinde Regaib namazı adıyla bir namaz kılmanın sevab olduğu ve bu gecenin birçok faziletinin bulunduğu yönündeki rivayetlerin asılsız olduğu hadis âlimlerince belirtilmiştir. İbnu’l-Cevzî, Regaib orucu ve namazıyla ilgili hadisin Zâhid Ebu’l-Hasan Nûreddin Ali b. Abdullah b. Huseyin b. Cehdam (ö. 414/1024) tarafından uydurulduğunu ve hadisin başka hiçbir kaynakta geçmediğini belirtir. (Ebu’l-Ferec İbnu’l-Cevzî, el-Mevdûât, C. II, Sf: 47)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...