Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kardeşim Namaz Kılmıyor! Ne Yapmalıyım?

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamünaleyküm ahiler.kardeşim 18 yaşında bazen namaz kılıyor bazen terk ediyor.yani 1-2 gün kılıyor, 4-5 gün terk ediyor.
namaz kılmadığı zamanlarda arasıra bir kaç etkili konuşma yapıyorum, başlıyor ertesi gün bırakıyor.

2 tane yeğenimin namaz vakitleri geldi geçiyor bile 12-13 yaşlarındalar.onlarada bir ara namaz kılmaları için onlara da nasihatler ettim.1 ay falan kıldılar daha sonra bıraktılar.ne önerirsiniz ahiler,

eski nickim:Gel Şehadet

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum Selam ve rahmetullah.Sürekli hatırlat bunu onlara.Ben 20 yaşıma gireceğim 1 sene oldu namaza başlayalı.Eniştem ile ablam sürekli hatırlattılar.Ayrıca cennet cehennem ile ilgili hadisler söyleyebilirsin.Kurandan ayetler söyleyebilirsin.Ben şunu anladım her şey insanın kendi ellerinde.Şeytan namaz kılmaya başlayınca daha çok uğraşıyor.Ama bir zaman sonra alışıyorsun ve namaz kılmadığında sanki çok sevdiğin bir insanın ölümünü görmüşsün gibi bir durum oluşuyor.Allah kardeşini hidayete eriştirsin ıslah etsin inşallah.

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah sizden razı olsun inşaAllah, bende 20 yaşındayım ve benimde ezberimde çok fazla ayet hadis yok (bu konuda tecrübelerim fazla yok.).bunun için bazen ona neyi söylesem diye düşünüyorum.
tafsiyeleriniz güzel.İnşaAllah tafsiyelerinizi uygulayacam.

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Bir tavsiyede bulunmak istedim. Namazın güzelliğinden bahsedip cennetten bahsedip kardeşinizin-yeğeninizin duygularını harekete geçirdikten sonra birlikte namaz kılmayı teklif edin. Yaşı küçükse ki 12-13 yaş çok da büyük sayılmaz. Namaz kıldıktan sonra daha çok değiştiklerini, güzelleştiklerini, Allah'ın onlardan memnun olacağından bahsedin. İlla Ayet ve Hadis okumalıyım diye düşünmeyin ama okursanız daha da güzel olur elbette. Kardeşim namaz kılmıyordu. Onunla böyle sohbetler yaptım uzun uzadıya konuşmaya da gerek yok. Gidip gelip öneminden bahsettim. Kılmayanların ne hale geldiklerinden falan. Şehitlerin resimlerini gösterdim ve bir resim vardı burada yayınlandı simsiyah bir yüzdü suriyede öldürülen biriydi. Onu gösterdim. Ve daha birçok şey. Elhamdülillah şimdi kendisi kıldığı gibi geçenlerde benden yazı istedi. Namaz nasıl kılınır diye. Arkadaşı ben namaz kılmayı bilmiyorum demiş. Ona öğretiyor. Kendisi kılıyor arkadaşıyla kılmaya başlayacak inşaAllah. Sabırlı olun yaşları çok da büyük değil. Çabuk etkilenip kılmaya başlarlar inşaAllah. Başka konular olursa onlarda da sabırlı olun gerçi namaza başladıktan ve en önemlisi sizi örnek olarak gördükten sonra başka konularda da değişim yapmak istiyorlar. Ben bunları gördüm Elhamdülillah. Sabırlı olun ve güzel bir dille anlatın. Kılmak istemiyoruz dediklerinde biraz nazınızın geçtiği kişilerse elinden tutun çok vaktimizi almaz deyip başka güzel sözler de söyleyebilirsiniz. Allah yardımcınız olsun. Dua edin.

A Çevrimdışı

asdasd

Üye
İslam-TR Üyesi
Amentü billah ve kefertu bittağut demeyi öğret önce Allah'a teslim olmayı yaşı küçüktür anlamaz deme bilindiği üzere Hz.Ali r.a islamı kabul ettiğinde 8 veya 10 yaşlarındaydı yine sahabeler çocuklarına ilk öğrettiği şeyde tevhiddi.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Amentü billah ve kefertu bittağut demeyi öğret önce Allah'a teslim olmayı yaşı küçüktür anlamaz deme bilindiği üzere Hz.Ali r.a islamı kabul ettiğinde 8 veya 10 yaşlarındaydı yine sahabeler çocuklarına ilk öğrettiği şeyde tevhiddi.

Ahi sahabe cocuklari ile suanin cocuklari arasinda daglar kadar fark var. Koca koca bebeler bile malum tevhidi anlamamakta.

Dil degisikliginden dolayi kimse kimin ne dedigini anlamamakta, bizim yapmamiz gereken kelimelerin icini doldurmak, adam kelimeyi sehadet getiriyor getirmesine ama neyi kabul edip neyi red ettigini bilmiyor.

Kuranin bir cok yerinde tagut gecer ancak meallere bakarsan hemen hemen hepsinde yol kesen, saptirici,azdiran yazmakda haliyle insanlar bilmedigi biseyi dillendirmekte.

V Çevrimdışı

vesadece

Üye
İslam-TR Üyesi
aynı dert benim de başımda , karşıma alıyorum çocukları etkili bir konuşma yapıyorum çocukların gözleri doluyor...o yaştaki çocuklara duygusal ve sert konuşmalar etkili oluyor....mesela ben şu hadis ile başlıyorum "kişi ile şirk arasında namaz vardır",ardından Müddessir suresinden cehennem ehlinin niçin orda olduklarına dair söyledikleri sözleri "biz namaz kılanardan değildik"sonra namazın yoksa Allah (svt) ile bağlarını tamamen koparmış sayılırsın tonunda devam ettikten sonra diyorum ki....biz küfürden niçin nefret ediyoruz?kafirlerden niçin beriyiz...mesela İsraile sövüyorsun değil mi ya da Beşşara lanet ediyorsun...Allah (svt) ile bağını kopardıktan sonra küfür ehlinden ne farkın kalıyor...cevabı kendim veriyorum HİÇ. sonra Allah'ın (cc) karşısına nasıl çıkmayı düşünüyoruz diyorum ve kendilerinin çok şanslı olduklarını anlatıyorum, kıyamet vakti herkesin boğazına kadar tere battığı zaman Allah'ın(svt) gölgesinde korunacak 5 kişiden birinin gençliğini Allah(svt) rızası için Allah (svt) yolunda geçiren kimseler olacaklarını söylüyorum....bir saniye bile geçirecek vaktimiz yok hemen şimdi! Arzumuz cennetse eğer bu hal ne?hatta bir adım ileri gidiyorum niye cennetin en güzel köşesine talib olmayalım ki,, Firdevsi arzulamadan yaşayan bir müslüman ahmaktır diyorum, niye peygamberlerle sıddıklarla şehitlerle birlikte olmayalım....hedefini belirle "sen daha kendin için olan amellerinde İslam olamamışsan ümmetin bu hali için ne yapacaksın", Wallahi de billahi de sana ihtiyacımız var, katledilen bebeklerin ırzına geçilen bacılarımızn sana ihtiyacı var, Allah'a yemin olsun ki onların hesabını vermeyeceğimizi sanıyorsak yanılıyoruz diyorum.....bu tonda bir final yapıyorum.......çok da etkili oluyor hem korkutma hem müjde hem de delikanlılığına uygun bir uslup

ammaa malesef çevre çok önemli sen onu karşına alıp bir satte inşaa ettiğini geri kalan 23 saatinde kötü arkadaş tv, net ve binbirtürlü batıl bombardımanı rahat bırakmıyor... kaldı ki sen saatlerce ilgilensen bile bir şeyi yıkmak, yapmaktan çok daha kolay.yani bıkmadan usanmadan dalanlarla birlikte batıla dalmasına izin vermeden ilgilenmek gerekiyor ki davetin işe yarasın. Allah hepimize yardımcı olsun.amin

Üst Ana Sayfa Alt