Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kemalistlerin Amentüsü

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Asadi Al-Islam At-Turki Çevrimdışı

Asadi Al-Islam At-Turki

Islam is true message of God
İslam-TR Üyesi
Bu videoyu izlerken aklıma birşey takıldı. Burada Türkçe ibadet konusu var. Türkçe ibadet derken; namaz, zikir vs. ibadetlerde kullanıdığımız ayet,sure ve sözcüklerin Türkçe anlamlarını bilmek anlamında mı yoksa ibadeti Türkçe konuşma anlamında mı bir kızgınlığı var ? İbadetimi her müslüman gibi, gerçi Afrika'da, İran'da, Endonezya'da müslümanlar duaları kendi dillerinde mi okuyorlar bilmiyorum ama benim ülkemde olduğu gibi Arapça okuyorum. Zaten öyle de olması lazım, kendimi bildiğimden beri böyle öğrendim. Ancak okuduğum duaların Türkçe'lerini öğrenmek namaz sırasında büyük bir ruhani his veriyor. Hani derler ya insan ne kadar dil bilirse bilsin acı çekerken attığı naralar veya sevinç naraları atarken kendi dilinde atar. Benim de Türkçeleri öğrenmem çok şey kattı imanıma. Bu arada ırakları Rabb'imiz yarattı, konuşulan dillerde Rabb'imizi ırkları yaratması sonucu onlara verdiği yetenekle ortaya çıktı. Allah'ın rızasıyla ortaya çıkan bu dillerin Arapça harici başka dilde okuyarak ibadet etmek günah mıdır?

-T4LH4- Çevrimdışı

-T4LH4-

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ancak okuduğum duaların Türkçe'lerini öğrenmek namaz sırasında büyük bir ruhani his veriyor.[/QUOTE]

Zaten anlamını bilerek yapmak çok çok daha iyi.Şöyle düşünsene Subhanallah veya Allahuekber diye tesbih, zikir vs yapıyorken dediğinin anlamını bilmemek ahmaklık olur.Ve böyle insanlara da şahidim.Yanlışmıyım?

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbadetleri yaparken okuduğumuz ayet ve surelerin namazlarda rükuda secdede v.s. söylenenlerin anlamını bilmek zaten doğru olan tavsiye edilen davranışlardır. Ancak küfür sisteminin ana dilde ibadet diye diretmesinin asıl sebebi insanları dinden uzaklaştırmak daha doğrusu Allah'ın kelamı olan Kuran ı kendi heva ve heveslerine uygun bir şekilde yorumlayıp halkın manevi duygularını kontrol altına alarak küfür sistemlerini ayakta tutmak.
Mehmet Akif e meal yazdırma amacı da Türkçe ibadetten başka bir şey değildi, bu oyunu anlayan Mehmet Akif o zamana kadar yaptığı meal çalışmasının yakılmasını istemiştir. Unutmamak gerekir ki meal Kuran değildir ve namazda okunan sureler eğer Türkçe yada başka bir dilde okunursa Allah'ın kelamı olan Kur an okunmuş olmaz.

Üst Ana Sayfa Alt