Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kendini İslam'a Nisbet Edenin Bayramda Verdiği Hediye Alınır mı?

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

Geçmiş bayramda ben kendini İslama nisbet eden ama kafir olan amcamla bayramlaşmadım, yani "Bayramın mübarek olsun" ve benzeri sözler sarf etmedim çok şükür, ama görüştüğümde sarıldım.
Bunu o belki bayramlaşmak olarak algıladı, ALLAH'u Âlem.
Bu nedenle günaha girer miyim?
Kaçınabildiğim kadar, bayramlaşmaktan kaçınmaya çalıştım ve gücüm buna yetti, hiçbir şekilde bayramlaşmadım.

Bana daha sonra "harçlık" verdi ama bayram olduğu için, ALLAH'u Âlem.
Parayı halen kullanmadım ama kullanmamda sakınca var mı?
Almakla hata mı ettim?
Veya şöyle sorayım; kendini İslam'a nisbet eden kafirin bayram yüzünden verdiği herhangi bir hediye alınır mı?

(Konuyu yanlış yere açtıysam hakkınızı helal edin)

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

Geçmiş bayramda ben kendini İslama nisbet eden ama kafir olan amcamla bayramlaşmadım, yani "Bayramın mübarek olsun" ve benzeri sözler sarf etmedim çok şükür, ama görüştüğümde sarıldım.
Bunu o belki bayramlaşmak olarak algıladı, ALLAH'u Âlem.
Bu nedenle günaha girer miyim?
Kaçınabildiğim kadar, bayramlaşmaktan kaçınmaya çalıştım ve gücüm buna yetti, hiçbir şekilde bayramlaşmadım.

Bana daha sonra "harçlık" verdi ama bayram olduğu için, ALLAH'u Âlem.
Parayı halen kullanmadım ama kullanmamda sakınca var mı?
Almakla hata mı ettim?
Veya şöyle sorayım; kendini İslam'a nisbet eden kafirin bayram yüzünden verdiği herhangi bir hediye alınır mı?

(Konuyu yanlış yere açtıysam hakkınızı helal edin)
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Amcanızın kâfirliği hakkında bilgimiz olmadığı için sizin sözünüzü gerçekmiş gibi sayarak konuyu değerlendirmeye çalışacağım.
Kâfir olan kişi amcanız da olsa, İslam'ın bayramlarının tebrik ve kutlaması ancak müslümanlar(la)a yapılır.
Kendilerini tekfir ettiğinizi (belki de çekindiğinizden) söyle(ye)mediğiniz yakın akrabalarla bayram gibi insanların bir araya gelerek tebrikleşerek bayramlaştığı, kucaklaştığı günlerde müslümanlar sıkıntılı durumlara düşmektedir. Bu gibi durumlarda bayram tebrik etmeden "amca, teyze vb. hoşgeldiniz, merhaba" gibi genel ifadeler kullanılabileceği gibi bizzat kâfir olan şahsın nazararında olmadan tevillle müslümanların "Bayram mubârak olsun gibi" ifadeler kullanılabilir. Bu gibi durumda büyüğünüz, akrabanız olması hasebiyle her zamanki karşılaşmanızda yaptığınız sarılma kucaklaşma olması da câizdir. Karşınızdakinin bu durumu nasıl anlayacağının veya verilen harçlık gibi hediylerin alınmasında sizin açınızdan bir sıkıntısı yoktur, kullanabilirsiniz.

Üst Ana Sayfa Alt