Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kimya ve Simya ile Uğraşanın İflas Etmesi Ne Demektir?

B Çevrimdışı

BirMusluman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
el-Herevi, İshak b. İsa'dan şöyle dediğini rivayet etmektedir:

"Malik dedi ki:

Kim kelâm yoluyla dini öğrenmek isterse zındıklaşır, kim kimya (simyacılık) ile mal sahibi olmak isterse iflas eder, kim de hadisin garib lafızlarını öğrenmek isterse yalan söyler." (Zemmu'l-Kelâm, vr. 173 a)

(İshak b. İsa b. Necih el-Bağdadi. Onun hakkında İbn Hacer: "Doğru sözlüdür. 214 h. yılında vefat etmiştir" demektedir. (Takribu't-Tehzib, I, 60; Biyografisi için bk. Tehzibu't-Tehzib, I, 245)

Kardeşlerim burada geçen " kim kimya (simyacılık) ile mal sahibi olmak isterse iflas eder" sözünün aslını bilen var mı?Günümüzdeki simyacılıktan mı bahsediliyor.

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Değersiz maddeleri altına çevirme, bütün hastalıkları iyileştirme ve hayatı sonsuz biçimde uzatacak ölümsüzlük iksirini bulma uğraşlarına Simya, bu işle uğraşanlara simyager ya da simyacı denir.

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Değersiz maddeleri altına çevirme, bütün hastalıkları iyileştirme ve hayatı sonsuz biçimde uzatacak ölümsüzlük iksirini bulma uğraşlarına Simya, bu işle uğraşanlara simyager ya da simyacı denir.

doğru bilgi vermiş kardeşimiz,bir de ben ekleyeyim birkaç şey bildiğim kadarıyla.

simyacının bilim ile pek işi yoktur,kimya biliminin gelişmesinde faydaları olmuştur.kimya açıkça bir bilimdir,en basitinden sabunun üretilmesi dahi kimya bilgisidir.günümüzde kuantum fizği vs vs ile bu bilim çokça ilerlemiştir.simya ile bir tutulacak bir seviyede değildir ki günümüzde de simya ile uğraşanın kaldığını sanmıyorum.

B Çevrimdışı

BirMusluman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun akhiler.
doğru bilgi vermiş kardeşimiz,bir de ben ekleyeyim birkaç şey bildiğim kadarıyla.

simyacının bilim ile pek işi yoktur,kimya biliminin gelişmesinde faydaları olmuştur.kimya açıkça bir bilimdir,en basitinden sabunun üretilmesi dahi kimya bilgisidir.günümüzde kuantum fizği vs vs ile bu bilim çokça ilerlemiştir.simya ile bir tutulacak bir seviyede değildir ki günümüzde de simya ile uğraşanın kaldığını sanmıyorum.