Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Kısa Kısa Notlarla Hasan Karakaya Hocanın Hayatı

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hasan Karakaya Hocanın (rahimehullah) hayatını okudum. Çıkardığım kısa notları burada paylaşacağım. Atladığım bir yer olmuşsa konunun altına ekleme yapacağım inşaAllah.
  • 1943 yılında Hasan Hoca, Erzurum'un İspir / Pazaryolu ilçesinde doğuyor.
  • 11 yaşında hafız oluyor.
  • Diyarbakır'da Ramadan ayında Anayasanın 163.maddesine aykırı vaaz verdiği için gözaltına alınıyor yaşı +18'den küçük olduğu için serbest kalıyor. (Bu olay ileride hukuk okumasında etkili oluyor.)
  • 17 yaşında ilim okumak için mayınlı Suriye sınırını kaçak geçerek Şam'da bir mescidde üç yıl eğitim alıyor.
Suriye yada Lübnan'da ''aç kaldığında ve yiyecek bir şey bulamadığında sabahları kargalar için insanların yüksek yerlere bıraktıkları ekmek ve simit gibi yiyecekleri onlardan önce kapmaya'' çalışırmış.
  • 20 yaşında ilim okumak için yine Lübnan sınırını kaçak geçerek Beyrut'ta bir Cami odasında iki yıl eğitim alıyor.
Gündüz hocasından ders alırken gecede kendi elbiselerini yıkarmış, kuruturmuş (bu olayı hüzünle hatırlarmış).
Beyrut'ta kaldığı dönemler hafızlık yarışmasına katılıyor birinci oluyor.

• 22 yaşında ilim okumak için yine kaçak yollardan gemiyle Mısır'a gidiyor.
Ezher Üniversitesi ''Arab Dili ve Edebiyatı'' ve Kahire Üniversitesi Hukuk Fakültesini okuyor.

Ayrıca Arabca, Fransızca ve İngilizce olmak üzere üç dil öğreniyor.
Kitap masraflarını çıkarmak için birkaç kez kaçak işçi olarak Almanya'ya gidiyor.
33 yaşında Türkiye'ye dönüyor.
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine başlıyor.
Sağ-Sol kavgalarında yaralanıyor.
Tavuk Çiftliğinin duvarına ''Besmelesiz kesilen tavuklar yenmez'' yazdığı için yaklaşık üç ay hapis yatıyor.

• 38 yaşında İlim Yayma Vakfında müdürlük yapıyor.
Medrese mezunu Binnaz hanımla evleniyor.
  • 41 yaşında Arabça'dan Türkçe'ye çevirdiği Hasan El Benna'nın ''Risaleleri'' nedeniyle 16 yıl hapis istemiyle iki kez sorguya alınıyor. Bu davadan beraat ediyor.
  • 47 yaşında Türkiye'deki cemaatleri birleştirmek, Müslümanların birliğini sağlamak için İslami önderlerle görüşmek üzere şehirlerarası ziyaretlere çıkıyor fakat arzuladığı hususlar gerçekleşmiyor.
  • 52 yaşında talebe yetiştirmeye yöneliyor.
  • 75 yaşında vefat ediyor. Allah rahmet eylesin...
Ek:
Kitaplardan çıkardığı notları para kasasında saklarmış ev yanarsa notlar yanmasın diye...
1181 sayfalık İslam Akaidi kitabını tuttuğu 1270 sayfalık notlardan yazıyor.

Hasan el Benna gibi kitab yazmak yerine kitab okuyacak öğrenci yetiştirmiş.
Allah ondan radı olsun. Konuyu çok sevdiği neşidle sonlandırayım...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
CezakAllah hayran kardeşim

Rabb'im hocama rahmetiyle muamele etsin.

Şeyh Hasan Karakaya .jpg

Son düzenleme:
Ebu_musab Çevrimdışı

Ebu_musab

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah swt rahmet eylesin hasan hocam çok değerli bir alimidir bu ülkenin, islam akaidi kitabını da her müslümanın evinde olması gereken bir kitap oldugunu düşünüyorum zira bu kitap kendi düşüncesini dikte eden değil konularda tüm islam aleminin düşüncelerini ve cumhurun düşüncelerini de sunan ender kitaplardandır

UmmRevaha Çevrimdışı

UmmRevaha

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hocamız yaşarken ne yazık ki yeterince tanıtılmadığı için, olması gereken kadar çok insanın onun ilminden faydalanamadığını düşünüyorum ve buna üzülüyorum. Rabbim kendisine rahmetiyle muamele etsin...

Hasan Karakaya Hocanın (rahimehullah) hayatını okudum. Çıkardığım kısa notları burada paylaşacağım. Atladığım bir yer olmuşsa konunun altına ekleme yapacağım inşaAllah.

Hasan hocanın hayatını nereden okudunuz acaba?

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocamız yaşarken ne yazık ki yeterince tanıtılmadığı için, olması gereken kadar çok insanın onun ilminden faydalanamadığını düşünüyorum ve buna üzülüyorum. Rabbim kendisine rahmetiyle muamele etsin...

Hasan hocanin medyayla arasi iyi değil hatta internette poz vermiş fotoğrafını bulamadım zaten fotoğraf çekilmeyide sevmiyormus. Konunun altında belirtmiş olduğum birinci linkten ulaşabilirsiniz.

UmmRevaha Çevrimdışı

UmmRevaha

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hasan hocanin medyayla arasi iyi değil hatta internette poz vermiş fotoğrafını bulamadım zaten fotoğraf çekilmeyide sevmiyormus. Konunun altında belirtmiş olduğum birinci linkten ulaşabilirsiniz.

Medyayla arasının iyi olmadığını biliyordum ancak hayatının hususi özel bir kitap olacak kadar yoğun geçtiğini de biliyorum fakat bazı şeylerin anlatılması hayatta iken bazı problemler oluşturacağı için saklandığını duymuştum. Siz hayatını okuyorum yazınca öğrencileri ardından onu anlatan bir kitap çıkardılar sandım. Yanlış kanaate varmışım.

Teşekkürler.

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

54520343_2306416099421999_2918052638337531904_n.jpg

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
ŞEYH HASAN KARAKAYA Kimdir?

hasan karakaya.jpg
Türkiye'nin tanınmış İslam alimlerinden olan Hasan Karakaya, 1943 yılında Erzurum´un İspir ilçesine bağlı olan Mezraa (Demirgöze) köyünde doğdu.
Çocukluğu ve ilk eğitimi
Çiftçilikle uğraşan ailesinin üçüncü çocuğu ve ilk erkek çocuğuydu. Babası köyün "sıhhiyesi" olarak bilinirdi.
İlk eğitimini doğduğu köyde alan Karakaya, yine bu köyde Kuran hafızlığını 11 yaşında tamamladı.
Hafızlığını tamamlamasının ardından Sonra Erzurum'a giderek burada Kuran ve sonra Arapça eğitimine devam etti.
Bu yıllarda camilerde sohbetler ve dersler vermeye başladı. 15 yaşlarındayken Diyarbakır'da verdiği bir sohbet sebebiyle Türk Ceza Kanunu'nun 163'üncü maddesine aykırı hareket ettiği gerekçesiyle sorgulandı, ancak çocuk yaşta olduğu için serbest bırakıldı.
İligili madde şuydu: "Devletin sosyal ve ekonomik veya siyasi veya hukuki düzenini, kısmen de olsa dini esas ve inançlara uydurmak amacıyla veya siyasi amaçla veya siyasi menfaat temin ve tesis eylemek maksadıyla, dini veya dini hissiyatı veya dince mukaddes tanınan şeyleri alet ederek (...) propaganda yapan veya telkinde bulunan kimse, beş yıldan on yıla kadar hapisle cezalandırılır."
Bu olayın ardından hukuk eğitimi almaya karar verdiği ifade edilir.
Suriye ve Lübnan yılları
1956 yılında İstanbul'a giden ve ilim tahsiline burada devam eden Karakaya, İstanbul'da geçen 4 yılın ardından ilim tahsilini sürdürmek için yurtdışı yolculuğuna çıkacaktır.
Zorlu bir yolculuk sonucu 1960 yılında, 17 yaşındayken Suriye'nin başkenti Şam'a ulaşan Karakaya, burada 3 sene eğitim gördü ve icazet aldı.
1963 yılında ise Şam'dan yürüyerek Beyrut'a ulaştı. Burada da ilim tahsiline devam eden Karakaya, bu yıllarda camiler ve medreselerde kaldı. Burada özellikle Kuran üzerindeki hakimiyetini artırdı.
Mısır
1965 yılında, yurtdışına çıkarken varmayı hedeflediği ülke olan Mısır'a gitti. Burada uzun uğraşlar sonucu El Ezher'e girdi. Ezher'de orta öğrenimini tamamlayan Karakaya, bunun ardından Arap Dili ve Edebiyatı'nı bitirdi ve Kahire Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okumaya başladı. Mısır'da Fransızca ve İngilizce de öğrendi. Buradaki yaşamı sırasında yaz tatillerinde Almanya'ya çalışmaya giderek geçimini temin etmeye çalıştı.

karakayagencligi

Hasan Karakaya'nın gençlik yılları
Mısır'daki Türk öğrencilerin kurduğu yapılara liderlik etti. Buradaki öğrencilerin yaşadıkları sorunları, Mısır ziyareti esnasında arkadaşlarıyla birlikte dönemin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil'e aktardı. Sorunun çözüleceğini söyleyen Çağlayangil Türkiye'ye döndükten sonra Karakaya ve arkadaşlarından yaklaşık 50 kişi vatandaşlıktan çıkarıldı.
Türkiye'ye dönüşü
1976 yılında Türkiye'ye haymatlos, yani hiçbir ülkenin vatandaşı olmadan döndü. Daha sonra Türk vatandaşlığını tekrar aldı. Kahire Üniversitesi'ndeki kaydını İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne aldırdı. Bir süre sonra buradan mezun oldu.
İstanbul'da İslami hareketlerin içerisinde yer aldı, 1981-1985 yılları arasında İlim Yayma Vakfı'nda müdürlük yaptı. Çalışmaları sebebiyle özellikle 1980 askeri darbesi sonrası kendisine davalar açıldı ve yargılandı. Buna rağmen çalışmalarına devam etti, birçok yerde dersler verdi ve ilmi konulara eğildi.
Hasan Karakaya, 49 yaşında kalbinden dolayı sağlık sorunları yaşamaya başladı. İlerleyen yıllarda da kalbine bu sorun sebebiyle pil takıldı.
1970’li yıllardan beri Türkiye'de İslami faaliyetlerde yer alan ve İslami camia için sembol isimlerden biri olan Hasan Karakaya, kurucusu olduğu İmam Buhari Vakfı bünyesinde çalışmalarını yürütüyordu.
Karakaya, 20 Mart 2018 günü vefat etti.

Kaynak: Mepa News

Moderatör tarafında düzenlendi:
A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi