Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Hadis İnkarcılarını Kısa Yoldan İlzam Etme Sanatı

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bismillahirrahmanirrahim ve ma tevfiqi illa billah ve's-salatu ve's-selamu ala rasulillah.

Kıymetli Allahın kulları hepinize selamlar. Daha önce anlattığım gibi 2014 senesinden beri ilahiyat eğitimi olsun medrese dersleri olsun islami camiayı ve fırkaları uzun süredir takip etmekteyim. ex-Sufi olmam hasebiyle uzun bir süredir bütün hıncımı sofilerden almaya çalışıyorum. Ama bidatçı dalalet ehli olanlar sadece sufiler değil. Mütevatir hadisler de dahil olmak üzere sünneti inkar eden sadece Kur'an ayetleri bana yeter diyen bir güruh var. Mütevessim olanlar bu mealcileri tiplerinden de tanıyabilir ama biz bunu yapmayalım.. Ehli Sünnet mensubları ile mealciler arasında seleften beri süregelen bir tartışma var. Günümüzde sunniler mealcilere hepimizin bildiği ayetlerle karşılık vermelerine rağmen hiç ikna olmayıp daha fazla azıtıyorlar. Bende kendimce düşüncelere kapıldım ve kafamda bir kaç taktik-kısa sürede ilzam edici birkaç soru ürettim. Bunlar için kitaplar makaleler yazmayı gereksiz buluyorum. Madem sadece Kur'an diyorlar buyrun ayeti kerimeleri tedkik etmeye...

1. Taktik: Taha Suresinin 5. ayetini ilk önce takdim edeceğiz;

اَلرَّحْمٰنُ عَلَى الْعَرْشِ اسْتَوٰى
O rahmâni Arş üzerine istivâ buyurdu
bu ayeti takdim ettikten sonra, bu ayette geçen استوى على (isteva ala) fiilinin sadece Kuran ayetlerine dayanarak uygun bir mana vermelerini isteyeceğiz. Tabi ki arapçadan bi haber oldukları için ya zırvalayacaklar veya konuyu başka yönlere çekmek isteyeceklerdir (demagoji/cerbeze)

Şimdi müdahele ediyoruz ve Hud Suresi 44. ayetten; وَاسْتَوَتْ عَلَى الْجُودِيِّ ayetini okuyacağız.. Burada استوى على fiili, gemi cudi dağının üstüne oturdu manasındadır. Bu şekilde izah ettikten sonra diyeceğiz ki; Evet beyefendi/hanımefendi (genellikle bunlar enteldir olabildiğince nazik olun!) Hud/44'te anlıyoruz ki -isteva ala- fiili oturmak, kurulmak manasındadır. Kuran'ı size göre sadece Kur'an tefsir eder dolayısıyla Taha/5'teki -isteva ala- fiiline de oturmak manasını veriyoruz. Ayetin manası şöyledir; Rahman arşın üzerine oturdu!

Burada amaç Kur'andan başka kaynak tanımayan mealciyi köşeye sıkıştırıp kabul edemeyeceği bir manayı Kur'anla ispatlamak suretiyle bunu kendisine kabullendirmektir. Yani arkadaşım madem hadisleri inkar eden bir mealcisin o zaman sende Allahın oturduğunu Kur'ana dayanarak kabul etmek zorundasın!

2. Taktik: Maide Suresinin 6. ayetinin, وَامْسَحُوا بِرُؤُ۫سِكُمْ وَاَرْجُلكُمْ kısmını okuyoruz ve diyoruz ki, Caferi mezhebine mensup olanlar bu ayetteki ارجلكم kelimesini, erculikum olarak okuyup ayaklarını mesh ediyorlar ama sunniler ise erculekum deyip ayaklarını yıkıyorlar. Buradaki kıraat farklılığı Kur'anın hangi ayetine dayanmaktadır? Bir ayeti farklı şekillerde okumak Kuranı değiştirmek değilmidir? Kuran korunsaydı sunniler ve şiiler bu ihtilafa girerlermiydi diyip fişini çekin.

3. Taktik: İkincisine benzer olarak yine Kıraat farklılıklarından yola çıkabilirsiniz. Mesela diyinki, Dünyadaki tüm mushafları toplasan göreceksin ki bazı kelimeler farklı çekimlenmiş, irabı farklı okunmuş, bazı kelimeler nokta tağyiri ile bambaşka bir manaya bürünmüş.. Ben bu kıraat farklılıklarını sünnete dayandırabilirim ama sen Kur'andan tek bir delil bile getiremezsin diyin.

Rhodium Çevrimdışı

Rhodium

Üye
İslam-TR Üyesi
Biraz ispat ile değil mana ile konuyu düşünmenizde fayda var.

İslamın en önemli ibadetlerinden biri oruçtur. Hemen hemen herkes yediği şeylerin ne faydası olacağına bakar. Her türlü hastalık için ne yesek iyi gelir diye bakar. Çia toğumu, sarımsak, limon vs. Oysa ki İslam şifanın "yememek" ten geldiğini söyler.

İşte dinimiz öyle karışık şeyler katarak, mealcilik veya hadiscilik gibi şeylerle değil oruç gibi olmayanlarla vardır. Bizim dinimiz basit sade bir dindir. (burada basitlik adi anlamında değil yalın anlamında).

İslam bütün dinler içinde anlaşılması, uygulaması en rahat ve rahatlatıcı dindir. Örneğin namaz 50 dak. Günde vaktinizi alır. Cuma namazı 30 dak. sürer. Bunun gibi.

Yine en önemli ibadetlerden biri kurbandır. Kurban İbrahimin oğlu anlamında Allah için neyi feda kurban ettiğiniz anlamına gelir. Kurban bayramı et şöleni barbekü günü değildir. Fedakarlık ve vazgeçme günüdür.

Yani islamın temel fikri: sizin ne düşündüğünüzü karşı tarafa ispatlamak değildir. Kendi düşüncenizi kurban etmeniz feda etmenizdir. Çünkü kendi düşünceniz kendi oğlunuz gibi en vazgeçemediğiniz şeydir.

Misal bir ateist, cennet ve cehennemin olmadığını ispat etmek ister. Oysaki Müslüman kendi düşüncesini ispat etmez! Kurban eder. Size göre mealcilik kötü kaka bir şey ise, hadiscilik iyi bir şey ise hadisciliği kurban edersiniz. Savunmanızdan vazgeçersiniz. Olur biter.

Dini kelimelerle oncular buncularla, sofiler, hadisciler, mealciler vs. Sınıf sınıf şeylerle doldurmayalım. Bir sürü kelime ile doldurmayalım. Çünkü İslam sade ve yalın kolay bir dindir.

Ve İslam dan hele kurandan ispatlar çıkmaz. Ondan kurbanlar vazgeçmeler çıkar.

Üst Ana Sayfa Alt