Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Kocasının İkinci Bir Eş Almasını İstemeyen Kadının ve Nikahta Böyle Bir Şart Koşmanın Hükmü Nedir?

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

Bir kadının, kocasının 2. Eş almasını istememesi imanını tehlikeye düşürür mü?

Yani kadın diyor "Rabbimin (cc) ayetlerine iman ettim, erkeğin böyle bir hakkı var ama eşimin başkasıyla evlenmesini istemiyorum"
Mesela kıskançlık, kocasını paylaşmak istememesi..

2. Sorum ise;
Evlilik görüşmesinde kadının böyle bir şart koşmasının hükmü nedir?
Yani karşı tarafa; "Evlenirsek ikinci bir eş almanı istemiyorum" demesi.

Bunlar imanı tehlikeye sokacak şeyler mi?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

Bir kadının, kocasının 2. Eş almasını istememesi imanını tehlikeye düşürür mü?

Yani kadın diyor "Rabbimin (cc) ayetlerine iman ettim, erkeğin böyle bir hakkı var ama eşimin başkasıyla evlenmesini istemiyorum"
Mesela kıskançlık, kocasını paylaşmak istememesi..

2. Sorum ise;
Evlilik görüşmesinde kadının böyle bir şart koşmasının hükmü nedir?
Yani karşı tarafa; "Evlenirsek ikinci bir eş almanı istemiyorum" demesi.

Bunlar imanı tehlikeye sokacak şeyler mi?
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh ;

Bir kadın evleneceği erkeğin tek hanımı olmak isteyebilir. Bunu eş adayından, kocasından isteyebilir de. Fakat bu nefsi menfaati Allah ve Rasulunun emri olan nikaha şart olarak öne sürmesi câiz değildir. Yâni erkek dese ki ben böyle bir şartı, baskıyı kabul edemiyorum, etmiyorum sonuç ne olacak? Ayrılık mı? Bu zulûmdur, cehâlettir.

Bu tür konular evlilikte ve öncesinde karşılıklı anlayışla, İslami hükümleri emir ve nehiyleri idrak ederek karşı tarafı da bunalıma düşürmeden bir karara bağlamak , anlaşmayla hallolur. Usta bir pazarlamacı edasıyla yuva kurulmaz.
Konu hakkında detay aşağıdaki konularda bulabileceğinizi umuyorum. selametle

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
İnşaAllah doğru anladım; Kadın bunu isteyebilir, diğer tarafada bildirip oda bunu kabul ederse câiz, ama erkeğe baskı yaparsak bu zulüm olup haram mı oluyor?

-**
Hocam ne diyorsunuz bu konuda? Bana ikisi de aynı yere çıkar gibi geldi, sonuçta eğer tüm kadınlar böyle isterse, böyle derse bu hakkın anlamı ne olacak ki?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Abdulmuizz Fida

Admin
İnşaAllah doğru anladım; Kadın bunu isteyebilir, diğer tarafada bildirip oda bunu kabul ederse câiz, ama erkeğe baskı yaparsak bu zulüm olup haram mı oluyor?

-**
Hocam ne diyorsunuz bu konuda? Bana ikisi de aynı yere çıkar gibi geldi, sonuçta eğer tüm kadınlar böyle isterse, böyle derse bu hakkın anlamı ne olacak ki?
İlk cumleniz yani karşılıklı istek ve rıda & gönülle olabilir. Diğer taraftan zulûm olur.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
İlk cumleniz yani karşılıklı istek ve rıda & gönülle olabilir. Diğer taraftan zulûm olur.
Peki erkek ikinci bir eş alsa boşanmaları mı gerekir? Nikâh şartı olarak ileri sürülürse?
Uygun olan nikâh şartı olarak değil de sadece anlaşmak olmaz mı? ALLAH'ın verdiği hakkı elden alan bir nikâh şartı sürülemez değil mi?

(Bu arada soruyu ilk soran hesap [Farah] bana ait değil.)

Abdulmuizz Fida

Admin
Peki erkek ikinci bir eş alsa boşanmaları mı gerekir? Nikâh şartı olarak ileri sürülürse?
Uygun olan nikâh şartı olarak değil de sadece anlaşmak olmaz mı? ALLAH'ın verdiği hakkı elden alan bir nikâh şartı sürülemez değil mi?

(Bu arada soruyu ilk soran hesap [Farah] bana ait değil.)
Meşrû olmayan böyle bir şart sebebiyle Allah'ın ruhsat verdiği bir amelin ibtaline, nefs ve ihtirası yüzünden Allah'ın en hoşlanmadığı talâka sebeb olmak, boşanmak uygun değildir, gereksizdir. Böyle bir şart nikahın gündemi olamaz, olmamalı.
Bu tür nefsi, kaderi ve gaybi (ileriye dönük) arzular, istekler zorlama ve şantaja alet olmadan sevgi ve anlayışla (eğer illa konuşulacaksa) daha önceden konuşulmalıdır.

Üst Ana Sayfa Alt