Komünizm Propagandası: Şirinler (2 Dk)

Hatve

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi

"? Şirinler, adlı Çizgi Filmde ''Para'' kullanılmaz. Herkes ihtiyacı olduğu bir şeyi ücretsiz elde edebiliyor. ? Şirin baba Karl Marx'tan esinlenilerek yaratılmıştır. Sakalı dahi Karl Marx'a benzemektedir. ? Çizgi filmde ''Gargamel'' bir keşişin kıyafetini giymiştir. Ve dini temsil eder. ? Şirinler Köyünde ''İbadethane'' bulunmaz. ? Gargamel'in dini temsil etmesinin sebebi ''Dinin Çıkar Amacı Güdenler'' tarafından kullanıldığına dikkat çekmektir. ? Aynı tip evlerde yaşayan Şirinlerde sosyal hayatın simgeleri de vardı. Köyün tek dişisi Şirine feminist kesimi, süslü şirin eşcinselliği, Ressam ise sanatsal otoriteyi sembolize ederdi. ? Kral yada imparator gibi monarşik yapının bulunmadığı şirinler köyünde, herkes gibi çalışma zorunluluğu olan bir lider portresi çizilmektedir. Bunun yanında köyün tek dişisi Şirine’de hiç bir imtiyaza sahip değildir. Bir masa etrafına toplanan şirinler, yiyeceklerini eşit olarak paylaşırlar. ? Hatta hiç bir iş yapmaya yanaşmayan Miskin (Tembel) Şirin bile, şirinlerin arasında aç bırakılmamış ve köyün imkanlarından herkes gibi istifade edebilmiştir. ? Gargamel şirinlerin yani komünal düzenin en büyük düşmanıdır. Paraya düşkünlüğü ve şirinleri altına çevirme hayalleri ile kapitalizmi sembolize eder. Buna karşın üzerindeki yırtık pırtık cüppesi, teokratik ideanın ve kapitalizmin durumunu vurgulamak içindir. Para peşinde koşmasına rağmen düştüğü sefil durumlar her bölümde vurgulanır. ? Gargamel aynı zamanda ABD'yi temsil eder. Kedisi azman, orjinal ismi ile Asrael ise ABD'nin uşağı durumunda olan ''İsrail'i'' temsil eder. ? A.B.D'nin Şirinler içerisinde yer alan Komünal Propagandayı anlaması uzun sürmedi. Yayınlanma izni kaldırıldı. Ve Şirinler A.B.D'de bir daha yayınlanmadı..."
 

Alketa

Kim var imiş biz burada yoğ iken.
İslam-TR Üyesi
Bu 70 ler 8o ler 90 lar filan
Kuşaklar uzerine yapılmış belgeseller, araştırmalar var,bir yerde daha yazmistim sanirim bu nixon dönemi cok ilginç gerçekten

Tv sinema radyo (reklamcilik mesela) sektörünün evlere girilmesinden sonraki nesillerdeki, catlamalar ve bunlarin bu tip propagandaları nasil yaptiklarina dair.
 

Benzer konular

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt