Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Küfür İçerikli Mizahlara Gülmek Küfür müdür?

D Çevrimdışı

Dini Bütün

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam selamın aleyküm, bugün bir adam süt açma videosu çekerken sütü döküyordu. Dökünce küfür etmeye başladı ben sütü dökmesine güldüm ve küfür edince de o anki etkiyle güldüm, küfür ederken, bana bu sütü açmayı öğretenin kitabını diye bir küfür etmiş. Ben onu duymadım aslında, videonun yorumlarına bakınca fark ettim. Maalesef gülmüş oldum. Bir de hocam, internette dini alet edip küfürler ediliyor ya da kara mizah yapılıyor. Kesinlikle onlara katılmıyor, gönderileri beğenmiyorum ama bazen gerçekten gülesim geliyor ve bazen gülüyorum. Bu gülmem beni dinden çıkarır mı? (kesinlikle hoşuma gitmiyor, onları da desteklemiyorum. Hatta gülünce kendi kendime tövbe estağfurullah diyorum ve Allah sizi islah etsin diyorum ama gülmüş oluyorum ve iş işten geçiyor. Bu olay beni dinden çıkarır mı? Beni bu günaha ortak eder mi?

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam kardeşim, konuyu üyeler arası soru-cevap bölümüne açmışsın, sadece hocadan cevap bekliyorsan, bunun ayrı bir bölümü var. İlk sorunun cevabı; orada içeriğine gülmediğin için küfre rızaya girmez bu, kasıtsızca yapılan bir eylem olur. İkinci soruya gelince; islamî bir şiar üzerine şaka yapılıyor ve şakanın içeriğini duyuyor, anlıyor ve islamî bir mesele üzerine şaka yapıldığının farkında oluyorsun ama içeriğine değil de şaka yapanın tavırlarına, mimiklerine, ifade şekline güldüğünü söylüyorsan, burada küfre rıza olur mu bilmiyorum. En azından hassas ve olgun olan bir müslüman bu durumda da gülmemeli, ciddi durmalı;

İçeriğinde küfür olmasa da söverek yapılan şakalara, ciddiyetsiz ve alaycı tavırlara gülerek rıza gösterilmemeli, Allahu alem. Bu kendime de nasihat olsun.

D Çevrimdışı

Dini Bütün

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam kardeşim, konuyu üyeler arası soru-cevap bölümüne açmışsın, sadece hocadan cevap bekliyorsan, bunun ayrı bir bölümü var. İlk sorunun cevabı; orada içeriğine gülmediğin için küfre rızaya girmez bu, kasıtsızca yapılan bir eylem olur. İkinci soruya gelince; islamî bir şiar üzerine şaka yapılıyor ve şakanın içeriğini duyuyor, anlıyor ve islamî bir mesele üzerine şaka yapıldığının farkında oluyorsun ama içeriğine değil de şaka yapanın tavırlarına, mimiklerine, ifade şekline güldüğünü söylüyorsan, burada küfre rıza olur mu bilmiyorum. En azından hassas ve olgun olan bir müslüman bu durumda da gülmemeli, ciddi durmalı;

İçeriğinde küfür olmasa da söverek yapılan şakalara, ciddiyetsiz ve alaycı tavırlara gülerek rıza gösterilmemeli, Allahu alem. Bu kendime de nasihat olsun.
Artık daha dikkat edeceğim inşallah.

Üst Ana Sayfa Alt