Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kur'ân'daki Cilbab Kelimesinin Karşılığı Da Yalnızca Çarşaftır

T Çevrimdışı

tahkik

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Örtünmenin mühim maksatlarında biriside kadının fiziki çekiciliğini gizlemektir.
Bu çekiciliği gizlenmeyen ve hatta erkekleri tahrik eden bir kadın asla örtünmüş sayılmaz.
Örtülmesi gereken yerler ve esas gaye nazarı itibara alınarak da belirlenebilir. Sünnetteki uygulamalar da bu konuda bize esaslı derecede yardımcı olurlar.
En müsamahakar tavra göre örtünmenin sınırları kirpiklerden alt dudak altına kadar yüz ve bileklerden aşağı el hariç bütün bedendir.
Bazı haberler ve zorunlu sebepler nazarı dikkate alınarak yabancı erkekler karşısında kadının yüzünü ve elini de örtmesi gerektiğine dair müctehid imamlar nazarında genel bir kanaat uyanmıştır.
Özellikle bu asırda suretperestliğin putperestliğe denk bir konuma geldiği ,bütün karelerde ve akımlarda yüz güzelliğinin ön plana çıktığı ve bütün sanatsal ve bilimsel ve sosyal olaylarda yüz ve fiziki güzelliğin işlendiği ,büyük sanayıleri in örneğin moda ve kozmetik vb gibi tüketime odaklı sanayilerin en büyük malzemesinin ve propogandasının güzellik üzerine kurulduğu kadını sadece güzelliği ile değerlendiren bu dehşetli asırda Tüm bu uzuvları maksada en uygun bir şekilde örtebilecek giysinin ne olacağı hakkında da bir takım şüpheler vardır. Acaba, eşarp, hırka,tunik , etek ,pantolon ve çorap mı yoksa eşarp, pardösü ve çorap mı yoksa tek renk bir çarşaf mı?
Evvela,muktayese ve muhakemeyi eşarp, hırka,tunik etek ,pantolon ve çorap çeşitlemesine bakarsak bunların herbirinin kadının dört mühim azasından birisine şekil verdiği hatta yeni bir çekicilik kazandırarak dikkatleri üzerlerine topladığı inkâr edilmez bir gerçektir.
Esasında rengarenk cıvıl cıvıl çekici bir surete girmiş eşarbın içindekigüzel ve alıcı bir çehre, hırkanın,Tuniğin, eteğin,daracık kot ve kumaş panolonların ve ve şeffaf çorabın içindeki vücut, gözlerini kadın üstüne tecessüsleve heyecanla merakla çeviren bir erkek için açık kadından pek fazla renksiz ve kuru değildir.
Arzulu bakışlar bu birkaç tane parça bezin altına sığmayan, eşarptan, hırkanın,tuniğin,pantolonun önünden ve arkasından ve çorapların altından taşan vücuttan nazar ederek kolaylıkla yararlanabilirler.
Mantoda da durum pek farklı değildir aynıdır.oturtmalı manto içerisinde Kollar, bacaklar ve baş müstakil bir manzara arzeder. Sonuç olarak her iki giyim tarzı da ana gayeye hizmet etmekten aciz kalırlar.sadece saça küçük bir mahremiyet kazandırır.onu sıkı sıkı kapatır.en gönül alıcı etkileyeci çekici olan uzuvları bu giyimler içerisinde bir pazarlamacı durumuna getirir.gözlere gönüllere vaaz ve teşhir ettirir.
Bu konuların üzerinde fıkhi açıdan tartışılabilir. Fakat konumuz olmadığı için başka bir bahse erteliyor ve devam ediyoruz.
Yapılan araştırmalar, soruşturmalar ve tarih boyunca ümmetin icmasından çıkartılan sonuca göre müslüman kadının en ideal örtüsü çarşaftır. Yukarıdan beri saydığımız diğer elbiseleri ise esasen ev içinde kullanılabilen elbiseler olup, zamanla örtüye olan ihtimamın kaybolması üzerine, sokak elbisesi olarak da kullanılmaya başlanmıştır.mahreminde de namahreminde karşısına aynı giysi ile çıkılmaya başlanmıştır.
Kur'ân'daki cilbab kelimesinin karşılığı da yalnızca çarşaftır.
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt