Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü "Kur'anı Okuyanların Hangisinin Sesi ve Okuyuşu Daha Güzeldir" Hadisinin Tam Metni ve Sıhhati Nasıldır ?

İSTİŞHAD Çevrimdışı

İSTİŞHAD

الله لا ينسى أحداً ، هذا أمر كاف ليطمئن قلبك
Admin
"En güzel Kur'an okuyan kimse, Kur'an okuduğu zaman kendisinin Allah'tan korktuğunu hissettiğiniz kimsedir."

Selamün aleyküm kardeşlerim ben bu hadisi arıyorum. Nerede geçtiğini konusunda hiç bir bilgim yok, tam metninide bilmiyorum. Sadece içirisinde böyle bir ifadenin geçtiğini biliyorum. Bu hadisin nerede geçtiğini ya da tam metnini bilen arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
aleykum es selam ve rahmetullah kardesim,
Hz. Peygamber (S.A.V.) söyle buyuruyor: "Insanlar arasinda Kur'ani güzel sesle okuyanlar in en üstünü; okuyusunu duydugunuz zaman Allah'tan korktugunu hissettiginiz kimsedir." Dârimî

aradigin hadis bumudur acaba?
selametle

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
KUR’AN’IN ÜSTÜNLÜKLERİ KİTABI
34. BÂB—KUR'AN'I GÜZEL OKUMAYA ÇALIŞMAK [KUR'AN İLE TEGANNÎ]

حدثنا جعفر بن عون انا مسعر عن عبد الكريم عن طاوس قال سئل النبي صلى الله عليه وسلم أي الناس أحسن صوتا للقرآن وأحسن قراءة قال من إذا سمعته يقرأ أريت انه يخشى الله قال طاوس وكان طلق كذلك

3492. Bize Ca'fer b. Avn rivayet edip (dedi ki), bize Mis'ar, Abdulkerim'den, (O da) Tâvûs'tan (naklen) haber verdi ki, O şöyle demiş:
Hz. Peygamber'e (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)',
"Kur'an için insanların hangisinin sesi ve okuyuşu daha güzeldir?" diye sorulmuş. O da şöyle buyurmuş:
"Kendisini Kur'an okurken işittiğinde sana onun Allah'tan korktuğu gösterilen kimse!"
Tâvûs sözüne devamla demiş ki: İşte Talk böyle idi.
(Sunen-i Darimi ; Cilt 6 ; 34.Bâb: Kur'an'ı Güzel Okumaya Çalışmak [Kur'an ile Tegannî] S: 254)

Sunenu Dârimi'yi tahkik eden Huseyn Suleym Esed; bu rivayetin zayıf olduğunu tesbit etmiştir.(3494)

İSTİŞHAD Çevrimdışı

İSTİŞHAD

الله لا ينسى أحداً ، هذا أمر كاف ليطمئن قلبك
Admin
enfal.571 ve abdulhak kardeşim allah razı olsun ikinizden de aradığım hadis buydu.....:teşekkür

Üst Ana Sayfa Alt