Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Kur'an'ın Anlaşılması Sorunu

:)sümeyye:) Çevrimdışı

:)sümeyye:)

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kur'an'ı tahriften İlahi garantiyle korunmuş bir kitap olması insanlık ve mü'minler için gerçekten büyük bir nimet. Ne ki bu nimeti elde bulunduruyor olmak müslümanların tahrif ve tağyirin her tütünden beri oldukları manasına gelmiyor.
Kur'an'ın metnini tahrif edemeyen Kur'an düşmanları ona inanıp, anlayıp, yaşayacak olan insanların duyma ve düünme yetilerini tahrife yöneldiler.
Bugün Kur'an'ın metninin tahrif edilmediği ne kadar kesin ve sevindirici bir hakikatse ona varis kılınan müslümanların duygu ve düşüncelerinin vahim boyutlarda tahrif ve tahribe muhatab oluşu da en az onun kadar kesin ve dehşet verici bir gelişmedir. Bu durumda Kur'an'ın korunmuş oluşunun müslüman fertler için pratik bir kıymeti kalmamakta. Farzı muhal onun tahrifi durumunda netice ne olacaksa bu ikinci durumdada netice aynı olmaktadır. Ne varki elde korunmuş bir kitabın bulunması her zaman için öze dönüşü mümkün kılan potansiyel bir güç olarak duruyor Müslümanların önünde.
Bu durumda müslümana şunlar düşmektedir: Kur'an'ı doğru anlayabilmek için tarhib ve tahrif edilmiş kalbini ve kafasını onarmak, böylesi bir tahribata uğramış kafaların mahsulü olan ve Kur'an'ın incilleştirilmesi anlamına gelen yorumlara karşı uyanık olmak. Bununla beraber Kur'an'ın hayattan dışlanması için resmi-dini yada resmi-ilmi kurumlar ve müesseseler tarafından desteklenip fena halde bir müsteşrik kopyası olan çevreler tarafından "bilimsellik" kisvesi altında başlatılan "hizmet" görünümlü saldırılara karşı koymak. Bunun için de zamanlar ve zeminler üstü Kur'ani anlayışın dinamiklerini "hayati" modellerini ve ölümsüz örneklerini toplumun istifadesine sunmak ve bunu geniş kitlelere ulaştırmak.
-Alıntı-
 
temin_dari Çevrimdışı

temin_dari

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
""Kur'an'ın metnini tahrif edemeyen Kur'an düşmanları ona inanıp, anlayıp, yaşayacak olan insanların duyma ve düünme yetilerini tahrife yöneldiler.""


Okunmasının arapca olması,,,ama kimsenin arapca bilmemesi ve boş anlamsız kalması bizi en cok burdan vuruyorlar....Bana göre...
 
:)sümeyye:) Çevrimdışı

:)sümeyye:)

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muhakkak ki, biz onu anlayasınız diye Arapça bir kitap olarak indirdik. (yusuf/2)
 
temin_dari Çevrimdışı

temin_dari

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bu ülkedeki eğitimle alakalı demiştim

diyanet kurslarında okuması öğretiliyor sadece hafızlar yetiştiriliyor du cok güzel ben sisteme dedim

Bi ekleme yapım:
Bi mekanda güzel sesli bir hoca Kur'an ziyafeti veriryor sesi ve okyuşu o kadar güzelki herkes aşka gelmiş...Ama sadece okuyuşuna sesine.Hoca bir ara makam bakımından sesini yükseltiyor iştah kabartıyor.Bu arada dinleyen cemeattn Allah Allah(c.c) nidaları yükseliyor.Orda bulunup hocanın okuduğu ayeti anlayabilen birisi ise hüzün ve kedere boğuluyor aksine...Nedeni ise hocanın söylediği ayeti arapca olarak anlayabilmesidir.Ayet nefis muhasebesinden bahsediyor cemeat anlayamadığı için hocanın sesine bakarak makama uyarak Allah Allah(c.c)Bu yaşanmış bir olay gercek kişinin ağzından duydum....sanırım ifade ettim

Bizi islamdan ulaştırmak için batılılaştırmak için müslüman ruhunu yıkmak için yapılan kötülüklerden biride bence en büyüğü budur...
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt