Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mahrem Olmayan Yakınlara Karşı Örtünme Şekli

Ö Çevrimdışı

özgürlüğe hasret

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Soru :

Kocası, şer'an mahrem sayılmayan bir akrabanın karşısına örtüsüz çıkması için karısını zorlayabilir mi? Kocasının akrabaları önünde bu günkü hayat düzenimizde kadınlar örtünmüyor, örtünmeleri gerekir mi, gerekmez mi? Gerekirse ölçü ne olmalıdır?Cevap :


Allah'ın ve Peygamberinin (s.a.v) emirlerlerine karşı gelmesi için kocanın karısına emretme hakkı yoktur. Eğer o böyle bir emir verirse müslüman bir kadının ona itaat etmemesi, onu red etmesi üzerine farzdır. Nûr suresinde Allah Teala, bir müslüman kadının kendi süs ve ziynetleri ile çıkabileceği erkek akrabalarının listesini vermiştir. Kadının bunların dışında bir kimseye süsünü, ziynetini göstermesini caiz saymak hiç bir müslümanın yetkisinde değildir.
Kadınlar mahrem olmayan akrabalarının önünde süslerini takmadan, sade elbiseler içinde ve tam bir örtü ile çıkabilir. Fakat sosyal yaşayışın kaçınılmaz kıldığı süre dışında bu buluşma, görüşme, teklifsizce bir arada oturarak toplumumuzun yaygın alışkanlıkları içine giren gülüp, oynaşmak, şakalaşarak o akraba ile yalnız kalma şekline olursa şer'i buyruklara tamamen aykırı düşer. Bazı akrabalarla, mesela kayınbiraderlerle, bu şekilde ilişkiler hadislerde açıkca yasaklanmıştır.
Bu konuda bizim toplum düzenimizde sapmalar, bozulmalar olmuştur. İslam'ın emir ve hükümlerini ben size bildirdim. Ama müslümanlar arasında adet haline gelen İslam dışı durumları silmek, yok etmek için büyük gayret ve tahammül gerekir. Pek çok müslüman yabancıya karşı örtünürken, İslam'ın istediğinden daha fazla akrabalarına karşı şeriatın ölçüsünü çiğniyorlar. Bu konuda biri İslam'ın emirlerini tam uygulamaya kalksa herhale pek çok akraba ve aile ilişkilerini kırmadan bunu başaramaz.
(Mevdudi - Meseleler ve Çözümleri - c:1 s:94)
 
T Çevrimdışı

toprakk

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
kardeş Allah razı olsun, Mahrem olmayan yakınlar kimlerdir bunun bir listesi çıkarılsa,

En yakın olabilecek türden ; Teyze ve halalarımızın eşleri, kızkardeşlerimizin eşleri,
eşimizin erkek kardeşleri, eşimizin teyze hala ve kızkardeşlerinin eşleri gibi mi???
eş tarafında bir problem yok elhamdulillah ama benim akraba tarafımdaki erkeklerin de bayanların da, tesettürümü koruma çabamı çok fazla yadırgayacağa benziyor ...
Delillerle belirtirseniz ,Allah sizden razı olur inşallah...
selametle...
 
Ö Çevrimdışı

özgürlüğe hasret

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mü'min kadınlara da söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. Baş örtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar. Süslerini, kendi kocalarından ya da babalarından ya da oğullarından ya da kocalarının oğullarından ya da kendi kardeşlerinden ya da kardeşlerinin oğullarından ya da kız kardeşlerinin oğullarından ya da kendi kadınlarından ya da sağ ellerinin altında bulunanlardan ya da kadına ihtiyacı olmayan , hizmetçilerden ya da kadınların henüz mahrem yerlerini tanımayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Hep birlikte Allah'a tevbe edin ey mü'minler, umulur ki felah bulursunuz." (nur suresi-31)
 
T Çevrimdışı

toprakk

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun...
Yukarıda ilk saydıklarımla birlikte teyze,hala,amca ve dayılarımızın oğulları da bu sınıra dahil oluyor yani...
Ama öyle bir davranıyorlar ki, bunun haram olduğunu anlayamacak bir durumda yetiştiriliyoruz,yakınlarımızdan mahrem olmayan birine elini uzatmadığın zaman veya tesettürünü korumakta son derece dikkatli olduğun zaman, "bize sapık muamelesi yapıyorsun, sana kötü gözle mi bakacağız, fesat düşünmek " gibi son derece can yakıcı, kırıcı sözler veya imalara muhatab oluyoruz.Oysa bizim iffetimizi korumamız onlar hakkındaki kapıldığımız "çirkin bir zandan dolayı değil asla, yalnızca Allah'a teslim oluşumuzdan değil mi? Oysa Rasulullah s.a.v. (otağılar içinde gizlenmiş bir kızdan çok daha hayalı ve iffetli olan Efendimiz) bile olsa sırf Allah ve O'nun Rasulü hakkı için Rasulullah'a karşı da elimizi uzatmaz ve tesettürümüzü korumaktan geri durmayız ... Zaten bir takım erkek müminler sırf Efendimizi örnek aldığından iffetini korumuyor mu?? Keşke bazı müslüman erkekler de daha iyi anlasa bu durumu...
selametle ...Dua edin...
 
Üst Ana Sayfa Alt