Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Namahrem Akrabaya Sıla-i Rahim Var mıdır? Kâfir Akrabaya Sıla-i Rahim Yapılır mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

Dinimizde Namahrem akrabayada Sıla-i Rahim farz mıdır?
Farz ise hangi derecede akrabaya yapılır?

Ve Sıla-i Rahimde Müslüman veya Kâfir Akraba arasında fark var mıdır, yani kâfir Akrabayada Sıla-i Rahim farz mı?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

Dinimizde Namahrem akrabayada Sıla-i Rahim farz mıdır?
Farz ise hangi derecede akrabaya yapılır?

Ve Sıla-i Rahimde Müslüman veya Kâfir Akraba arasında fark var mıdır, yani kâfir Akrabayada Sıla-i Rahim farz mı?
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Sıla-i rahim dinde çok önemli (vâcib) emirlerdendir. Terki büyük günahlardandır. Sıla-i rahim, rızkın artmasına, ömrün bereketlenmesine de etkendir. Sıla-i rahim yapılacak Akraba kâfir dâhi olsa terk edilmez. Tâki İslam düşmanlığı aşikar olur ve dine karşı küfrü aleni ise terk edilir.

Namahram akrabalarla sıla-i rahim, normal zaman ve yakındaki nikah düşen akrabalarla nasıl ziyaretleşiliyor ve davet ve ikramlar bulunuyorsa, köydeki veya uzak diyardaki namahram akrabalara ziyaret o şekilde yapılır. Gerekirse yanınızda iki tarafın da tanıdığı üçüncü bir şahıs veya eşinizle birlikte ziyaretleşme yapılabilir.

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi

Sıla-i rahim dinde çok önemli (vâcib) emirlerdendir. Terki büyük günahlardandır. Sıla-i rahim, rızkın artmasına, ömrün bereketlenmesine de etkendir. Sıla-i rahim yapılacak Akraba kâfir dâhi olsa terk edilmez. Tâki İslam düşmanlığı aşikar olur ve dine karşı küfrü aleni ise terk edilir.

Namahram akrabalarla sıla-i rahim, normal zaman ve yakındaki nikah düşen akrabalarla nasıl ziyaretleşiliyor ve davet ve ikramlar bulunuyorsa, köydeki veya uzak diyardaki namahram akrabalara ziyaret o şekilde yapılır. Gerekirse yanınızda iki tarafın da tanıdığı üçüncü bir şahıs veya eşinizle birlikte ziyaretleşme yapılabilir.

Yani mesela ben, halamın/amcamın, teyzemin/ dayımın oğluna vb. Sıla-i Rahimde bulunup, halini hatırını sormalı mıyım? Bunlarada vâcib midir yoksa vâcib olan sadece mahrem akrabaya mı?

Abdulmuizz Fida

Admin
Sıla-i rahim yapılacak Akraba kâfir dâhi olsa terk edilmez. Tâki İslam düşmanlığı aşikar olur ve dine karşı küfrü aleni ise terk edilir.

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi

Namahram akrabalarla sıla-i rahim, normal zaman ve yakındaki nikah düşen akrabalarla nasıl ziyaretleşiliyor ve davet ve ikramlar bulunuyorsa
Benim "yakındaki nikah düşen akrabalarla ziyaretleşmek" ten anlamam gereken, namahrem ilede ziyaretleşmem gerektiği mi? Yani sizin burada bahsettiğiniz nikah düşen akraba, yakın akraba mı?

Mesela ben, normalde halamın, amcamın vb. oğluyla filan konuşmamaya çalışıyorum biiznillâh.
Bazen aynı ortamda olursak, onlar bana nasıl olduğumu filan soruyor, bende kısa cevap verip aynı şekilde soruyorum. Ama onlar sormazsa sormuyor, konuşmamaya çalışıyorum.

Abdulmuizz Fida

Admin
Benim "yakındaki nikah düşen akrabalarla ziyaretleşmek" ten anlamam gereken, namahrem ilede ziyaretleşmem gerektiği mi? Yani sizin burada bahsettiğiniz nikah düşen akraba, yakın akraba mı?

Mesela ben, normalde halamın, amcamın vb. oğluyla filan konuşmamaya çalışıyorum biiznillâh.
Bazen aynı ortamda olursak, onlar bana nasıl olduğumu filan soruyor, bende kısa cevap verip aynı şekilde soruyorum. Ama onlar sormazsa sormuyor, konuşmamaya çalışıyorum.
Nikah düşen akraba, namahram akraba diye sorduğun soru. Yakın uzak aynı.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt