Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Manası Gârib - Tuhaf Gelen Hadisler ve Sahihliği ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
A Çevrimdışı

Avukat Sıtkı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Abdulmuizz fida vaktiyle hadis inkarcılığına meyili
Kardeşim aktardığın yazıdaki hadislerin kaynakları numara verilmiş fakat numaraların cevabı yok. Hadislerin ravi, senet sıhhati ve şerhlerini buraya aktarın.
Ayrıca aktardıklarının hiç birinde dünya düzdür demiyor, sema yeryüzüne kubbe gibi diyor. Biz semanın farklı bir şey olduğunu söylemedik ki? Sema dünyayı her tarafatan kubbe gibi kuşatmıştır.

Abdulmuizz Fida

Admin
Abdulmuizz fida vaktiyle hadis inkarcılığına meyili
Bak mufteri cahil ;

Benim üstteki sözüm , dünya yuvarlak değil, düz diyen, bu konuda da kaynaksız, delilsiz hadis diye kendilerine aldıkları rivayetlerin kaynağını sormamdır! Sahih hadis başımızın tacı olduğu gibi, uydurma rivayetleri de reddederiz.
Hadisin nasıl sahih nasıl mevdu olduğu Hadis Usulu ilmine vakıf alimlerin ilimle delillendirmesiyle ortaya konur.
Yoksa Mustafa İ. gibi hevasını ilah edinerek (Furkan 43) işine gelmeyen, kıt beynine sığdıramadığı hadisi, ne cerh tadil usuluyla, ne ravi zincirinin sikalığıyla, ne metin tenâkuzuyla delillendir(e)meden, ummetin 1400 senedir alim / muctehidlerinin ilim ve akidesine aykırı mutezili söylemlerde bulunarak aykırı çıkışlar yaparak hadis reddedilmez.

Burada senin ve senin gibi Rasulullahı postacı konumuna koyan inkarcılarla nasıl reddiyeler verdiğimizi bilmen lazım!

Hadis - Sunnet İnkarcısı Hasta Kalpliler

https://www.islam-tr.org/sunnet/41046-hadis-sunnet-inkarcisi-hasta-kalpliler.html
Hadis - Sunnet
https://www.islam-tr.org/tevhid/17191-hadis-sunnet.html#post137921
Hadis - Sunnet İnkarcıları
https://www.islam-tr.org/islami-videolar/41044-hadis-sunnet-inkarcilari.html#post260089
2182d1345298413-hadis-sunnet-574771_231607023614705_798436674_n.jpg

A Çevrimdışı

Avukat Sıtkı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ebu Zerr radıyallahu anh’den: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bir gün: “Bu güneş nereye gider biliyor musunuz?” buyurdu. Sahabeler:
“Allah ve Rasulü bilir” dediler. Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem:
“O, arşın altındaki karargâhına varıncaya kadar gider ve orada secdeye kapanır. Kendisine: “Kalk, geldiğin yere dön!” denilinceye kadar o halde kalır. Bunun üzerine geri döner ve sabahleyin doğduğu yerden tekrar doğar. Sonra yine Arş'ın altındaki karargâhına varıncaya kadar akıp gider ve (yine) secdeye kapanır. Kendisine: “Kalk, geldiğin yere dön!” deninceye kadar o halde kalır. Ve tekrar dönerek sabahleyin doğduğu yerden doğar. Daha sonra artık insanlar onun hiç bir halini yadırgamaz olarak Arş'ın altındaki o karargâhına varıncaya kadar akıp gider. Nihayet kendisine: “Kalk, yarın sabah battığın yerden doğ!” denilir; o da battığı yerden doğar.” buyurdu ve sözüne Ģöyle devam etti:
“Bu ne zaman olacak biliyor musunuz? Bu: daha önce iman etmeyen yahut imanında bir hayır kazanmayan hiç bir kimseye, o günkü imanının fayda vermeyeceği zamandır.

Sahîh Muslim (159,205).

ayrıca bknz
Sahîh al-Bukhârî (3199, 7424). Ve fethulbari şerhine

A Çevrimdışı

Avukat Sıtkı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bak mufteri cahil ;

Benim üstteki sözüm , dünya yuvarlak değil, düz diyen, bu konuda da kaynaksız, delilsiz hadis diye kendilerine aldıkları rivayetlerin kaynağını sormamdır! Sahih hadis başımızın tacı olduğu gibi, uydurma rivayetleri de reddederiz.
Hadisin nasıl sahih nasıl mevdu olduğu Hadis Usulu ilmine vakıf alimlerin ilimle delillendirmesiyle ortaya konur.
Yoksa Mustafa İ. gibi hevasını ilah edinerek (Furkan 43) işine gelmeyen, kıt beynine sığdıramadığı hadisi, ne cerh tadil usuluyla, ne ravi zincirinin sikalığıyla, ne metin tenâkuzuyla delillendir(e)meden, ummetin 1400 senedir alim / muctehidlerinin ilim ve akidesine aykırı mutezili söylemlerde bulunarak aykırı çıkışlar yaparak hadis reddedilmez.

Burada senin ve senin gibi Rasulullahı postacı konumuna koyan inkarcılarla nasıl reddiyeler verdiğimizi bilmen lazım!

Hadis - Sunnet İnkarcısı Hasta Kalpliler

https://www.islam-tr.org/sunnet/41046-hadis-sunnet-inkarcisi-hasta-kalpliler.html

Hadis - Sunnet
https://www.islam-tr.org/tevhid/17191-hadis-sunnet.html#post137921

Hadis - Sunnet İnkarcıları
https://www.islam-tr.org/islami-videolar/41044-hadis-sunnet-inkarcilari.html#post260089

2182d1345298413-hadis-sunnet-574771_231607023614705_798436674_n.jpg

iy güzel hoşta hadise rağmen dünyanın yuvarlık olduğunu söyleyen ben miyim

A Çevrimdışı

Avukat Sıtkı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sendeki probleme temas ediyorum sen konuyu başka yere çekiyorsunm. Millet o konuda dünya düz mü değilmide sana delille konuşuyor sen ise müffessir sözleri ile kendine delil bulmaya çalışıyorsun. Kafanda dünya yuvarlaktır sözünü hadisi gördükten sonra değiştirmek yerine bir takım bilimsel sorular ve deliller ortaya atıyorsun.

Orada öylesin burada yok bu sapık hadis inkar ediyor cüretini kendinde buluyorsun. Başından beri bana etmediğin hakaret yok. Demek istediğim sen bunu söyleyecek kişi değilsin bu konuda ehliyetin yok

Abdulmuizz Fida

Admin
Sendeki probleme temas ediyorum sen konuyu başka yere çekiyorsunm. Millet o konuda dünya düz mü değilmide sana delille konuşuyor sen ise müffessir sözleri ile kendine delil bulmaya çalışıyorsun. Kafanda dünya yuvarlaktır sözünü hadisi gördükten sonra değiştirmek yerine bir takım bilimsel sorular ve deliller ortaya atıyorsun.

Orada öylesin burada yok bu sapık hadis inkar ediyor cüretini kendinde buluyorsun. Başından beri bana etmediğin hakaret yok. Demek istediğim sen bunu söyleyecek kişi değilsin bu konuda ehliyetin yok
İlk sana soru soran benim , ısrarla da hala cevap vermeyip konu değiştiren kaçak sensin.
"Dünya düzdür" diyen hadis nerede ki inkar etmişim ?

İki soruma da cevap yaz!

A Çevrimdışı

Avukat Sıtkı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
İlk sana soru soran benim , ısrarla da hala cevap vermeyip konu değiştiren kaçak sensin.
"Dünya düzdür" diyen hadis nerede ki inkar etmişim ?

İki soruma da cevap yaz!

Hadiste dünyanın düzlüğüne işaret ediliyor sen ise yok diyorsun yuvarlak. Bu hadisi inkar değil mi. Senin yaptığın kelime oyunu dünya düzdür geçmiyor fakat ona işaret ediliyor

Abdulmuizz Fida

Admin
ona bakılacak olursa dünya yuvarlaktır diye bir hadiste yoktur. Hadiste dünyanın düzluğüne işaret edilmiyormu? Ulema ve şerh edenler niçin o şekilde yorumlamış ozaman?
Bahsettiğin hadisi buraya koy, bakalım ! Dünyaya mı düz diyor, yoksa semasına mı kubbe diyor, hatta cevabım da duruyor!.
Ayrıca bazı hadisler vardır Yoruma açıktır, mecazdır.
Bu tür hadislerin izahını Kur'an ayetleri ile, başka hadislerle de açıklanabilir.

C Çevrimdışı

condor

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ey hadis inarcısıda ne demek?bir Müslümana bu hitab yakışıyormu? Namazımı kılarım,,Ayette nediyor namaz sizden öncekilere farz kılındığı gibi sizede farz kılındı..Ben sana soriyim, bizden öncekilerin namazlarının şeklini şemalini belirleyen hadislermiydi_?İbrahim a.s ,musa a.s adem as ve daha binlerce peygamber namazını hadis kitaplarına bakarakmı öğrendiler acaba?..

A Çevrimdışı

Avukat Sıtkı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ya kardeşim abdulmuizz görüyon demi sana bir bişey itham ederse ne kadar ağır oluyor. Birazda senin itham ettiğin kişileri düşün kesin hakklarını yiyorsun durumu tam anlamadan kişilere damgayı vurarak

Abdulmuizz Fida

Admin
Ey hadis inarcısıda ne demek?bir Müslümana bu hitab yakışıyormu? Namazımı kılarım,,Ayette nediyor namaz sizden öncekilere farz kılındığı gibi sizede farz kılındı..Ben sana soriyim, bizden öncekilerin namazlarının şeklini şemalini belirleyen hadislermiydi_?İbrahim a.s ,musa a.s adem as ve daha binlerce peygamber namazını hadis kitaplarına bakarakmı öğrendiler acaba?..
Peygamberlere vahy geliyor, sana da vahy mi geliyor namazın şekli hakkında? İtiraf et, nereden buldun?

Abdulmuizz Fida

Admin
Ya kardeşim abdulmuizz görüyon demi sana bir bişey itham ederse ne kadar ağır oluyor. Birazda senin itham ettiğin kişileri düşün kesin hakklarını yiyorsun durumu tam anlamadan kişilere damgayı vurarak
Ajitasyon yapmayın hadis inkarcısı mutezileler!
Sizlerin sahih hadise tutumunuz , akidenizi çok uzaktan deşifre ediyor

C Çevrimdışı

condor

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bana vahiy geldiği yok kardeş ! ne dediğimi çok iyi anladığından eminim..

Abdulmuizz Fida

Admin
Bana vahiy geldiği yok kardeş ! ne dediğimi çok iyi anladığından eminim..
Çok iyi anladığım için soruyorum. Kendi namaz kılma şeklini bulmaya, Peygamberler nasıl bulduysa diyorsun ! Bu sapıklık değildr nedir?

Neden kıvranıyorsun?
Niye cevab veremiyorsun?
Namazın rekatlarını ve rukunlarını neye göre yapıyorsun?

Bu sana da son ihtarım. Direkt net yaz!

G Çevrimdışı

gulyabanii

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
yada namazda sağa ve sola selam verirken şöylemi düşünüyorsunuz 'Ya Rabbi ben böyle yapıyorum ama neden yaptığımıda bilmiyorum sen kabul et' ?

A Çevrimdışı

Avukat Sıtkı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Abdulmuizz daha öncede aktardım
Ebu Zerr radıyallahu anh’den: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem bir gün: “Bu güneş nereye gider biliyor musunuz?” buyurdu. Sahabeler:
“Allah ve Rasulü bilir” dediler. Rasulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem:
“O, arşın altındaki karargâhına varıncaya kadar gider ve orada secdeye kapanır. Kendisine: “Kalk, geldiğin yere dön!” denilinceye kadar o halde kalır. Bunun üzerine geri döner ve sabahleyin doğduğu yerden tekrar doğar. Sonra yine Arş'ın altındaki karargâhına varıncaya kadar akıp gider ve (yine) secdeye kapanır. Kendisine: “Kalk, geldiğin yere dön!” deninceye kadar o halde kalır. Ve tekrar dönerek sabahleyin doğduğu yerden doğar. Daha sonra artık insanlar onun hiç bir halini yadırgamaz olarak Arş'ın altındaki o karargâhına varıncaya kadar akıp gider. Nihayet kendisine: “Kalk, yarın sabah battığın yerden doğ!” denilir; o da battığı yerden doğar.” buyurdu ve sözüne Ģöyle devam etti:
“Bu ne zaman olacak biliyor musunuz? Bu: daha önce iman etmeyen yahut imanında bir hayır kazanmayan hiç bir kimseye, o günkü imanının fayda vermeyeceği zamandır.

Sahîh Muslim (159,205).

ayrıca bknz
Sahîh al-Bukhârî (3199, 7424). Ve fethulbari şerhine

A Çevrimdışı

Avukat Sıtkı

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Dikkat ederseniz ben hiç hadis inkar etmediğim halde abdulmuizz bir takım önyargıları sebebiyle beni mutezile hadis inkarcısı müfteri cahille itham etti. Bunların hesapsız olacağını mı düşünüyorsun Kiramen katibin yazıyor unutma

Üst Ana Sayfa Alt