Makale Mavi Ekran (BSOD) nasıl analiz edilir ?

Hawkeye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamu Aleyküm ve Rahmetullahi Berakatühü

Bismillahirrahmanirrahim

Bu makalede inşaAllah Mavi Ekran (BSOD yani Blue Screen of Death) nasıl analiz edilir ve Mavi Ekran hatasının kaynağını biraz derine inersek sebebini bulabiliyoruz. Elbette ki Windows kullanan kardeşlerimiz (Mavi Ekran hatası aldığınızda sakın kapatmayın, mavi ekran raporu minidump'a kaydedilecek, zaten bilgisayar otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.) ya görmezden gelmekte ya da format atabilmekte. Unutmamak gerekir ki mavi ekran görmezden gelinecek bir şey değil, çözüm aranacak bir şeydir ve format atarak verilerinizi kaybetmek istemezsiniz. Mavi ekran ciddi bir sorun olmasa da ciddi bir sorunun işareti olabilir.

Bir örnek olarak "minidump" dosyam var ve bu dosyayı alarak analiz etmekle başlayalım inşaAllah.

Öncelikle nedir bu "minidump" dosyası ?

Minidump dosyası , Windows'ta bir "mavi ekran" olayı sırasında elde edilen bir bellek dökümünü saklamak için oluşturulan ikili (binary) bir dosyadır. Bu dosya çeşitli programlar kullanılarak görüntülenebilir ve analiz edilebilir.

Minidump dosyasını analiz edebilmek için "WinDbg Preview" uygulamasına ihtiyacımız olacak. Bu uygulama derinlemesine analiz edebilir ve Mavi Ekranın kaynağını buradan bulup analiz edip bu hataya sebep olan şeyi bulabiliyoruz.

WinDbg Preview, Microsoft Store üzerinden yüklenebiliyor (Bu uygulama Windows 10 ve Windows 11 kullananlar için geçerlidir. Windows 8.1, Windows 7 ve Windows XP kullanan kardeşlerimiz, Download the Windows Driver Kit (WDK) - Windows drivers linkteki Windows 10/11'in SDK dosyalarını indirerek bu sorunu çözerek Microsoft Store yüklemiş olacaklar.)

Minidump dosyası nasıl bulunur ?

"C:\Windows\Minidump" klasörüne girin. Ardından çıkan sekmede göreceksiniz. En son ne zaman bu hatayı aldıysanız tarihine bakarak Windbg Preview ile açın.

29831C:\Windows\Minidump klasörünü bulamazsanız ayarlarınız kapalı olabilir. Açmak için Windows tuşuna basarak , "Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik> Sistem" sekmesine gelerek gelen sekmede, Sol tarafta bulunan "Gelişmiş Sistem Ayarlarına" tıklayıp, akabinde çıkan "Sistem Özellikleri"'nde resimdeki gibi açın. (UYARI: CCleaner gibi log temizleyici uygulamanız varsa bunu silin çünkü önemli olan log kayıtlarını siliyor bu uygulama ve minidump dosyasını göremeyebilirsiniz)
29832Minidump dosyasına geldikten ve WinDbg Preview uygulamamızı yükledikten sonra, C:\Windows\Minidump üzerinden dosyamızı açarak, minidump dosyamızı açalım.
29833


Açtıktan sonra biraz bekleyelim ve "For analysis of this file, run !analyze -v" çıkacaktır. Onun hemen altında " 0: kd> belirtecinin yanında "!analyze -v" yazalım.

29834
29835


Bugcheck Analysis'de bize sorunun kaynağı olan "VIDEO_TDR_FAILURE (116)" hata kodunu gösterdi, yani bunun anlamı video kartı yani ekran kartından kaynaklandığını anlayabiliriz. Biraz daha aşağıya inerek, hangi dosya buna sebep olmuş ona bakalım.

29837


IMAGE_NAME aslında bize hatanın kaynağını gösterebiliyor. AMD sürücüsü olan atikmpag.sys ile ilgilidir. Windows Update sürücü kimliğinden otomatik olarak yükleyerek bu mavi ekran hatasına sebep olabiliyor. Ekran kartını sürücüsünü bilgisayardan silip, AMD/NVidia'nın kendi sitesinden yüklediğimiz zaman, bu sorun çözülmüş oluyor. Bunu Windows 10 ya da 11'den kaldıramayız. Aygıt yöneticisi üzerinden kaldırsak bile tamamen kalkmıyor ya da Upgrade üzerinden tekrar yükleniyor.
Bunu çözebilmenin yolu DDU Display Driver uninstaller ile kaldırmak olacak. Display Driver Uninstaller Download version 18.0.5.4 bu linkten yükleyerek bunu nasıl yapacağınızı göstereyim bu vesileyle.

29838
29839
29840


"video_tdr_failure microsoft docs" olarak arattırdığımızda, Microsoft bize bu hatayı nasıl çözebileceğimizi gösterdi, adım adım yaparak hatadan kurtulmuş oluruz.
Bug Check 0x116 VIDEO_TDR_FAILURE - Windows drivers

Bu makalede mavi ekran nasıl analiz edilir onu anlattım. İnşaAllah bu sorunla karşılaşmazsınız. Şunu belirtmem gerekiyor ki, mavi ekran hatasını çözmek tecrübe gerektirir, ben de tecrübe nasıl edinilir en azından rehberini göstermiş oldum.
 

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Hawkeye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Mavi ekran hatası alan kardeşler, belirttiğim minidump dosyasını masaüstüne kopyalayarak arşivleyip, Dropbox, Google Drive vb. yere yüklesinler bu konu altından. Ben de yardımcı olup nasıl çözüldüğünü paylaşarak daha da tecrübe edinmiş oluruz inşaAllah. Ya da moderatör akhilerim, "mavi ekran analiz" konusu açabilirler.
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt