Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Mekke'yi şerifin pisliği içler acısı. Çöp atıkları! Çirkin binalar üzüyor!

E Çevrimdışı

ehli sunnet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Cümle ümmeti Muhammed'e selam olsun. Uzun bir aradan sonra özel durumdan dolayı katılamamıştım bu değerli sitedeki yazıları okuyamamıştım. Rabbime şükürler olsun tekrar katılıyorum.

Gelgelelim değinmek istediğim konuya. Anam ve bababım hac'da gelmeleriyle sevincimiz bu mübarek günlerde dahada şenlendi. Güzel peygamber diyarı Hicaz'ın, Mekke Şerif'nin ve Medine'yi Müneverenin güzelliklerini nurunu anlata anlata sevdamız dahada pekişiyor. Diğer yandan ise o güzel kutsal toprakların gözle görünür durumdaki pisliği. Duyarsızca insanların rastgele Arafat'ta ve diğer yerlere attıkları çöpler içimizi burkuyor. Allah korkusu olan biraz zerre kadar duyarlı olmazmı diye insan yakınıyor. Şunuda belirtmem gerekiyor. Sakın ama saķın anlaşılmaktan korkarım. Özelikle Türk (Türkiyeli) hacı ve kafilelerin tertip, düzen ve temizliği takdire şayan. Yani hangi Türk hacı organizasyonu olursa olsun hepsi çok duyarlı. Türk ve hatta Asyalı, özelikle Malezyalı, kardeşlerde aynı duyarlılığı gösteriyor. Rabbim kimsenin hakkını yemeden bu eleştirilerim sakın yanlış anlaşılmasın. Bu sözcükleri yazarken bile çekiniyorum. Ama haksızlığı söylemedende duramıyorum. Insanların Kabede uzanıp yatmaları, camii veya mescid içersinde yemek yemeleri. Düzen temizlik nerde...? Camiimi yoksa afedersiniz sanki sıradan mahalle kulubesi gibi. Yanlış anlamayın ama Mekke ve Medineye ne olmuş. Lütfen daha duyarlı olmalıyız. Çevremizi uyaralım. Kim olursa olsun kutsal topraklarda herkes haddini bilmeli. Bunun dışında Suud rejimi neye hizmet ediyor. Vallahi içim yanıyor Kabe-i Muazzamnın etrafındaki koskacı biçimsiz çirkin binalara nasıl izin veriyor bu Suud düzeni...?! Allah'tan korkulur Kabe'nin, Mekke'nin, Medine'nin hali içler acısı. Petrol zengini Suud yöneticileri el vicdan. El vicdan diyorum. Rabbim bu mübarek toprakları pislikten, kibirden, gösterişten sahtekarlıktan korusun. Koskaca hotellerin orada Kabenin dibinde ne işi var diye içim yanıyor. Bunca paranın kazanıldığı ülke bunu başaramıyorsa hep birlikte bu kutsal yerleri korumamız ve gözlememiz lazım. Mübarek topraklardaki Çin'den gelen markaları ve malları boykot etmeliyiz! Sahte haram markaların ne işi var orda! Mübarek yerlerdeki insanlığın yüz karası modern (çağdaş) köleliğin gezdiği bu topraklarda Pakistanlı, Hintli, Endonezyalı, afrikalı vs. insanların beşparaya hiçbir sosyal güvencesi olmadan çalıştırılmaları son bulmalı! Bu halkların yerli halk tarafınfdan aşağılanmaları nasıl olur bir islam devletinde! Kendi halkı pis işleri karın tokluğuna başkalarına çalıştırılmaları hakmı diye sormazlarmı! Suud rejimini eleştiriyorum çünki bir müslüman olarak buna hakkım var! Sesimizi çıkartalım kardeşlerim bu topraklar hepimiz. Rabbim bizleri bir eylesin. Kuran ve sünmetten ayırmasın. Imanımızı korusun. Essalamün aleyküm kardeşlerim.

E Çevrimdışı

ehli sunnet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Gördüğüm kadarıyla yazıyı okuyan veya gören var, ama nedense olumlu olmusuz hiçbir eleştiri yazılmıyor. Aceba diyorum yazıyı okuyanlar çokmu ağır oldu diye kafaların geçirebilirler. Hatta benim mübarek topraklardaki rezilliği ortaya koymamdan hoşnut olmaya bilirler. Belkide abartığımı sanabilirler. Benim amacım sadece müslümanları uyarmak ve çevremizi bu sesimizi duyurmak. Merak ediyorum, bu siteye katılanlardan, benim yukarıdaki yazmış olduğum yazımda kendi deneyimleri veya haklı duyumları varmi diye....? Ki varsa tepkileri oldumu, olduysa nasıl oldu....? Yoksa duyarsızmı kalındı....? Kendi kendime diyirum ki Baceba biz müslümanlar topluca Kabe'nin etrafındaki kockoca çirkin binaları ve gökdelenlerin yıkılması için milli seferberlikmi yapsak. Varsa bir düşünca bu tür rezilliklere karşı yapılması gereken fikirler ortaya atılsın. Inşaallah tüm müslümanlarda Hicaz'da, Mekke'de, Medine'de olan bu olaylara duyralı olurlar.

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kendi kendime diyirum ki Baceba biz müslümanlar topluca Kabe'nin etrafındaki kockoca çirkin binaları ve gökdelenlerin yıkılması için milli seferberlikmi yapsak.

Allah swt katinda bir muslumanin cani kabeden degerlidir ... o yuzden cirkin binalarin ve gokdelenlerin yikilmasi icin seferberlik gucummuz varsa bunu once dunya uzerinde akan musluman kani icin uygularsak umulurki Allah swt katinda daha ecirli bir is yapmis oluruz ...

ayrica kabe etrafinda donen maddi ve manevi pislikler bu kadar degil inan gormedigimiz bilmedigimiz bir cok seyde oluyordur ..

yazinada tepki verilmemesinin sebebi allahualem bu konunun coktandir biliniyor olmasi .. belki sen yeni duydun, tepkin ondandir ...

Allah seni sevsin .. islam adina edinmis oldugun duyarlilliga hayirli bir yon versin .. bende seytan taslama duvarini dikili tasinin seklinin degistirilmesine taktim, babanlara sorsana seytan sembolu dikilitasimi tasladilar yoksa duz duvarimi ? ( rabbim ailenin amellerini kabul etsin ecrini versin ) ..

E Çevrimdışı

ehli sunnet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm Yusuf kardeşim,
Bu duyarlılığı müslüman olan herkese versin Rabbim. Hatta kat kat çoğunu versin. Inan bana nerde bir Islam ümetinin veya topraklarının rezilliğini görsem o o an içim burkuluyor. Üzülmek ve utancımdan yerin dibine giresim geliyor. Nasıl olurda islam diyarları bu biçime bürünebiliyorlar.

Allah bizlere iman gücü versin. Bizlerin üzerine çok görev düşüyor. Herbir ümmeti Muhammed ahalisine güç versin ki bu kötülüklerin üstesinden gelelim.

Şeytan taşlama taşını sorusunu tam anlamadım. Demek istediğin hangi sonradan yapma..... dikili taş olanmı yoksa düz duvar olanmı....?

Üst Ana Sayfa Alt