Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Mezhebsizlik Hakkındaki Bu Makaleye Nasıl Cevap Verilir?

كوكهان Çevrimdışı

كوكهان

Üye
İslam-TR Üyesi
Nâsırüddin el-Elbânî gibi mezhepsiz bir yaklaşımı benimseyen, geleneksel mezhepleri eleştirerek, dini anlamanın mezhep imamlarının fetvalarından ziyade doğrudan kaynaklardan, yani Kur'an ve sünnetten yapılması gerektiğini savunan arkadaşlara bir sorum olacak. Sizi bir sofinin kısa bir makalesi ile baş başa bırakacağım. Bu makaleye cevabınızı merak ediyorum. Amacım cedel/cerbeze yapmak değil, sadece sizin akidenizi daha iyi anlamak istiyorum.

TAKLİTTEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

• Bir insan "Benim mezhebim yok, ben Kur'ân'a ve Hadis'e bakarım." gibi bir söz söylerse öncelikle çelişkili konuşmuş olur.
  • Çünkü hadislere bakarken de "Bu sahih, bu hasen, bu zayıf" hükümlerini kendisi râvî zincirlerini ve diğer tüm hadisleri inceleyerek değil, bir başka âlimin kıstaslarını okuyarak görecek.
  • "Muhaddis İbn Hacer bu hadise sahih dedi" ibaresini okuyacak ve İbn Hacer'i taklit etmiş olacak. İbn Hacer'in mezhebine (görüşüne) uymuş olacak.
  • Veya bilmediği konuları bir bilene soracak, o sorduğu kişinin mezhebine (görüşüne) uymuş olacak.
  • O yüzden taklitten kurtulmak mümkün değildir.
  • Âlimlerimizin ilan ettiği gibi: "Mezhepsizlik dinsizliğin köprüsüdür."

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

Mezhebsiz değil, Selefi veya Selefiyye mezhebi. Tıpkı kendisine uyduğun mezheb imamlarının kendileri gibi

Mezheb Taklidi Hakkında 5 Soru ?

Mezheb - Mezheblerin Çıkış Sebebleri ve Hukmu

Mezheblerin ve Taklidin Hak Oluşu ?

Mezheb ve Mezhebcilik?

Mezhebler - Mezheblerde Neden Farklı İbadet Şekilleri Var?

Mezheb Taasubcuları Selefileri Neden Eleştirir?

"Neye İnanacağımı Bilmiyorum?" Diyen Tasavvufcunun, Selefilere Saldırısı?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi

Firaticen Çevrimdışı

Firaticen

Üye
İslam-TR Üyesi
Nâsırüddin el-Elbânî gibi mezhepsiz bir yaklaşımı benimseyen, geleneksel mezhepleri eleştirerek, dini anlamanın mezhep imamlarının fetvalarından ziyade doğrudan kaynaklardan, yani Kur'an ve sünnetten yapılması gerektiğini savunan arkadaşlara bir sorum olacak. Sizi bir sofinin kısa bir makalesi ile baş başa bırakacağım. Bu makaleye cevabınızı merak ediyorum. Amacım cedel/cerbeze yapmak değil, sadece sizin akidenizi daha iyi anlamak istiyorum.
Mezhep içtihaddır hadisin sıhhatine karar vermek mezhep kurmak değildir

Üst Ana Sayfa Alt