Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Milli Marş Söylemek İçin Ayakta Hareket Etmeden Durmak?

M Çevrimdışı

muvahhid 2

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Milli Marş söylemek için ayakta hareket etmeden durmak caiz midir? Caiz değil ise istiklal marşı da dahil olmak üzere bütün müslüman ülkelerin marşlarını ortadan kaldırmamız mı lazım? Mesela Çeçen Marşı'nı o şekilde söylememeli miyiz?
 
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Tâzim duruşunun maksadı, ne kadar masum veya örf, kültür gereği kutsallaştırılan amaçlar için olsa da, kendi hür irâdesiyle Allah'tan başkasına yapılan (kıyam) tâzimler şirktir!
Hâfızlarını dâhi kıyamda dinletmeyen dinimiz; kahramanlık türküleri, şiirler, marşları kıyamda tâzimle dinlemesi, ibadet çeşitlerinden olan bir ameliye olup şirktir!
Allah'tan gayrısı için tazim - kıyam göstermek, tevhidin tamamını, ve tek Allah'ı tâzim etmekteki ihlası nefy eden şeydir. Şirke götüren araç olup, munker bir bid'attir. Bunda, kâfirlere benzeme, kötü adatlerinde onları taklid, önderlerini yüceltmektir ve merasimlerindeki "sınırı aşma" amellerinde onlara uymak da vardır.

***


س: هل يجوز الوقوف تعظيمًا لأي سلام وطني أو علم وطني؟
ج: لا يجوز للمسلم القيام إعظامًا لأي علم وطني أو سلام وطني، بل هو من البدع المنكرة التي لم تكن في عهد رسول الله صلى الله عليه وسلم، ولا في عهد خلفائه الراشدين رضي الله عنهم، وهي منافية لكمال التوحيد الواجب وإخلاص التعظيم لله وحده، وذريعة إلى الشرك، وفيها مشابهة للكفار وتقليد لهم في عاداتهم القبيحة ومجاراة لهم في غلوهم في رؤسائهم ومراسيمهم، وقد نهى النبي صلى الله عليه وسلم عن مشابهتهم أو التشبه بهم.
وبالله التوفيق. وصلى الله على نبينا محمد ، وآله وصحبه وسلم.
اللجنة الدائمة للبحوث العلمية والإفتاء
عضو // عضو // نائب رئيس اللجنة // الرئيس //
عبد الله بن قعود // عبد الله بن غديان // عبد الرزاق عفيفي // عبد العزيز بن عبد الله بن باز

Soru: Herhangi bir devlet marşı veya devlet bayrağı için, "saygı duruşu" caiz midir?

Cevab: Müslümanın herhangi bir devlet marşı veya bayrağına saygı için ayağa kalkması câiz değildir!

Aksine bu Rasulullah - sallallahu aleyhi ve sellem - ve Râşid halifeler - Allah onlardan radı olsun- döneminde olmayan munker bid'atlerden. Bu, önemli olan tevhidin Kemalini, ve tek Allah'ı tâzim etmekteki ihlası nefy eden şeydir. Şirke götüren araçtır. Bunda, kâfirlere benzeme, kötü adatlerinde onları taklid, önderlerini yüceltmektir ve merasimlerindeki "sınırı aşma" amellerinde onlara uymak da var. Nebi - sallallahu aleyhi ve sellem - kendini onlara benzetmeyi, onlara özenmeyi yasakladı.

Başarı Allah'tandır. Sallallahu alâ Nebiyine Muhammed ve âlihi ve sahbihi ve sellem.

(El Lecnetu'd Daime lil Buhusil İlmiyyəti ve'l İftə: 1 / 149. Fetva: 2123)

Komite reisi: Abdul Aziz ibn Baz
Reis'in yardımcısı: Abdur Razzək Afifi
Üye: Abdullah bin Ğudeyyan
Üye: Abdullah bin Kuud
Dar'ul-Harb'te Çocukları Okula Göndermenin Hükmü
 
Üst Ana Sayfa Alt