Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Müftü'den Israil Için Özel Fetva

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
benim anlıyamadığım suud vehhabidir,yeni selefilikte burdan çıkmıştır..forumsa maşaAlllah bunlarla dolu hatta vehhabiyim diyende bayağı var gördüğüm kadarıyla..o hallde vehhabi kıralına niye karşılar onu anlıyamadım..

Bildiğin herşeyi unut ve anlamaya çalış . Düzey birdesin,,, ikinci düzeyde dikkat et bu seferde haricilerle karıştıracaksın ...

Anlaman içinse bencileyin en kolay yol

A- TARİKATLARI RED ET .

B- DEMOKRASİ VE ONUN BÜTÜN MEZHEPLERİNİ RED ET.

LA ile başlamış oluyorsun yani ,

Ondan sonra zaten fikri hür vicdani hür durumları neim geliyor :)

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
@EBU HANİFE Akhi ben Mesela imam ebu hanifeye göre amel ediyorum,Çünkü güç yetiremiyorum müctehid imamları takib ediyorum.
Bir insanın herşeyi en ince ayrıntısına kadar bilip kendi tahlilleriyle amel etmesi için Müctehid olması lazım gelmez mi ?
Akhi 4 mezhepten herhangi birini taklid etmek caizdir.Imam Ebu hanifeyi taklid etmen caizdir...Fikih konulari;taharet,gusul,namaz,oruc,zekat,hac,cihad,alisveris,nikah,... miras.Bunun yaninda bu konularin farzlari,vacipleri,sunnetleri,mekrulari,haramlari... wardir.hal boyle olunca onumuzde buyuk bi bilgi birikimi olusur...Bu konulara bizim gibi avamin sadece bi mezhebe gore vakif olmasi zor iken,4 mezhebe gore vakif olmasi oldukca zordur...Turkiyede Maliki ve Hanbeli kaynaklari cok az.Genellik hanefi ve safi kaynaklar war.Oda bazi onemli eserleri yakin bi zamanda tercume veyahud baskisi yapildi.(Tahavi,tahanevi ve serahsinin delilleriyle hanifi fikhi)safi fukasi olarakta ayni seyler soylenebilir.Hadis ilmi olarak buhari ve muslum serhleride yeni yapildi.Buda tr nin ilim.noktasinda onemli bir eksikligini gosterir...Hal boyle olunca Turkiyede yasayan bi muslumanin hanifi fukasinda uzak yasamasi cok zor.Bi cok noktada hanifi mezhebini taklid etmesi gerekmektedir.(arapca bilenleri buna dahil etmiyorum)Bu kendisinin ilmi eksikligi ve tercume edilen eserlerin azligindandir...
Son sorun icin ise,
Ibn kayyim bir avamin kendi mezhebi disindaki bi mezhebin gorusunu taklid etmesini caiz gorur.Baska alimlerde bunu soyler...

E Çevrimdışı

ehli sunnet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ya Hu müslümanım demek yetmiyormu.
O kadar öfkeleniyorumki müslümanların birbirlerine zıt gitmelerine.
Biri çıkmış, islam bayrağıyla, ürperten olaylara sebeb oluyor.
Bu kastettiğim İşid veya şimdiki adıyla Islam Devleti, adamlar kelle paça kesip geçiyirlar.
Nusret cephesi, El Kaide bile sanırım yanılmıyorsam İD'yi yani İşid'i haricilikle suçluyor diye biliyorum. Yanılıyorsam düzeltin.
Hal buyken biz neyle kavga ediyoruz.
Yok vahabi, selefi, sünni vs diye bölünyoruz
Çok basit değilmi aslında.
Allah'a inanmak, peygambere ve sünnetine bağlanmak.
Mezhepçilik değil ama mezhepleri bir rahmet olarak görmek.
Hanefi, şafi, maliki, hanbeliye uymakta olsa müslümanım demek yetmezdi?! Avam is en bilgi düzeyin az ise en uygunu uy dört hak mezhepten birine diye biliyorum. Ülkemiz de Hanefi fıkhı çok yaygın ve güzel bir mezheb.
Allahı, peygamberi, kuranı, sünneti inkar etmeyen. İtikadda ve amelde doğru bilip devam eden müslümanım demesi yetmezmi.
Vallahi helak olmaktan korkarım.
Bölündü islam alemi, çokmu zor masaya oturup konuşmak.
Gavurun bize silah çekmeyipte bizim birbirimizi yemesine rezilliğimize gülmesine yanarım.
Burnumuz yerlerde sürtüyor, ona buna akıl veriyoruz ama yerlerde sürüyoruz.
Batı batırdı diye bizi birbirimize düşürdü diye vahlanmak yerine ayağa kalkıp ilimde bilimde yarışalım.
Islamı böyle sevdirelim, yoksa şu düştümüz yol yol değil.
Allahım sen bize acı, Biz aciz kulların nankörlük ettim.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mezhep konusu dine dönüyor bir süre sonra. Hanefi dini, Şafi dini vs.
Ya Hu müslümanım demek yetmiyormu.
O kadar öfkeleniyorumki müslümanların birbirlerine zıt gitmelerine.
Biri çıkmış, islam bayrağıyla, ürperten olaylara sebeb oluyor.
Bu kastettiğim İşid veya şimdiki adıyla Islam Devleti, adamlar kelle paça kesip geçiyirlar.
Nusret cephesi, El Kaide bile sanırım yanılmıyorsam İD'yi yani İşid'i haricilikle suçluyor diye biliyorum. Yanılıyorsam düzeltin.
Hal buyken biz neyle kavga ediyoruz.
Yok vahabi, selefi, sünni vs diye bölünyoruz
Çok basit değilmi aslında.
Allah'a inanmak, peygambere ve sünnetine bağlanmak.
Mezhepçilik değil ama mezhepleri bir rahmet olarak görmek.
Hanefi, şafi, maliki, hanbeliye uymakta olsa müslümanım demek yetmezdi?! Avam is en bilgi düzeyin az ise en uygunu uy dört hak mezhepten birine diye biliyorum. Ülkemiz de Hanefi fıkhı çok yaygın ve güzel bir mezheb.
Allahı, peygamberi, kuranı, sünneti inkar etmeyen. İtikadda ve amelde doğru bilip devam eden müslümanım demesi yetmezmi.
Vallahi helak olmaktan korkarım.
Bölündü islam alemi, çokmu zor masaya oturup konuşmak.
Gavurun bize silah çekmeyipte bizim birbirimizi yemesine rezilliğimize gülmesine yanarım.
Burnumuz yerlerde sürtüyor, ona buna akıl veriyoruz ama yerlerde sürüyoruz.
Batı batırdı diye bizi birbirimize düşürdü diye vahlanmak yerine ayağa kalkıp ilimde bilimde yarışalım.
Islamı böyle sevdirelim, yoksa şu düştümüz yol yol değil.
Allahım sen bize acı, Biz aciz kulların nankörlük ettim.

Kırmızı kısmı savunan kişiler selefi oluyolar sanırsam :D

Farkında değilsiniz. Selefi olmuşunuz aslında

E Çevrimdışı

ebu muvahhid

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Feto arkadas suud krali vahabimi kafirmi bunu bi ayirt et tevhidi ogren insallah tevhidin sartlari var onuda ogren sonra selefiligi tartis bence

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Sen 1 imami seç ona uy feto akhi imamlar arasinda ihtilaf olan meseleler basina pek gelmez zaten ihtilafli meselelerde kaniti daha saglam olana bakip ona uyarak amel edersen selefisin ama kanitlari arastircan etcen :) zor iş. Ornegin birinin kaniti sahih hadis oburunun zayifsa sahihi tercih etmek gibi. Bide sonradan yapilan bazi teviller var onlara da uymaman gerekyo eşari ve maturidi gibi. Tevilsiz 4 imam.

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Suud kralıda kafir ve mürteddir ve tağuttur.Ama bunun sebepleri var.Birinci sebebi abd'ye ve batılı tağutlara tasmalı bir köpek olmasıdır(yani kafirlerden yardım alıp müslümanlarla savaşma küfrü).İkinci sebebi Şeriatı tastamam uygulamamasıdır.Sadece halkı yatıştıracak kadar islami gözükür komple şeriat sistemini uygulamaz.Üçüncüsü bütün cihad hareketlerine düşmanlığını biliyoruz ve harici diyerek iftirada atıyor ayrım yapmadan. tevhid ehline dini için zulmedip hapislere dolduruyor.Bir kişiye dini(islam) için düşmanlık yapmak da küfür ameldir.Ve cihadı,mücahidleri sevmek şöyle dursun mursi liderliğindeki zayıf ve demokrat ihvanı bile birkaç göstermelik islami söyleminden ötürü düşman kabul ediyor.O derece bir tavrı var.

bütün bunları yapan kafir ve mürted suud kralıyla, muvahhid ve mücahid selefi müslümanları bir tutuyor feto nickli cahil adam.

S Çevrimdışı

sehit58

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Selamlar

Yani selefilik sadece bir akide mezhebi fikih mezhebi degil. Biz bütün dört mezheplerin dediklerinden birsey aliyoruz bize göre en adaletlisi ve en dogrusunu.

S Çevrimdışı

SÖZVERDİK

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Mezhep alimleri bir mesele üzerinde iştihad yapıyolar mesela imam hanifi kan abdesti bozar diyor, imam şafi bozmaz diyor sen dersenki imam şafi isabet etmiş bu mesele daha sahihtir, bu görüşü yapman içinde mezhebte müştehid olman lazım. @Muvahhid Mücahid @EBU HANİFE

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Mezhep alimleri bir mesele üzerinde iştihad yapıyolar mesela imam hanifi kan abdesti bozar diyor, imam şafi bozmaz diyor sen dersenki imam şafi isabet etmiş bu mesele daha sahihtir, bu görüşü yapman içinde mezhebte müştehid olman lazım. @Muvahhid Mücahid @EBU HANİFE
4 mezhepten herhangi birinin gorusune gore amel etmek ictihad mi yoksa muctehidin var olan ictihadini taklid etmek mi?
Buyuk ihtimal hanifisin.Hanifi fukasi sadece ebu hanife nin ictihadlariyla sinirli degildir.Ebu hanifenin ictihadlarina imameyn 1\3 oraninda muhalefet etmistir.Ve dahasinda daha bi cok alim serahsi,tahavi,imam zufer,ve dahasinda farkliliklar vardir.
Isteyen bir insan hanifi mezhebi icerisinde bu farkliliklari gore bilir.Mesala hanifi alimlerden bazilari namazda rukuya gidip gelirken ellerini kaldirmis,Nafile namazlarda kurani eline alarak okumus,kunutu sunnet ,kurban kesmeyi sunnet ...gormusdur.kisacasi bu farkliklari yasayan avam insanlar ictihad mi Etti.Bu avamin sadece Ebu hanifeyi talid etmesi gerekmez miydi bu insanlar ebu hanife disinda amel etmeye giten sebeb ictihadlariymiydi...

S Çevrimdışı

SÖZVERDİK

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu hanifenin ictihadlarina imameyn 1\3 oraninda muhalefet etmistir. hanife disinda amel etmeye giten sebeb ictihadlariymiydi...

Akhi ebu hanifeyi hatasını göre göre taklid edelim demiyorum. imameyn dediğin gibi 1\3 oraninda muhalefet etmis olabilir. imameyn mezhebte müştehid alim hatasını görmüştür muhalefet etmiştir. ama biz ebu hanifenin görüşüne muhalefet edebilmemiz için mezhebte müştehid olmamız lazım değilmi ?

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi ebu hanifeyi hatasını göre göre taklid edelim demiyorum. imameyn dediğin gibi 1\3 oraninda muhalefet etmis olabilir. imameyn mezhebte müştehid alim hatasını görmüştür muhalefet etmiştir. ama biz ebu hanifenin görüşüne muhalefet edebilmemiz için mezhebte müştehid olmamız lazım değilmi ?
Muctehid olmadan hatayi ayirt edemezsin :)(Senin gorusune gore)

Akhi muctehid olmana gerek yok,fikhi konulari bukalemun gibi degistirmeden kalbin bi konu uzerinde mutmainsen herhangi bi muctehidin ictihadina tabi ol arastirmanla.

Etrafina biraz bak artik insanlar ilmihallerde gecen bu farzdir su vacipdir o haramdir diye gecmiyor yeni nesil farz ise delili nedir,delilin saglimligi ne kadardir...seklindi arastiran ve inceleyen ve amelinde daha saglam bir delil uzerine olmak isteyen bi nesil...:eek:kyrm:

Gerisi sana kalmis...muslumanlarla bu konulari konusmak, tartismak,fitneden baska bisey getirmez(Gereksiz yere).Bu konuda hos gorulu ol karsidaki harama ve bidat bi amel isleyene dek...

S Çevrimdışı

SÖZVERDİK

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
@EBU HANİFE Akhi Benimde kafam karıştı ondan soruyorum Selefilik mevzusunu Yoksa fitne çıksın diye yazı yazmıyorum. insanlarda şu görüş var hanifi mezhebindeysen zaruret dışında başka mezhebi taklid edemezsın görüşü var. peki bu görüşü neye göre söylüyorlar. kaynakları ne dir acaba sormak lazım.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
@EBU HANİFE Akhi Benimde kafam karıştı ondan soruyorum Selefilik mevzusunu Yoksa fitne çıksın diye yazı yazmıyorum. insanlarda şu görüş var hanifi mezhebindeysen zaruret dışında başka mezhebi taklid edemezsın görüşü var. peki bu görüşü neye göre söylüyorlar. kaynakları ne dir acaba sormak lazım.
Allahu allem mezhep taklidini vacib gordukleri icin akhi."Bilmiyorsaniz zikir ehline sorun "ayetini delil alararak.

S Çevrimdışı

sehit58

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Kardeşler zaten Mezhep âlimleri hiç bir zaman isabet ettiklerini söylemediler. Allah en doğrusunu biliyor dediler ve şunu söyleyeyim ki, Hanefi Mezhebin asıl ismi böyle olmalı "Hanefi ve Imamimiyet (Ebû Yusuf ve Muhammed) Mezhebi". Ama zaten mezhrplere göre gitsek zaten hiç bir Problem yoktur. Ama malesef İmam Ebu Hanife adına cinayet işleyen kimseler vardır.

Selefi Mezhebi hem Akide ve Fıkıh mezehbidirw. iman adam nerde isabet ettiyse ona göre gideriz. Eğer olay açık değil ise, ozaman herhangi bir imamın görüşüne göre taklit edersin.

Zikircilerin çoğu sapitmis.

Üst Ana Sayfa Alt