Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Muhacirleri Kabullenmek Vatanı Satmak mıdır?

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Bir arkadaşımla Suriye'den savaş nedeniyle ülkemize gelen kardeşlerimiz konusunda tartışıyoruz.

Bu konuda "Allah'a ait olan araziyi, toprağı, suyu, ekmeği vs. Suriye müslümanları kardeşlerimizden esirgemeyi uygun bulmuyorum" cümlesini kurduktan sonra arkadaşım "Senin imanın zedelenmiş, vatanını sakınmıyorsun" dedi.

Yani burası Allah'a ait bir arazidir, üstünde ihtiyacı olan başka Müslümanın geçici veya kalıcı olarak oturması beni rahatsız etmiyor. Ben vatan sevgisi olmayan bir imansız mıyım yoksa o arkadaş vicdansız mı?

Daha öncesinde ağır milliyetçi bir karakterim vardı ve çevrem bu tür insanlardan oluştu, bu tür sözlere maruz kalıyorum.

toprak56 Çevrimdışı

toprak56

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykumselam
Kardeş ALLAH ( c.c. ) ilmini artırsın inşaallah.
Gayet güzel cevap vermişsin, müsaadenle bende ek olarak şunları söylemek istiyorum;
Bir müslümanın vatanı; içinde ALLAH ( c.c. ) hükümlerinin yaşandığı , kısacası şeriatın tatbik edildiği halifesi, emiri, kadısı vb. Olduğu yerdir. bu yüzden vatan kavramıda maalesef millet kavramı gibi tahrif edilmiştir ( bknz; kelimeler ve kavramlar )
ALLAH ( c.c. ) ilah edinmiş, resülünün yolunu tutmuş ve kıyamet gününe inanan her müslümanın mazlum muhacir kardeşlerine yardım etmesi üzerine haktır, ALLAH ( c.c. ) o milliyetçi arkadaşına hidayet versin, ne olursa olsun sonuçta bu insanlar mazlum durumdadır, istisnalar elbette olacaktır ama hayır ALLAH ( c.c. ) rızası için yapılır, ihlas ile amel yapmamızı rabbim bizlere nasip etsin inşaallah

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykumselam
Kardeş ALLAH ( c.c. ) ilmini artırsın inşaallah.
Gayet güzel cevap vermişsin, müsaadenle bende ek olarak şunları söylemek istiyorum;
Bir müslümanın vatanı; içinde ALLAH ( c.c. ) hükümlerinin yaşandığı , kısacası şeriatın tatbik edildiği halifesi, emiri, kadısı vb. Olduğu yerdir. bu yüzden vatan kavramıda maalesef millet kavramı gibi tahrif edilmiştir ( bknz; kelimeler ve kavramlar )
ALLAH ( c.c. ) ilah edinmiş, resülünün yolunu tutmuş ve kıyamet gününe inanan her müslümanın mazlum muhacir kardeşlerine yardım etmesi üzerine haktır, ALLAH ( c.c. ) o milliyetçi arkadaşına hidayet versin, ne olursa olsun sonuçta bu insanlar mazlum durumdadır, istisnalar elbette olacaktır ama hayır ALLAH ( c.c. ) rızası için yapılır, ihlas ile amel yapmamızı rabbim bizlere nasip etsin inşaallah
Allah razı olsun.

Üst Ana Sayfa Alt