Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Musallata Karşı Bana Yapılan Bu Muska Caiz midir ve Ne Yazmaktadır?

1 Çevrimdışı

1cmjohn1

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleyküm ve rahmetullah.

Başımda bir musubbet vardı anneme bahsettim anneme hocaya gidelim dedim.
Annemde bir arkadaşından hoca tavsiyesi aldı ve hocaya gittik.
Hoca ilim sahibi olduğunu düşündüğüm için gittim.
Cinlerinin olduğunu söyledi ve Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in duaları ile Allah’ın izni ile şifa bulursun sünnet bir uygulama dedi.
Bende açıkcası bende musallat olduğunu düşünüyordum o yüzden hocaya gitmek istedim.
Hoca sende nazar ve kötü bir nefes var dedi.
Hoca birisini muska yaptı, birisini suya koyup içmemi söyledi , diğerinide vücuduma yazmamı istedi.
Size paylaşmam doğrumu bilmiyorum biraz bilgisizim bazı konularda öğrenmek istiyorum bana yapılan nedir merak ediyorum ve ne yazıyor merak ediyorum kaynaklı bir şekilde açıklarsanız çok sevinirim Esselamu aleyküm ve rahmetullah.

Son düzenleme:
1 Çevrimdışı

1cmjohn1

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kağıda yazılanlar bu şekilde

Ekli dosyalar

• 77D45B79-25EC-45CB-87A1-892BC659CBA5.jpeg
    77D45B79-25EC-45CB-87A1-892BC659CBA5.jpeg
    59.6 KB · Görüntüleme: 230
  • 46F58BA6-F28F-4D1F-B9B0-378FAE3C6A7F.jpeg
    46F58BA6-F28F-4D1F-B9B0-378FAE3C6A7F.jpeg
    50.8 KB · Görüntüleme: 112
  • 4130E1AD-0AE0-4DB8-AAB8-5FA0724E3E5B.jpeg
    4130E1AD-0AE0-4DB8-AAB8-5FA0724E3E5B.jpeg
    59.7 KB · Görüntüleme: 117
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Umm Hureyre Çevrimdışı

Umm Hureyre

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
SubhanAllah..
Muska, Nazar Boncuğu ve
Cevşen Takmak Şirktir!

(1) Ukbe bin Amir el-Cuheni (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e on kişilik bir heyet/topluluk geldi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’de dokuzu ile beyatleşti (yani tokalaşrak İslam’a girmelerini kabul etti) ve birinden el çekti! Dediler ki:
Ya Rasulallah! Dokuzu ile beyatleştin bunu neden terk ettin!? Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’de şöyle buyurdu:
“Şüphesiz ki, onun üzerinde temime (yani muska/cevşen) var!”
Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) o muskayı/cevşeni eliyle kopardı, onun da beyatını kabul etti ve şöyle buyurdu:
مَنْ عَلَّقَ تَمِيمَةً، فَقَدْ أَشْرَكَ
“Kim, temime (yani muska/cevşen) takarsa, muhakkak ki, Allah’a şirk koşmuştur!”
Ahmed bin Hanbel Müsned 13/19609, Heysemi 5/103, Albânî Silsiletu’l-Ehadisi’s-Sahiha 1/492

(2) Zeynep (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh), çarşıda ihtiyacını gördükten sonra evin kapısına geldiği eve gireceği zaman yanımızda kendisinin hoşlanmayacağı bir şeyle ansızın karşılaşmamak için öksürüp tükürürdü. Nitekim bir gün Abdullah aynı şekilde eve geldi ve kapının önünde öksürdü. Bu sırada yanımda yaşlı bir kadın vardı, bana humra (denilen bir veba çeşidine) karşı rukye yapardı. Yaşlı kadın Abdullah’ın sesini işitince korkusundan sedirin altına gizlendi.
Abdullah da eve gelip yanıma oturdu. Bu sırada boynumdaki ipi görünce, bana:
Bu ip nedir? dedi. Ben de dedim ki:
Humreden dolayı onunla bana rukye yapılan bir iptir. Abdullah da hemen onu çekip koparıp attı ve şöyle dedi:
Andolsun ki, Abdullah’ın ailesi şirkten uzaktır! Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i şöyle buyururken işittim:
“Şüphesiz ki, temaim ve tivele şirktir!”
Zeynep (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
Allah’a yemin ederim ki, bir gün dışarı çıktım, biri bana baktı ve gözümden yaş aktı. Gözümü Yahudi bir kadına okuttuğum vakit yaş akması kesildi! Okutmayı terk ettiğim vakit ise gözümden yine yaş aktı! Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh)’da şöyle dedi:
O ancak şeytanın işidir! Yahudi sana rukye yapıp sen şeytana itaat ettiğin vakit seni bırakıyor! Sen ona asi olduğun vakit parmağını senin gözüne sokuyor! Eğer sen, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in yaptığı gibi yapsaydın daha hayırlı ve şifa bulmaya daha layık olurdun! Gözün ağrıdığı zaman, gözüne suyu serpersin ve şöyle dersin:
أَذْهِبِ الْبَاسَ، رَبَّ النَّاسِ، إِشْفِ، أَنْتَ الشَّافِي، لاَشِفَآءَ إِلاَّ شِفَاؤُكَ، شِفَآءً لاَيُغَادِرُ سَقَمًا
Duanın Manası “Ey İnsanların Rabbi! Hastalığını giderip, şifa ver. Sen şifa verensin. Senin şifandan başka hiçbir şifa yoktur. Hiçbir hastalık bırakmayacak şekilde şifa ver!”
Ahmed bin Hanbel Müsned 3615, İbni Mace 3530, Ebu Davud 3883

Temaim: Temimenin çoğuludur.

Temime: Nazar boncuğu ve muska demektir. Çocukların veya büyüklerin boyunlarına asılan veya kötülüğü özellikle de göz değmesini gidermesi veyahut da fayda vermesi için ev ve arabaların üzerine asılan boncuk ve kemiktir.

Temime; kulun, istenen ve arzulanan hayırlı işini tamamlanması veya zararı kendisinden savması için boynuna astığı veya edindiği, onda sebep olduğuna inandığı şeydir. Çünkü Allah-u Teâlâ o şeyi ne şer’î ne de kaderi bir sebep kılmıştır.
O halde temime yani muska ve nazarlık, deriden, kâğıttan, boncuklardan veya ip gibi şeylerden edinilen ve boyun, göğüs, pazu ve bileğe veya evin kapısına ya da arabaya veyahut da herhangi bir yere asılan içerisinde Kur’an, Kur’an ayetleri, sure, zikir ve dualar olan muskalardır.
Bu, bazı kimselerin ishal ve kusma gibi iç hastalıkları gidermesi için karın bölgesine astıkları ve zamanımızda çokça gördüğümüz şeylerdir. Bazı kimseler arabasına ayı veya tavşanın başını koymakta veya arabasının dikiz aynasına boncuklar ve ağaçtan yapılmış tesbihler asmakta veya siyah kayışlar ve iplikler koymakta ve bunların trafik kazalarını savdıklarına, kötülük ve afetlere engel olduklarına inanmaktadırlar.
Bazıları da nazardan korunmak için içerisine küçük göz şeklinde zincir takmaktadırlar. Bütün bunlar, muska ve nazarlıkların tür ve şekilleridir ve hepsi de eğer bu gibi şeylerin iyiliği sağlama ve zararı savmanın bir sebebi olduklarına inanıyorlarsa, şirktir!

Temime’nin anlamları:
a) Göz değmesini engellemek için boyna takılan bir nesne.

b) Sırma yahut ipe dizilen alacalı, beyazlı, siyahlı boyuna asılan boncuktur.

c) İçerisine sure veya koruma duaları yazılan kolyedir.

d) Çocukların boyunlarına asılan muskadır.

Tivele: Kadını kocasına, kocasını da karısına sevdirdiğini iddia ettikleri şeydir. Bu, bir tür sihirdir ve halk arasında muhabbet muskaları diye bilinir. Gerçekte bu, muskanın bir türüdür ve sihirbaz onunla şirki rukye ile rukye yapar. Böylelikle kadını, kocasına, kocasını da karısına sevdirir.

(3) Ruveyfia bin Sabit (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“Ya Ruveyfia! Her halde benden sonra hayat senin için uzun olacaktır! İnsanlara haber ver ki; her kim sakalına düğüm atarsa yahut boynuna göz değmemesi için boncuk (ve benzeri şeyler) takarsa yahut hayvan dışkısıyla veya kemikle istinca ederse, Muhammed o kimseden uzaktır!”
İstinca: Tuvalet temizliği.
Nesei 5082, Ebu Davud 36, Ahmed bin Hanbel Müsned 4/108

(4) Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Kim, nazar boncuğu veya muska takarsa Allah’a şirk koşmuştur!”
Ahmed bin Hanbel Müsned 4/156, Albânî Silsiletu’l-Ehadisi’s- Sahiha 430, 492

5) Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Efsun yapmak, muska takmak ve muhabbet için okuyup üflemek şirktir!”
Ebu Davud 3883, İbni Mace 3530, İbni Hibban 1412, Ahmed bin Hanbel Müsned 13/19558, Albânî Silsiletu’l-Ehadisi’s-Sahiha 331

(6) Abdurrahman (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:
Ben, Abdullah bin Ukeym (Radiyallahu Anh)’ın yanına girdiğimde yüzünde bir kızıllık vardı. Bunun üzerine kendisine; Temime (yani muska ve cevşen gibi bir şey) takmaz mısın? dedim. Bunun üzerine Abdullah bin Ukeym (Radiyallahu Anh) bana şöyle dedi:
Temimeden (yani muskadan ve cevşenden) Allah’a sığınırız! Kuşkusuz ki, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
مَنْ تَعَلَّقَ شَيْئًا، وُكِلَ إِلَيْهِ
“Kim, (kendisine fayda verdiğine veya kendisinden zararı engellediğine inanarak muska, nazarlık ve buna benzer) bir şey takarsa, Allah onu o taktığı şeyle baş başa bırakır!”
Ahmed bin Hanbel Müsned 13/19612, Tirmizi 2152, Hâkim 4/241, İbni Kani Mu’cem 2/117, Ebu Nuaym Marife 4419, İbni Ebi Asım el-Ahad ve’l-Mesani 2576, İbni Vehb el-Cami’ 674, Beyhakî 9/351, İbni Ebî Şeybe 5/429

(7) Ukbe bin Amir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
مَنْ تَعَلَّقَ تَمِيمَةً فَلاَ أَتَمَّ اللهُ لَهُ، وَمَنْ تَعَلَّقَ، وَدَعَةً فَلاَ، وَدَعَ اللهُ لَهُ
“Her kim temime (yani muska ve cevşen gibi bir şey) takarsa, Allah onu tamama erdirmesin! Her kim de boncuk gibi şeyler takarsa, Allah onu korktuklarından emin kılmasın!”
Ahmed bin Hanbel Müsned 13/19610, İbni Hibban 13/452, Hakim 4/240, 463, Ebu Ya’la 3/295, Taberani 17/297, Taberânî Musnedu’ş-Şamiyyin 234, Tahavî Şerhu Meâni’l-Âsâr 4/325, Beyhakî 9/350
(8) Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
تَعْلِيقُ التَّمَآئِمِ شُعْبَةٌ مِنْ شُعَبِ الْجَاهِلِيَّةِ
“Temîme (muska ve cevşen gibi benzeri bir şey) takmak cahiliye şubelerinden bir şubedir!”
İbni Vehb el-Cami’ 667

Üst Ana Sayfa Alt