Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Musanneften Seçme Hadisler

A Çevrimdışı

Ahmed1

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Musannef,İbn Ebi Şeybe'den seçme hadisler

1-Kitabut- Taharet

-Enes b. Malik rivayet ediyor : Resulullah(sallallahu aleyhi vesellem) helaya girdiği zaman şöyle dedi : Euzu billahi minel hubsi ve vel-habâis (Pislikten ve Pis şeylerden Allaha sığınırım)

2-Kitabul Ezan ve'l İkâmeh

-Abdullah(ra) şöyle diyor : Bir kimsenin ezanı işitip 'La ilahe illallahu vallahu ekber' deyip sonra da ezana icabet etmiyor olması cefadandır.

3-Kitabus-Salat

-Hz.Peygamber(sallallahu aleyhi vesellem) şöyle dediler : Namazın anahtarı abdesttir. Tahrimi ise tekbir, tahlili(çıkışı) da selâmdır"

4-Kitabus-Siyâm

-Kim (ramazanda) iman ederek ve hesabını Allahtan dileyerek oruç tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.

5-Kitabul-Cenâiz

-Kim hastalanır yahut yolculuk ederse Allah(niyetine göre) ona sağlıklı ve mukim halinde iken yaptığı (amellerin sevabını yine) yazar.

BEYHÂKİDEN BİR HADİS

قالت عائشة زوج النبي صلى الله عليه وسلم : فقدت رسول الله صلى الله عليه وسلم وكان معي على فراشي فوجدته ساجدا راصا عقبيه ، مستقبلا بأطراف أصابعه القبلة فسمعته يقول : " أعوذ برضاك من سخطك ، وبعفوك من عقوبتك ، وبك منك أثني عليك لا أبلغ كل ما فيك " فلما انصرف , قال : " يا عائشة ، أخذك شيطانك ؟ " , فقلت : أما لك شيطان ؟ , قال : " ما من آدمي إلا له شيطان " , فقلت : وإياك يا رسول الله ؟ , قال : " وإياي لكني أعانني الله عليه فأسلم " . هذا حديث صحيح على شرط الشيخين ولم يخرجاه بهذا اللفظ ، لا أعلم أحدا ذكر ضم العقبين في السجود غير ما في هذا الحديث .

Hz.Aişe anlatıyor : Resulullah(sallallahu aleyhi vesellem) yatağımda benimleydi.Onu kaybettim.Onu secde eder halde buldum.Topukları birbirine yapışık , ayak uçları kıbleye gelecek şekildeydi.(O vaziyette) şöyle dua ettiğini işittim : (Ey Allahım) Gazabından Rızana sığınırım.Cezandan affına sığınırım.Senden yine sana sığırım.Ben seni (senin) kendini övdüğün gibi övemem.' Namazı bitirince şöyle dedi : Ya Aişe ! (Anlaşılan) Senin şeytanın gelmiş.Dedim ki : Senin de şeytanın var mı ? Şöyle dedi : Hiçbir İnsan yoktur ki onun şeytanı olmasın.Dedim ki : Ya Resulallah ! Ya senin (Şeytanın var mı?) Şöyle dedi : Benimde (var) Fakat (ondan) kurtuluncaya kadar Rabbim bana yardım etti.

(Bu lafızlarla bk. Beyhâki,Sünenül Kübrâ,2/16 ; Sahih İbn Hüzeyme,654 ; Hâkim,El Müstedrek,786 ; Diğer lafızlar için bk.Müslim Münafikûn 10, Müsned 6/115)

هذا حديث صحيح على شرط الشيخين ولم يخرجاه بهذا اللفظ

Hâkim diyor ki : Hadis bu lafızlarla Buhari ve Müslim'in şartlarına göre sahihtir.Fakat ikisi de bu lafızla rivayet etmemişlerdir.

لا أعلم أحدا ذكر ضم العقبين في السجود غير ما في هذا الحديث

Hâkim devam ederek şöyle diyor : Bu hadisten başka hiçbir hadiste kimsenin 'Secdede topukları birleştireceğine' dair bir (hadis) rivayet ettiğini bilmiyorum.(Hâkim,El Müstedrek,786)

Üst Ana Sayfa Alt