Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Müslüman Kadın Neden Örtünür?

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Neden örtünüyoruz ve nasıl olması gerekiyor? Lütfen alıntı yazılarlarla cevap vermeyelim.

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Mümin kadınlara söyle: (Yabancı erkeklere bakmaktan) sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, (el, yüz gibi) görünen kısmı hariç, ziynetlerini (Saç ve gerdan gibi ziynet takılan yerleri) göstermesinler, başörtülerini yakalarına kadar (saç, kulak ve gerdanlarını) örtsünler!) [Nur 31)

Kuran-i Kerimde tesettürün farz oldugu acikca bildirilmisdir.

kadinin iffeti Örtüsüdür. mümin kadin takva elbisesiyle kendini (Allahin izni ile) koruma altina alir...
o haya perdesi kadini dis tehlikelerden korudugu gibi, erkegide nefs den korur. yani tesettürlü olmak sadece mümin kadinlara degil erkeklerede kazanc getiriyor...
bir kadin eger örtünmez, takva elbisesi giyinmezse iliskisini etin ve kemigin üzerine kurar. E$ lerin birbirine olan sevgisi yanlizca et e ve kemige olur, durum böyle oluncada kadin istismar olmaktan kurtulamaz.

özgür(!) olan bati ülkeleri kadinlarinin (afbuyurun) ciplakligiyla övünürken, aslinda kadin en zelil en rezil en alcak seviyeye getirilmis oluyor. Ehl-i kafir lerin ülkelerinde kadin sadece ( cok özür diliyorum) pazarlaniyor; ister Tv olsun , ister Gazete olsun, ister dergi, ister afis, ister basit bir magaza...
her türlü alakasiz markada kadin eti ile aslinda ilk önce kendisini olmak üzere ürünleri satmaya calisiyor.
Bu hadiseler kadinin mukaddesi olan "Iffetini" ayaklar altina aliyor.
Hak din olan Islam iste Böylesi igrenclige "tesettür" ile duvar örüyor, ve kadini böylesi alcak yerlere düsmesine mani oluyor ve nihayet kadin hak ettigi seviyeye ulasiyor.

kadin nasil örtünmeli meselesine gelince: Kuran-i Kerim ve sünnetler bize kadinin el yüz (ve bazi rivayetlere göre ayaklar) haricinde tüm bedeni ziynet yerleri oldugunu söylüyor. yani bedenin geri kalan kismi örtünmesi gereken yerlerdir. tesettürde dikkat edilmesi gereken iki nokta da elbisenin dar veya ici gözükecek kadar ince olmamasidir.

F Çevrimdışı

Filistinim

Üye
İslam-TR Üyesi
"tanınıp eziyet görmemeleri için ... " örtünmeleri daha uygundur şeklinde bir hüküm ihtiva etmektedir cilbab ,hicab vs tanımları kullandığımız mevzu. Yaradan yarattığını en iyi bilen olarak kadınlara örtünmeyi uygun görmüştür. tanınıp eziyet görmemeyi de açıklarsak , insan; nefis sahibidir, nefis bir düzen içinde şekil verilen, fücur( sınırsız günah işleme ve kötülük) ve ondan sakınmanın ilham edildiği bir mahiyettedir. yani insan sınır tanımaz günah işleme kapasitesine sahiptir.onu bundan alı koyacak , sakındıracak olan islam dır.

hicab kelimesini tarihi açıdan da ele alırsak , cahiliye döneminde bi örtünme şekli mevcut olmasa da başka kültürlerde kadınların örtündükleri , hatta eşleri dışında babaları ve kardeşleri ile dahi görüşmelerinin yasaklandığı , sokakta yabancı bir erkekle konuşmalarının boşanmalarına sebep teşkil ettiği uygulamalar görülmektedir. kadın dış çevreden bir şekilde uzak tutularak korunmaya çalışlmıştır.

iffet, ahlak ,edep gibi kavramlar sadece bir cinsi ilgilendiren durumlar olmadığı gibi , islam örtünmenin de her ki cins için ne şekilde olacağını bildirmiştir. bunlar hem şekil olarak ele alınabilir ama bu durum yeterli değildir. öyle ki kadın sadece belli bir örtüye bürünmekle mesuliyetini yerine getirmiş olmaz , onu topuk sesinden dahi men eden , karşı cinsi hiç bir şekilde tahrik etmeyecek bir örtünme , sakınma , korunma istenmektedir kendisinden.

modernizm denen akım kadını cinsel metaya dönüştürürken bunun adına özgürlük diyerek, islamın kendine verdiği değeri elinden onu özgürleştirme vaadiyle çalmaktadır. başka bir deyişle çarşaf bir giyim biçimidir ama hicab fıkhi bir kanundur.bugün saldırılan çarşaf gibi dursa da asıl silinmek istenen hicabdır. bu saldırılara temel teşkil eden de islam da aile kavramının sahip olduğu önemdir. kadının islamın kendine verdiği haklardan uzaklaştırıldığı bir toplum diğer alanlarda da çökertilmeye açık hale dönüşür.

modernizm ve dış saldırıları ele alırken özeleştiryi de bi kenara bırakmamak gerekli. çünki saldırılara bu denli açık hale kendi uygulamalarımızla gelmiş durumdayız. fıkhi kanunlar dediklerimiz örfi ya da geleneksel hale dönüştükçe aslından uzaklaşmakta bireysel yorumlara açık hale getirilmektedir. kadının elinden insani ve islami hakları gene islamı koruma korkusuyla alınınca kadın bu saldırılara dirençsiz hale gelmektedir. örtünmeyi örfi ve geleneksel algılayan cahilleştirilmiş kadın , Kur'an ı ve sünneti kaynak edinmeyen kadın , tesettürü ve örtünmeyi sadece şekilden ibaret algıladığı için , beklentilerini karşılamak adına bu şekilden ibaret örtüyü taviz verilir mahiyette algılamaktadır. sosyal hayatta yer alabilmek adına örtü de şekilden şekile sokulabilmektedir. böyle bir örtü de kadını korumaktan uzaktır.

müslüman kadın önce iffeti ile eştir , sonra annedir, gelecek nesillerin yetiştirilmesinde her türlü donanıma sahip olmak gibi bir görevi vardır. aynı zamanda zeynebi direnişin de emanetçisidir. susup oturan , kadının yeri evidir zihniyetini kanıksamış kadın Huneyn savaşında hemşirelik yapan , yezide karşı her küfre ayetle cevap veren ecdadının yolunu takip edememiş olur. müslüman kadın kendine kaynağından beslenmiş fatımaları haticeleri zeynepleri örnek alarak ,bugün her alanda kol gezen çirkefte hakkıyla bir duruş sergileyebilir.

örtü islamın kadına verdiği kimliktir.

hayalet Çevrimdışı

hayalet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kardesim verecegim cevap belki tam olmayabilir cunku IslAm dinini gerektigi sekilde yasanmasi seklinde ogretilmedi genelde ve kendimizde gordugumuz bu sadece mecbursun ortmelisin denildi ortmessende yanacaksin denildi sebeb yani nedir diye sordugumuzda cok kisa cevaplar verildi sadece Allah boyle diyor yani gerisini bilmene gerek yok der gibi, zaten buyuklerimizin yeterli bilgileri yoktu bu konuda ellerinden geleni yapmaya calistilar su an mi, su anki dusuncem Binlerce sukur ve selam Olsun tum ortulu kardeslerime Allah razi olsun ortturen ve ortunenlerden hatta bir uzuntum dahi var carsaf , bunu giyen kardeslerime gibta ile bakiyorum onlari kiskanmak degil fakat nefsimi yenemedigim icin kendimizden belki bir utanma duygusu dahi yasiyoruz , malesef bu kadar i yapmak nefsimize agir geliyor , yinede Ne bileyim boyle bir zamanda boyle bir dunyada kucuk de olsa Ortumuz bizim Yasam ,hayat, koruma, kardeslerimin de yazdigi gibi bircok seyi anlatiyor ve GURURLUYUZ ELHAMDULILLAH bize ortunmeyi emrettigi icin, bizi bir musluman kadin olarak yarattigi icin ha diyebilirsiniz tam mi yasiyoruz hayir am buna da sukur , bugun bir kez daha yine ayni sorulari hep sorarlar insanlar sicak degilmi , hayir deriz degil Rabbim oyle bir ferahlik oyle birsey veriyor ki insana hersey viz geliyor , etrafimizdakileri gordukce Allah im sen affet sana sukurler olsun ortuluyum diyoruz

ortu bir hayat tarzi , bakisi, yasantisi icinde butun koruma ilgili kadinin degerli oldugunu gosteren bir simge ve ortum bizim guzel ortumuz ona baktikca ne kadar guzel oldugunu bir kez daha anliyoruz , bunu guldurmek amacli degil su anki yazacagim inanmayanlar gordugu zaman ocu gormus gibi oluyorlar ya ozaman daha bi paha bicilmez oluyor.

A Çevrimdışı

Abi:)

Üye
İslam-TR Üyesi
Islam'i secmis Ingiliz bi bayan BBC de 1-2 yil once, bir programa konuk olarak katilmisti, naip olmus izlemistim. Bayan tamamen simsiyah carsaf giyinmis, islami sectikten sonra, ve gozlerindede gunes gozlukleri vardi. Yani ne gozlerini ne yuzunu nede baska biryerini gorebilmek mumkun degildi. Bayana sordular, neden bu sekilde kapandin. Bayan basladi anlatmaya..

Oncelerden amacim dunya zevklerinden fazlasiyla faydalanmak, eglenmek hayatimi yasamakdi, yillar bu sekilde gecti ve sonra dusundum, cevrem cok genisti, insanlarin ve ozellikle beylerin oldukca ilgisini cekiyordum, etrafimda pervaneydi insanlar ama dusundugumde anladim ki, bu insanlar benim bedenimi istismar ederek benimle ilgileniyorlardi. Bana ben olarak deger vermiyorlardi... Sonunda islami sectim, cok tepkiler almama ragmen tesetture girdim, ve su anda insanlar benim bedenim acik oldugu icin degil, sadece fikirlerime, beynime ve durusuma saygi duyuyorlardi. Ben istemedikten sonra kimse bana farkli bakamayacakti. Ve kendi benligimi buldum. Kendime saygim oldu ve tabi insanlarinda... (roportajdan aklimda kalanlardi)

Kadina, islam dini deger vermistir, her ne kadar simdiki bazi cahillerimiz islamin kadini ocu gibi yaptigini, ezdigini, haklarini ellerinden aldigini soyleselerde, yada oyle inansalarda, aslinda kadina islam dini onem ve deger vermistir. Cahiliyye doneminde kadinlarin konumunun ne oldugunu hepimiz biliyoruzdur. Ve hatta Cok uzak yillara bile gitmemize gerek yok, bir zamanlar Avrupada kadin insanmi hayvanmi diye bile tartisilmis...

Soyle bir ornek verirsem, elmas degerli bir tastir. Diyelimki bir elmasimiz var paha bicilmez, onu en guzel ve saglam kasalarda saklariz, aman ha kimse calmasin yada bir zarar gelmesin diye. Kimsenin gormesine dahi izin vermeyiz, cunku o cok degerlidir... Ama ucuza aldigimiz sahte bir mucevher icin oyle yapmayiz, onu gelisi guzel biryerlere koyabiliriz.

Iste islamda kadinin yeri o elmas gibi degerlidir ki, Rabbimiz kadina kapanma emrini vermis. En saglam kasalarda saklamak istemistir. Hic bir hirsizin ona yan gozle bakmasina musade etmemis, ona zarar gelmesin diye. Kadini korumus kollamis islam. Onu sahte mucevher gibi degersizlestirmemistir.

(Yazdiklarim sorunun tam cevabi oldumu bilemiyorum ama icimden yazmak gelenler bunlar oldu.)

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
DeWrİmCi ' Alıntı:
Mümin kadınlara söyle: (Yabancı erkeklere bakmaktan) sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, (el, yüz gibi) görünen kısmı hariç, ziynetlerini (Saç ve gerdan gibi ziynet takılan yerleri) göstermesinler, başörtülerini yakalarına kadar (saç, kulak ve gerdanlarını) örtsünler!) [Nur 31)

başka söze ne hacet ..

Üst Ana Sayfa Alt