Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Tekfir Konusunda Bana Nasihat Eder misiniz?

Y Çevrimdışı

Yuşa72

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum
Kafam ciddi manada karıştı
Sadece ilim talep eden bir müslüman olarak işin içinden çıkılmaz bir hale girdim.
Sevgili arkadaşlar veya hocalar
müslüman kimdir ve şirk koşmayan bir kafir olmadığımı nasıl anlarım ?
Tevhid ehlinden Din öğrenmek için kimi dinlesem geriye kalan herkesi tekfir edip kafir olarak görüyor.
Kafirin cehenemmden çıkmadığını biliyoruz.
Herkes kendince delil getirip kendi dışında kalan herkese şirk sıralaması yapıyor.
Tekfir dinin aslındandır Tekfir dinin vacibindendir konusunda bile hayatını islama adamış kişilere yanlış düşündüğü için kafir deniliyor.
Hatta bunu ileri dereceye taşıyan
Abdülkadir Polat gibi şahıslar var.
Ebu Zeyd kafir
Ebu Ubeyde Kafir
Ebu Hanzala Kafir
Recep Baltacı Kafir
Ahlak ve sünnet dergisi Kafir
Ebu Haris Kafir
Ramazan Işık Kafir
Allah için canını malını feda etmiş mücahid gurubu Kafir
peki kim kaldı ?
peki kimdir müslüman ?
Dinimizde Bu işin bir adabı kuralı Usulü yok mudur da herkes kendi cemaatine çekilip kalan herkese kafir diyor ?
Ve şirk koşmayan kafir olmayan bir müslüman oluşumu var mıdır ?
Bu fitne zamanında nasıl davranmalıyım ?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Selamun Aleykum
Kafam ciddi manada karıştı
Sadece ilim talep eden bir müslüman olarak işin içinden çıkılmaz bir hale girdim.
Sevgili arkadaşlar veya hocalar
müslüman kimdir ve şirk koşmayan bir kafir olmadığımı nasıl anlarım ?
Tevhid ehlinden Din öğrenmek için kimi dinlesem geriye kalan herkesi tekfir edip kafir olarak görüyor.
Kafirin cehenemmden çıkmadığını biliyoruz.
Herkes kendince delil getirip kendi dışında kalan herkese şirk sıralaması yapıyor.
Tekfir dinin aslındandır Tekfir dinin vacibindendir konusunda bile hayatını islama adamış kişilere yanlış düşündüğü için kafir deniliyor.
Hatta bunu ileri dereceye taşıyan
Abdülkadir Polat gibi şahıslar var.
Ebu Zeyd kafir
Ebu Ubeyde Kafir
Ebu Hanzala Kafir
Recep Baltacı Kafir
Ahlak ve sünnet dergisi Kafir
Ebu Haris Kafir
Ramazan Işık Kafir
Allah için canını malını feda etmiş mücahid gurubu Kafir
peki kim kaldı ?
peki kimdir müslüman ?
Dinimizde Bu işin bir adabı kuralı Usulü yok mudur da herkes kendi cemaatine çekilip kalan herkese kafir diyor ?
Ve şirk koşmayan kafir olmayan bir müslüman oluşumu var mıdır ?
Bu fitne zamanında nasıl davranmalıyım ?

Aleykümselam ve rahmatullah kardeşim

Herhangi bir akaid kitabın da isim vererek şu kâfir şu müslüman diye denk geldin mi? Gelemezsin.Kisinin nasıl itikad etmesi gerektiği nasıl iman etmesi anlatılır.

Bunu öğrendikten sonra kuran ve sünnetin bahsetmiş olduğu "ehli kitap, firavun"gibi tekfirin aslı olan konuda ihtilaf yoktur.Lakin ihtilaf müslüman olup küfür amelleri işleyen kimselere tekfir hükmünün uygulanmasıdır.

Tekfirin şartları olan ikrah,tevil, cehaletin giderilmesi vs...gibi konuları kaale almayan kimseler yüzünden fitne çıkmakta.
Bu konuda tekfir âlimlere bırakılır.

Sana tavsiyem tahavi akide kitabını oku.
Necati koçkesen hocanın bu gibi konularda videoları çok onları takip edebilirsiniz.Ayrica davet minber adlı kanalı da.

İmam Ebu Hanif Çevrimiçi

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Burda bir kaç sayfa paylaştım tekfir ile ilgili belki açtığım yerlerde vardır Alaaddin paleviye ait

İmam Ebu Hanif Çevrimiçi

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykümselam ve rahmatullah kardeşim

Herhangi bir akaid kitabın da isim vererek şu kâfir şu müslüman diye denk geldin mi? Gelemezsin.Kisinin nasıl itikad etmesi gerektiği nasıl iman etmesi anlatılır.

Bunu öğrendikten sonra kuran ve sünnetin bahsetmiş olduğu "ehli kitap, firavun"gibi tekfirin aslı olan konuda ihtilaf yoktur.Lakin ihtilaf müslüman olup küfür amelleri işleyen kimselere tekfir hükmünün uygulanmasıdır.

Tekfirin şartları olan ikrah,tevil, cehaletin giderilmesi vs...gibi konuları kaale almayan kimseler yüzünden fitne çıkmakta.
Bu konuda tekfir âlimlere bırakılır.

Sana tavsiyem tahavi akide kitabını oku.
Necati koçkesen hocanın bu gibi konularda videoları çok onları takip edebilirsiniz.Ayrica davet minber adlı kanalı da.
Reis çok güzel anlatmışsın Allah razı olsun

İmam Ebu Hanif Çevrimiçi

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebular haricidir Allah onların şerrinden korusun bizi bak cihad Alimler bile çok tekfir etmezler sen hiç Şeyhlerden bu konuda bir şey den duydunmu bilmiyorum ben duymadım Allah onlardan razı olsun.

Hakka-Davet Çevrimdışı

Hakka-Davet

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tekfirde bazıları çok aşırıya kaçıyor bazı meselelerde fikir ayrılığına düşüp birbirlerine bile kafir demeye başlıyorlar bu aşırılıktan başka birşey değil..

Tevhidi yeni yeni öğrenen insanlar bunları görünce bunlar nasıl insan birbirlerini bile tekfir ediyor deyip eski sapık görüşüne geri dönüyor..

Bu fitne çağında hiçbir cemaate körü körüne bağlı olunmaz ben şahsen sohbeti güzel olan her hocayı dinlerim yanlışını Kuran ve sünnet çerçevesinde reddedip doğru bilgisinide alırım..

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Bu fitne çağında hiçbir cemaate körü körüne bağlı olunmaz ben şahsen sohbeti güzel olan her hocayı dinlerim yanlışını Kuran ve sünnet çerçevesinde reddedip doğru bilgisinide alırım..
Detaylıca araştırdıktan sonra vardığın hüküm bu mudur kardeşim.. (Söz kısmen doğru ama önceki yorumlarında bulunan fikir ile verilen anlam/mesaj batıl)

Konu başlığından bağımsız olarak diğer konudaki yorumların ve vardığın sonuç üzerine bir açıklama getirmek gerekiyor:

Kendi vesveseli şubhelerinle böyle bir hüküm vererek cihad ehlini de bizi de taassub tohmeti altında bırakıyorsun..

Müslümanlar; her zaman cihadın devam edeceğine ve her zaman cihadı devam ettirenlerin olacağına iman eder.. Şimdi bu iman ile bu vasıflara Kur'an ve Sunnet üzere derece olarak en layık görülenleri sevip onların haysiyetini korumaya çalışmamız körü körüne bağlılık mı oluyor?

Elbette hiçbir insan melek gibi saf temiz değildir, herkesin günahı hatası olabilmektedir.. Peygamberler aleyhimusselam haricinde hiçbir insan ismet sıfatı ile korunmamıştır.. Buna rağmen ashabı da tabiini de etbauttabiini de eleştirme hakkını kendimizde bulamayız..

Herkes ilim ve amelde belli bir seviyeye geldikten sonra kendi seviyesinde olan kişileri cemaatleri ifsad etmek için değil, islah etmek için eleştirebilir, uyarabilir.. Yine ilimde derinleşmiş ama amelde o seviyeye ulaşamamış olsa bile ifşa' veya şubhe tohumları ekmeden uyarılarını yapabilir..

Ama ilimde de amelde de hiçbir seviyeye varamayıp ehli olan kişilere karşı vesvese ve şubhe ile bakmak ve bu anlayışı yaymak maraz belirtisidir.. Bir de üstüne; "sohbeti güzel"(kime ve neye göre) olan kişilerin hak olan sözlerini alabilip batıl olan sözlerini reddedebileceği iddiasında olduğu halde hakka en yakın olan kişilere taraf olamamak ve hakka ters sözleri olabilen kişilerin "güzel sohbetlerini(?)" dinlemeye devam edebilmek....

SubhanAllah..

Hakka-Davet Çevrimdışı

Hakka-Davet

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Detaylıca araştırdıktan sonra vardığın hüküm bu mudur kardeşim.. (Söz kısmen doğru ama önceki yorumlarında bulunan fikir ile verilen anlam/mesaj batıl)

Konu başlığından bağımsız olarak diğer konudaki yorumların ve vardığın sonuç üzerine bir açıklama getirmek gerekiyor:

Kendi vesveseli şubhelerinle böyle bir hüküm vererek cihad ehlini de bizi de taassub tohmeti altında bırakıyorsun..

Müslümanlar; her zaman cihadın devam edeceğine ve her zaman cihadı devam ettirenlerin olacağına iman eder.. Şimdi bu iman ile bu vasıflara Kur'an ve Sunnet üzere derece olarak en layık görülenleri sevip onların haysiyetini korumaya çalışmamız körü körüne bağlılık mı oluyor?

Elbette hiçbir insan melek gibi saf temiz değildir, herkesin günahı hatası olabilmektedir.. Peygamberler aleyhimusselam haricinde hiçbir insan ismet sıfatı ile korunmamıştır.. Buna rağmen ashabı da tabiini de etbauttabiini de eleştirme hakkını kendimizde bulamayız..

Herkes ilim ve amelde belli bir seviyeye geldikten sonra kendi seviyesinde olan kişileri cemaatleri ifsad etmek için değil, islah etmek için eleştirebilir, uyarabilir.. Yine ilimde derinleşmiş ama amelde o seviyeye ulaşamamış olsa bile ifşa' veya şubhe tohumları ekmeden uyarılarını yapabilir..

Ama ilimde de amelde de hiçbir seviyeye varamayıp ehli olan kişilere karşı vesvese ve şubhe ile bakmak ve bu anlayışı yaymak maraz belirtisidir.. Bir de üstüne; "sohbeti güzel"(kime ve neye göre) olan kişilerin hak olan sözlerini alabilip batıl olan sözlerini reddedebileceği iddiasında olduğu halde hakka en yakın olan kişilere taraf olamamak ve hakka ters sözleri olabilen kişilerin "güzel sohbetlerini(?)" dinlemeye devam edebilmek....

SubhanAllah..

Hocam söylediklerinizde haklısınız ben 26 yaşındayım 18 yaşında Tevhidi öğrendim, Tevhid, şirk, tağut gibi konular dışında islami bir çok konuda çok aman aman bir bilgim yok öğrenmeye çalışıyorum ..

Bu sebeple meselelere şüphe ile yaklaşıyorum.

Cihadcı örgütler hakkında düşünlerimde pek değişen birşey olmadı bu arada amacım burada kimseyi suçlamak veya şüphe içinde bırakmak değil..

Açıkcası forumda cihad konularına pek girmek istemiyorum ama bir şekilde giriyorum adminleri biraz kızdırdığımın farkındayım :) Ban yemek istemiyorum forumu severek takip ediyorum..

Allah Razı olsun..

Ebu_ kuteybe Çevrimdışı

Ebu_ kuteybe

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah kardeşim,ben sana burdan çok şey yapmak isterdim . Ama her zaman ki gibi kardeşlerin ihtilafa gireceğinden korktuğum için anlatamıyorum.Biz ilimsizlikten dolayı tartışıyoruz aslında . Benim sana önereceğim 'din nasihattir' . Zira bir ihtilaf olursa onu cihad ehline (Âlimlerine başvurmamız lazım ) ki onlar orda malları ve canlarıyla cihad ediyorlar.( Musa Ebu Cafer ,Tarık Ebu Abdullah hoca,Ömer Faruk Hoca ) bunlardan tekfirin de ve Hakk'ın da ne olduğunu göreceksin Allah'ın izini ile .rabbim sana yolu kolaylaştırsin inseAllah.

Üst Ana Sayfa Alt