Çözüldü Müslümanlara Karşı Kafirleri Silah Kullanmadan Destekleyenlerin Hükmü Nedir?

SencerKhan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Müslümanlara karşı kafirleri destekleyen, fakat silah kullanmayan kişilerde savaşçı hükmünde kabul edilirmi? bu kişilere nasıl muamele edilir, ne ceza verilir?
 

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Ibni Cerir et-Taberi şöyle diyor:
“ALLAH (c.c)’in: “Onlar birbirlerinin dostudurlar” (Maide: 51) ayeti, yahudilerin mu’minlere karşı birbirlerini desteklediklerini ve muslumanlara karşı tek bir el gibi olduklarını gösteriyor. Hristiyanlar da böyledir. Kendi dinlerine muhalif olanlara karsi birbirlerinin dostudurlar. ALLAH (c.c), hristiyan veya yahudileri kendisine dost edinen bir kimsenin hristiyan ve yahudilerin dinlerine muhalefet eden mu’minlere karşı geldiğini bilsinler diye bu gerçeği mûmin kullarına anlatıyor. İşte bu kimse aynen onlar gibi mu’minlere karşı olmuştur.
ALLAH (c.c) mûminlere şöyle buyuruyor:
“Ey mûminler! Yahudilerin, kendi dinlerine muhalefet edenlere karşı birbirlerini destekledikleri gibi siz de dininize muhalefet edenlere karşı birbirinizi destekleyiniz! Yine yahudi ve hristiyanlarin size düşman oldukları, sizin dininize savaş açtıkları gibi siz de onlara karşı düşman olunuz! O halde sizden her kim onları (yahudi ve hristiyanları) kendisine dost edinirse, işte o kimse mu’minlere savaş açmış, onlardan beri olmuş ve onlara karşı olan dostluğunu kesmiştir.” (Taberi Tefsiri, c: 6, sf: 277)


Tebliğ edilmesine rağmen, muslumanlara karşı kafirlere kalben ve gönlen meylederek dua, lojistik, maddiyat, propaganda vs. ile destek olanların;
Desteğin (yaşadığı ülkedeki durumu) yurdu, boyutu ve muslumanların gücüne göre çeşitli tâzir, had veya köle / esir alınabilir.
Bu konuda Şeyh Suleyman el Ulvan şöyle demektedir:
Müslümanlara karşı kâfirlere yardım edenler, muvahhidlere karşı haçlıları destekleyenler, kâfirlerin salahiyeti için Müslümanları tehlikeye atanlar Müslüman değildir Müslüman değildir Müslüman değildir. Bunların riddetinde şubhe edilmez. Bunu yapanlar İmanın aslına zıt davranmışlardır. Bunun ile iman bir kalbde toplanmaz. Kâfirler Müslümanlarla dinleri sebebiyle savaşıyorlar ve tevhidin arasında şirki, ilahi şeriatın içinde ise beşer kanunları meşru göstermek istiyorlar. Bu noktada onlara yardım edenler hain ve murted olurlar. Bunu helal görmüyor veya kâfirlere muhabbet beslemiyor olsalar da böyledir. Ki bu Murcie ve Cehmiyye’nin yanında geçerlidir.

Allah’u Teâla şöyle buyurmuştur:
" Eğer Allah'a peygambere ve sana indirilene iman etslerdi onlara dostluk beslemezlerdi. Fakat onların çoğu fasıklardır." (Maide 81)
Ebu Muhammed ibn Hazm rahimehullah, el Mahalli adlı kitabında "Kim onlara meyl ederse oda onlardandır."
Bu kafirlerden bir kafirdir. Bu mesele hakkında iki Müslümanın dahi ihtilafı yoktur.
Müslümanlar aleyhine kâfirlerle yardımlaşanların munafıklık, kalblerinin hastalıklı ve fasıklar olduklarına kasem etmiştir. Ve Bunu yapanların Allah’ın yanında hiçbir yerleri olmadıklarını söyler. Kim kâfirleri dost edinirse onlara yardım ederse Allah’ın kulu olma sıfatından çıkarlar.

İlgili Konu:

Müslümanlara Karşı Kafirlere Yardım Etmek Her Durumda Küfür müdür?
Çözüldü - Müslümanlara Karşı Kafirlere Yardım Etmek Her Durumda Küfür müdür?
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt