Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Müşrik Birinin Misafir İçin Kestiği Hayvanın Eti Yenilebilir mi?

Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum ve rahmetullah diyelim ki müşrik birinin evine gittik o da bizim için bir tavuk veya bir koyun kesti, (yani ibadet amaçlı olmayan bir fiil Allahu alem) bu et yenilebilir mi? Yani bunun hükmü nedir?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
aleykumselam ve rahmatullah

Muqarrab Çevrimdışı

Muqarrab

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yanı Kurban bayramı olsun ya da olmasın müşriğin kestiği et yenilemez değil mi? O yeri daha önce okumuştum ama sadece kurban bayramındaki kesilen hayvanlar için olduğunu sandım.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Yanı Kurban bayramı olsun ya da olmasın müşriğin kestiği et yenilemez değil mi? O yeri daha önce okumuştum ama sadece kurban bayramındaki kesilen hayvanlar için olduğunu sandım.
Kurban Bayramı için olduğuna dair bir belirti yok.

Rasulullah (sallallahu aleyhi we sellem): Mecusilere, ehli kitaba davrandığınız gibi davranın. Fakat kadınlarıyla evlenmeyin, kestiklerini yemeyin!” buyurdu.

"Bugün size temiz olanlar helal kılındı. Kitab verilenlerin (Ehl-i Kitab) yemeği size, sizin yemeğiniz de onlara helâldir" [Mâide,5]

Bir de müşrik biri hayvan keserken ALLAH Subhanahu we Teâlâ'nın adını anacak mı o da belli değil.

Üst Ana Sayfa Alt