Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh


Bu önemli konuyu paylaştığınız için teşekkür ederim. Sorunuzu konu hakkındaki anlayışıma ve kendi deneyimlerime dayanarak yanıtlayacağım.

Öncelikle narsisizmin bir hastalık olmadığını açıklığa kavuşturmak isterim. Bir kişi bir bozukluğa sahip olmadan da narsist olabilir. Narsisizm birçok insanda (hepsinde olmasa da) bulunan bir kişilik özelliğidir. Hepimiz bazı narsisistik özelliklere sahibiz. Sağlıklı bir kişiliğe sahip bir kişi ile narsisistik bozukluğu olan bir kişi arasındaki fark, narsisistik bozukluğu olan bir kişinin, kendi hayatında ve çevresindeki insanların hayatında önemli miktarda sıkıntı ve soruna neden olan narsisistik bir kişilik özelliğine sahip olmasıdır. Dolayısıyla, narsisizmden bahsederken öncelikle kişinin davranışlarına ve davranışlarının başkaları üzerindeki etkilerine bakmalıyız. Bozukluğu tanımlayan, bu davranışın neden olduğu sıkıntı ve sorunlardır.

İki tür narsisizm vardır: büyüklenmeci narsisizm ve kırılgan narsisizm.

Büyüklenmeci narsisizm, şişirilmiş bir kendini önemseme duygusu, takdir edilme ihtiyacı, hak sahibi olma duygusu ve empati eksikliği ile karakterize edilir. Bu tür narsisizm her zaman zararlı değildir ve aslında bazı durumlarda olumlu bir şey olabilir. Örneğin, büyüklenmeci bir narsist harika bir lider olabilir çünkü zor görevleri üstlenecek özgüvene ve başkalarına ilham verecek cesarete sahiptir. Ancak, büyüklenmeci narsisistler başkaları için çok zararlı da olabilirler. Manipülatif, bencil ve başkalarının duygularıyla ilgilenmeyen kişiler olabilirler. Ayrıca kendilerini tehdit altında hissettiklerinde çok agresif ve hatta şiddet yanlısı olabilirler.*

Kırılgan narsisizm, derin bir güvensizlik duygusu, sürekli güvence ihtiyacı ve kırılgan bir öz saygı ile karakterizedir. Bu tür narsisizm genellikle büyüklenmeci narsisizmden daha zararlıdır çünkü sıklıkla anksiyete, depresyon ve hatta intihara yol açar. Hassas narsisistler genellikle sağlıklı ilişkiler sürdürmekte zorlanırlar çünkü reddedilmekten veya terk edilmekten çok korkarlar. Ayrıca çok yapışkan ve muhtaç olabilirler. Hassas narsisistler başkaları için çok zararlı olabilirler çünkü çok manipülatif ve kontrolcü olabilirler. Ayrıca çok kıskanç ve sahiplenici de olabilirler.

Başkalarına en çok zarar veren narsisizm türü savunmasız narsisizmdir. Bu, narsistlerle en sık ilişkilendirilen narsisizm türüdür. Narsistler genellikle bencil, manipülatif ve başkalarının duygularıyla ilgilenmeyen kişiler olarak tanımlanır. Ayrıca çok kıskanç ve sahiplenici olabilirler. Narsistler genellikle sağlıklı ilişkiler sürdürmekte zorlanırlar çünkü reddedilmekten veya terk edilmekten çok korkarlar. Narsistler başkaları için çok zararlı olabilirler çünkü çok manipülatif ve kontrolcü olabilirler.

Umarım yardımcı olur bu yazım.

Kırılgan türünü yeni duyuyorum ama tarife göre geçmişte tanıdığım olmuş. Genel olarak baktığımda hepsi, her türü bir yerlerde yanlış psikolojiye saplanmış kişiler. Ve bir insan olarak, bilhassa ailelerinin onları dışlamak yerine düzelmeleri için yardımcı olmaları gerektiğini düşünüyorum. Nitekim onlar da (o kadar birlikte geçirilen zamana, yakından tanımasına rağmen) yardımcı olmazsa, kim yardımcı olabilir ki... Hem kendileri hayatı güzel şekilde yaşayamıyor, hem de çevrelerindekilere yaşatmıyorlar. Çok üzücü bir durum. (Allah onların ve çevrelerindekilerin yardımcısı olsun)
 

Benzer konular

Geri
Üst Alt