Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Nasibin İçin Çaba Göstermek Sunnettendir

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Kader yani olacak olan her şeyin yazılması ve işin bitirilmesi; olacak sonuçlar için çalışmaya ve gayret göstermeye gerek olmadığı anlamına mı gelir?

Herkesin rızkı/nasibi ve ölümü yazılmış ve takdir olunmuştur, evleneceğin kişi de nasibindir, bu doğru ama "nasibim ayağıma gelsin, ben de bekleyeyim" gibi bir zihniyet, nebevî ahlâka ve metoda uygun değildir. Çünkü Müslüman, tuttuğunu koparmasını ve istediğini almasını bilmelidir. Bu konuda Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)'in, Ummu Seleme annemize ettiği evlilik teklifi bunun hoş bir örneğidir ))

Ummu Seleme (r. anha)'ın iddeti bitince Ebu Bekir (r. anh) ona evlilik teklifi yaptı. O da nezaketle bu teklifi reddetti. Sonra Ömer (r. anh) evlilik teklifi yaptı. Onun aldığı cevap da Ebu Bekir'in aldığının aynısı oldu. Daha sonra Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem), ona evlilik teklifi yapmak üzere birisini gönderdi. Ummu Seleme (r. anha) ise şu cevabı gönderdi:
"Rasûlullah ve onun adamı hoş geldi, sefalar getirdi. Rasûlullah'a, benim kıskanç olduğumu, çocuklarımın olduğunu ve velilerimden yanımda hiç kimsenin olmadığını haber ver. Ayrıca ben yaşlıyım da."

Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ise buna şöyle karşılık verdi:
"Çocuklarım var diyorsun, çocuklarının bakımı Allah'a aittir. Kıskançlığına gelince... bunun giderilmesi için Allah'a duâ edeceğim. Velilerinden hazır olsun veya olmasın, bana razı olmayacak kimse yoktur. Yaşlı olduğunu söylüyorsun, ben senden daha yaşlıyım." diye haber gönderdi.

Ummu Seleme (r. anha), oğlu Seleme'ye:
"Seleme! Kalk beni Rasûlullah ile evlendir." dedi.

...

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
iş güç konusunda tuttuğumu kopartirim da, evlilik hususunda kimseye teklifde bulunmam şahsen, nasipte varsa olur yoksa olmaz der gecerim.
bazi örfi gelenekler çivi gibi işlenmiş bünyeye yıkmak çok zor.
Abla sana plaket yapıp göndermek istiyorum ekseri kadınların duygu tercümanı gibisin ha :)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Abla sana plaket yapıp göndermek istiyorum ekseri kadınların duygu tercümanı gibisin ha :)
aynen haha komikmiş
(bir de ben varım...)
açıkçası erkekleri umursamıyorum benim hakkımdaki düşüncelerini de. o yüzden deneme amaçlı evlilik görüşmeleri yaptım. tabii benim evlilik görüşmesi/tanışma istemem bu kişileri istediğim ve hoşlandığım anlamına da gelmiyordu. ya tutarsa diye (ve belki beni maddi olarak geçindirir)

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
aynen haha komikmiş
(bir de ben varım...)
açıkçası erkekleri umursamıyorum benim hakkımdaki düşüncelerini de. o yüzden deneme amaçlı evlilik görüşmeleri yaptım. tabii benim evlilik görüşmesi/tanışma istemem bu kişiyi istediğim ve hoşlandığım anlamına da gelmiyor. ya tutarsa diye (ve belki beni maddi olarak geçindirir)
Nasip kısmet ablanın dediği gibi bu mevzuda hep bunu söylerim . Allah Salih ve Saliha insanlar çıkartsın

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Bencede evlilik bambaşka bir şey abla adres at sana en güzelinden göndereyim 🥲
evliliğe çok gerek olmayabilir bu dönemde. eskiden olsa kadının bir adama ihtiyacı var da şimdi adam sayısı az...
ha aklıma geldi neyse ki elhamdulillah İslam'da çok eşlilik serbest bırakılmış zaten fıtri olarak olması gereken. düzgün bir adam varsa yine evlenebilirim diye ümit ediyorum
ayrıca plaketi veya hediyeyi birlikte seçelim alketa için

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
...Dul olan Hatice (r. anha), o sırada Kureyş kadınları arasında asâlet, şeref ve zenginlik bakımından üstün mevkie sahip bulunuyordu. Aynı zamanda Cenab-ı Hak, pek az kadına nasip olacak bir güzelliği de kendisine ihsan etmişti.

O âna kadar kabilesinden birçok kimse evlenmek için kapısını çalmış ise de o bunların hiçbirini kabul etmemişti. Adeta evlenmek istemiyor gibiydi.
(İbn Hişam, Sîre, 1/201; İbn Sa'd, Tabakât, 1/131.)

Ne var ki, kader şimdi karşısına bambaşka bir şahsiyet çıkarmıştı. Ruhundaki güzellikler yüzüne aksetmiş, gönlündeki sevgi sîmâsında tebessüme dönüşmüş, zihnindeki derin düşünce dışarıya ciddiyet ve samimiyet şeklinde tezahür etmiş müstesna bir insan.

Daha önce bütün Kureyş büyüklerinin evlenme teklifini reddeden ve âdeta evlenmek fikrini zihninden atmış bulunan Hatice, bu eşsiz insanla daha yakından tanışınca, bu fikrinden vazgeçti. İlahî kader, bu iki insanın kalbini birbirine ısındırmayı takdir etmişti.

Evlenme teklifi, bizzat Hatice'den geldi. İffeti ve namusunu koruması sebebiyle Cahiliye Devrinde bile tertemiz kadın mânâsına gelen "tâhire" lâkabıyla anılan Hatice'den.
Teklifi getiren Hatice'nin yakın arkadaşı Münye kızı Nefise ile Peygamberimiz (s.a.v.) arasında şu konuşma geçti:

"Ey Muhammed, seni evlenmekten alıkoyan şey nedir?"
"Elimde evlenecek kadar param yok."
"Eğer bu temîn edilse ve sen, mala, güzelliğe, şeref ve denkliğe dâvet edilsen icâbet eder misin?"
"Kimdir bu?"
"Huveylid'in kızı Hatice."
"Ama, bu nasıl olabilir?"
"Orasını ben bilirim."
"O hâlde, ben de kabul ediyorum."
(İbn Sa'd, Tabakât, 1/131)

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
evliliğe çok gerek olmayabilir bu dönemde. eskiden olsa kadının bir adama ihtiyacı var da şimdi adam sayısı az...
ha aklıma geldi neyse ki elhamdulillah İslam'da çok eşlilik serbest bırakılmış zaten fıtri olarak olması gereken. düzgün bir adam varsa yine evlenebilirim diye ümit ediyorum
Asıl şu asırda hayırlı eş bulan herkesin evlenmesi şart bana göre fitne akın akın üzerinde kendini sakınmak en zoru . Nebî ﷺ kendi döneminde bile fakir olan sahabilere bile ne zaman evleneceğini sormuş . Yani evlilik basit bir mevzu değil tam da basit mevzu olmamasının sebebi bu . Şu asırda o kişiyi bulmak ? Allah Müslümanlara merhamet etsin ben inanıyorum ki samimi şekilde duâ eden bir mü’mine Allah icabet eder …

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
...Dul olan Hatice (r. anha), o sırada Kureyş kadınları arasında asâlet, şeref ve zenginlik bakımından üstün mevkie sahip bulunuyordu. Aynı zamanda Cenab-ı Hak, pek az kadına nasip olacak bir güzelliği de kendisine ihsan etmişti.

O âna kadar kabilesinden birçok kimse evlenmek için kapısını çalmış ise de o bunların hiçbirini kabul etmemişti. Adeta evlenmek istemiyor gibiydi.

Ne var ki, kader şimdi karşısına bambaşka bir şahsiyet çıkarmıştı. Ruhundaki güzellikler yüzüne aksetmiş, gönlündeki sevgi sîmâsında tebessüme dönüşmüş, zihnindeki derin düşünce dışarıya ciddiyet ve samimiyet şeklinde tezahür etmiş müstesna bir insan.

Daha önce bütün Kureyş büyüklerinin evlenme teklifini reddeden ve âdeta evlenmek fikrini zihninden atmış bulunan Hatice, bu eşsiz insanla daha yakından tanışınca, bu fikrinden vazgeçti. İlahî kader, bu iki insanın kalbini birbirine ısındırmayı takdir etmişti.

Evlenme teklifi, bizzat Hatice'den geldi. İffeti ve namusunu koruması sebebiyle Cahiliye Devrinde bile tertemiz kadın mânâsına gelen "tâhire" lâkabıyla anılan Hatice'den.
Teklifi getiren Hatice'nin yakın arkadaşı Münye kızı Nefise ile Peygamberimiz (s.a.v.) arasında şu konuşma geçti:

"Eğer bu temîn edilse ve sen, mala, güzelliğe, şeref ve denkliğe dâvet edilsen icâbet eder misin?"
"Kimdir bu?"
"Hüveylid'in kızı Hatice."
"Orasını ben bilirim."
Hatice annemiz Nebî ﷺ gözlemledi onunla ticaret yaptı ve bir müddet sonra ona talip oldu . Ama şuan vakıâda bir kadının bir erkeği gözlemlemesi aşırı zor . Lakin vermiş olduğun nakillerin hepsini kabul ediyoruz . Cahil toplumda yaşamanın dezavantajlarından birisi maalesef toplumun ahlakından etkilenmektir bu hususta ekseri olarak kadınlar etkilenmiş vaziyette .

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Hatice annemiz Nebî ﷺ gözlemledi onunla ticaret yaptı ve bir müddet sonra ona talip oldu . Ama şuan vakıâda bir kadının bir erkeği gözlemlemesi aşırı zor . Lakin vermiş olduğun nakillerin hepsini kabul ediyoruz . Cahil toplumda yaşamanın dezavantajlarından birisi maalesef toplumun ahlakından etkilenmektir bu hususta ekseri olarak kadınlar etkilenmiş vaziyette .
ben feministlerden etkilenmedim bana ahlaksız davranıldı ben de kendimi korumaya aldım. bir çocuğun annesinden ilgi beklerken güven beklerken hüsrana uğramasını düşün. büyük hayal kırıklığı olur. ben de erkekleri koruyucu güçlü zeki bekliyordum ama hüsran oldu. ve erkeklerden korkuyorum ama güvence sağlayamayacak kadar nonoşlar. ahlaksız değilim ben

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

"Kimdir bu?"
"Hüveylid'in kızı Hatice."
"Orasını ben bilirim."

Buna zaten vakifız örneklerde çoğaltılabilir,lakin mevzu şu ki, icinde bulundugumuz toplum gelenegine gore bunun uygulanması hayata geçişi zor.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Doğrudur lâkin birini kastederek iğneleme yapma maksadıyla atmadım. Yapılan yorumlardan sonra genel olarak atmamın manidar olabileceğini düşündüm sadece.

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Doğrudur lâkin birini kastederek iğneleme yapma maksadıyla atmadım. Yapılan yorumlardan sonra atmamın manidar olabileceğini düşündüm.
Jezakallahu khayr nakil için sadece şunu anlatmaya çalıştım şu devirde bir erkek bir kadından teklif beklerse hata eder @Alketa ablanın dediği gibi toplumda bu alışık olmadığı için Müslüman kadınlarda bu ahlaktan etkilenmiş vaziyette . İkincisi gözlemleme noktasında kadın gözlem yapamaz . Bu benim kendi şahsi fikrim . @kâtib ortada kız güvenmiyor bile güvenmeyen bir insan nasıl gözlem yapsın ? Zira bir kere de erkekler bu işi yapmıyor kadınlardan bekliyor demişti .

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Jezakallahu khayr nakil için sadece şunu anlatmaya çalıştım şu devirde bir erkek bir kadından teklif beklerse hata eder @Alketa ablanın dediği gibi toplumda bu alışık olmadığı için Müslüman kadınlarda bu ahlaktan etkilenmiş vaziyette . İkincisi gözlemleme noktasında kadın gözlem yapamaz . Bu benim kendi şahsi fikrim . @kâtib ortada kız güvenmiyor bile güvenmeyen bir insan nasıl gözlem yapsın ? Zira bir kere de erkekler bu işi yapmıyor kadınlardan bekliyor demişti .
Buna katılıyorum. Tabii her şartta ve her mekanda mutlak olarak genelleme yapılması doğru olur mu bilmiyorum ama umumen bu doğru. Bu kadar yozlaşmışlığın olduğu bir dönemde bir sunneti ihya etmenin faydası ise tartışılmaz. Hele ki bu sunnetten çıkarılacak en büyük dersi gerçekleştiren biri hem dininin yarısına, hem de dünya nimetlerinin en hayırlısına muvaffak olabiliyorsa...

“Allah kime saliha bir eş nasip etmişse, dininin yarısına yardım etmiş demektir. O halde o da dininin diğer yarısını korumada Allah’tan korksun.” (Taberani, Mu’cemü’l-Evsat, 972; Beyhaki, Şu’abu’l-İman, 5072)

“Dünya başlı başına bir metâ/faydalanma yeridir. Dünyanın en hayırlı nimeti de sâliha kadındır” (Müslim, Rada’, 64; Nesâi, Nikâh, 15; Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, c.2, s.168)

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
ben feministlerden etkilenmedim bana ahlaksız davranıldı ben de kendimi korumaya aldım. bir çocuğun annesinden ilgi beklerken güven beklerken hüsrana uğramasını düşün. büyük hayal kırıklığı olur. ben de erkekleri koruyucu güçlü zeki bekliyordum ama hüsran oldu. ve erkeklerden korkuyorum ama güvence sağlayamayacak kadar nonoşlar. ahlaksız değilim ben
Size nasıl hitap etmeliyim bilmiyorum açıkçası. Umarım sizi kırmam, acı tecrübeler yaşamışsiniz belliki. Okudukça çok üzülüyorum sizin için. Ancak yazdığınız bazı kelimeler geneli kapsıyor. Nonoşluk da nedir ki, böyle bir forumda bu üslup çok ağır. Kavvam erkekten bahsediyorsunuz. Nedir kavvam erkek tam olarak?
Karnindan cocuk sirtindan sopayi eksik etmemek midir? Veya başka birşey midir?
Ben cocuklarimin annesini cok ama cok seviyorum. Maddi zorluklar çekiyorum şuan. İstanbulun göbeğinde sobali evde oturuyorum. Yeri geliyor en lüksüde ben yasiyorum aile saadetim için. Huzurum olan eşime. En sevdigi ne varsa eve onu getiriyorum. Alttan aliyorum sabrediyorum.. ama varya onun o sicakta siyah burkasini giymesi, o ayeti üzerinde taşıması bile bana yetiyor. Cok eşlilikten bahsetmissiniz. Ama ben mesela bu konuya ortamimda en sert cikanlardan biriyimdir. Fitratimi bildigim icin ki evli olan erkekler beni daha iyi anlayacaklardir. Her erkek genel anlamda ne için ister cok evliligi. Ben istemiyorum mesela. Eşim iki cocukla ev isleriyle kendi kafasindaki sorunlarla cebellesiyor. Ben hemen 2. Evlilige kosmam mesela. Ne mi yaparım eşimin yükünü almak için eve temizlikçi çağırırım. Yeri gelir annesine 10 gün birakirim. Yeri gelir 1 hafta arkadaslariyla tatile gonderirim. Böyle bir devirde Allah ve Resulünu seven ayni zamanda cihad ehline gönül bağı olan birini bulmuşum. Bu bana büyük mükafattir. Buraya nerden geldim. Kavvam erkekliği çok eşlilik ile butunlestirmenizden ayrica genele hitap ederek nonoşluk tabiri kullanmaniz beni rahatsiz etti. Niyetim sizi kırmak değil yine söylüyorum sizin için üzüntü duyuyorum. Ne yasadiniz neler yasadiniz bilmiyorum. Ama lütfen kelimelerimize dikkat edelim.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Size nasıl hitap etmeliyim bilmiyorum açıkçası. Umarım sizi kırmam, acı tecrübeler yaşamışsiniz belliki. Okudukça çok üzülüyorum sizin için. Ancak yazdığınız bazı kelimeler geneli kapsıyor. Nonoşluk da nedir ki, böyle bir forumda bu üslup çok ağır. Kavvam erkekten bahsediyorsunuz. Nedir kavvam erkek tam olarak?
Karnindan cocuk sirtindan sopayi eksik etmemek midir? Veya başka birşey midir?
Ben cocuklarimin annesini cok ama cok seviyorum. Maddi zorluklar çekiyorum şuan. İstanbulun göbeğinde sobali evde oturuyorum. Yeri geliyor en lüksüde ben yasiyorum aile saadetim için. Huzurum olan eşime. En sevdigi ne varsa eve onu getiriyorum. Alttan aliyorum sabrediyorum.. ama varya onun o sicakta siyah burkasini giymesi, o ayeti üzerinde taşıması bile bana yetiyor. Cok eşlilikten bahsetmissiniz. Ama ben mesela bu konuya ortamimda en sert cikanlardan biriyimdir. Fitratimi bildigim icin ki evli olan erkekler beni daha iyi anlayacaklardir. Her erkek genel anlamda ne için ister cok evliligi. Ben istemiyorum mesela. Eşim iki cocukla ev isleriyle kendi kafasindaki sorunlarla cebellesiyor. Ben hemen 2. Evlilige kosmam mesela. Ne mi yaparım eşimin yükünü almak için eve temizlikçi çağırırım. Yeri gelir annesine 10 gün birakirim. Yeri gelir 1 hafta arkadaslariyla tatile gonderirim. Böyle bir devirde Allah ve Resulünu seven ayni zamanda cihad ehline gönül bağı olan birini bulmuşum. Bu bana büyük mükafattir. Buraya nerden geldim. Kavvam erkekliği çok eşlilik ile butunlestirmenizden ayrica genele hitap ederek nonoşluk tabiri kullanmaniz beni rahatsiz etti. Niyetim sizi kırmak değil yine söylüyorum sizin için üzüntü duyuyorum. Ne yasadiniz neler yasadiniz bilmiyorum. Ama lütfen kelimelerimize dikkat edelim.
Tam tersinden bahsediyorum.
Erkek kadini korumali nazik saygılı davranmalidir. Böyle yapmayanlar erkek degildir. Sopayla dövmek nedir kiz kavgasi gibi? Erkekler erkeklerle dövüşür kadini dövüyorsa veya hakaret ediyorsa dedigim gibidir

Y Çevrimdışı

Yusuf Culeybib

İslam-TR Üyesi
Tam tersinden bahsediyorum.
Erkek kadini korumali nazik saygılı davranmalidir. Böyle yapmayanlar erkek degildir. Sopayla dövmek nedir kiz kavgasi gibi? Erkekler erkeklerle dövüşür kadini dövüyorsa veya hakaret ediyorsa dedigim gibidir
İyi de kardeşim öyle anlaşılmıyor okuyunca. Bana hak vereceksin benim açımdan düşününce. Rabbim sıkıntılarınızı gidersin. Sizin için en hayırlı olani size nasip etsin

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Bu kadar yozlaşmışlığın olduğu bir dönemde bir sunneti ihya etmenin faydası ise tartışılmaz. Hele ki bu sunnetten çıkarılacak en büyük dersi gerçekleştiren biri hem dininin yarısına, hem de dünya nimetlerinin en hayırlısına muvaffak olabiliyorsa...
Efendimizin (s.a.v) hayatındaki her davranışını, hayatlarımıza nakşedebiliyor olsak keşke. Tam da bu kısımda eksiklerimiz çokca oldugundan ya da daim ettirilemediğinden bu faydalardan mahrum kalınıyor, kalıyor, bereketi de kaçırıyoruz.

Evlilik olayı ise cidden nasip işi. Zorlasan da yoksa nasipte olmuyor.

insanlarin şu an evlenememe sebepleri, nasiplerini zorlamamalarindan ziyade, kendi hayatlarini zorlaştirmalarından kaynakli.
Mesela,
1- çok fazla mazaret üretmek
2- maddi imkan
3- beklentileri yüksek tutmak, (şöyle özellikleri olan bir kız ya da erkek olmalı)
Vs
4-populer kulturden etkilenmek.( bir insanin ahlaki ozelliklerine bakmak yerine, kutuphanesi ne kadar geniş diye bakmak- ki bu tip insanlarin çoğu boşanıyor)
Bir sürü madde eklenebilir.

Velhasılı,
Vermiş olduğun Efendimizin hayatindaki ornekliği gercek manada hayata işlemek ve cidden evlenme niyetinde olmak , ve yahut Efendimizin hayatinda ornekleri sadece okuyup zerre ders almadan nefes alsa yeter modunda evlenme niyetinde olmak.

İkincisi gözlemleme noktasında kadın gözlem yapamaz .

Salafiyyaaa'nın cumlesi cok dikkat cekici aslında.
Hz. Hatice validemizin hayatina baktigimizda ise, Efendimiz (sav) hakkında ön bilgisi olmasina rağmen çok ciddi anlamda gözlemliyor.
M.Emin Yildirim'in Risalet Davasinin Annesi Hz. Hatice kitabinda bir hayli detay var. Ve bu çok önemli bence.

Gozlem yapmak çok zor. Kadin acisindan.
Bu yuzden araci olanlarin sozlerine itimak etmek durumunda kaliyorsun ki burada da bakis acilari farkli olabiliyor. En iyi gozlem nişanlilik donemi oluyor bu hususta.

Kavvam erkekliği çok eşlilik ile butunlestirmenizden ayrica genele hitap ederek nonoşluk tabiri kullanmaniz beni rahatsiz etti.

Aslinda buradaki sorun, kadinlasan erkek ve erkekleşen kadin sorunsali.
Hal boyle olunca meshur sosyolojik kurbaga deneyinde oldugu gibi istemsiz davraniş ve kelimeler uzerinden yorumlar yapabiliyoruz.

Sopayla dövmek nedir kiz kavgasi gibi? Erkekler erkeklerle dövüşür kadini dövüyorsa veya hakaret ediyorsa dedigim gibidir
Kiz kavgasi gormedigini anliyorum bu mesajdan. Kiz kavgasinda sopa olmaz, saçından kavramak ve tirnak gecirmek olur.
Bana hatirlat, Ramazan da kitap kazanirsan ek olarak sana bir de sözlük alacağım
Bana hak vereceksin benim açımdan düşününce.

Düşünemez çunku cok incinmiş ve öfkeli.
Bıyık biraksam beni bile boĝar :)

Üst Ana Sayfa Alt