Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Nefis Ve Şeytan In Ortaklığı Nedir?

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
FB_IMG_1498511419897.jpg

Selamun aleykum ve rahmetullah, ayet te ki "nefsinin ona ne vesveseler vermekte olduğunu biliriz " nefis ile şeytanın vesvesesinin nasıl bir ortaklığı var yada ayrı şeyler mi ?

" ve o söz olarak söylemeyi versin " bu vesveseyi dile ve eyleme dökmesin anlamında mi ? Yada devamını 'daki yanında gozetleyici var dir , soylemesede sorumludur anlamında mi ?

Tefsir 'ine baktım ama detaylı ve merakımı giderici açıklamasını bulamadım

Acizkul41 Çevrimdışı

Acizkul41

Üye
İslam-TR Üyesi
Ayeti kerimde nefsin vesvesesinden bahsediliyor...seytanin vesvesevesi baska...

16- "Andolsun ki insanı biz yaratmıştık."
Bu hatırlatma hem ilk yaratılışı anlatma, hem de daha sonrakine bir hazırlıktır. Hem Allah'ın ilminin isbat edilmesine yaratmaktan bir delil, hem de insana en yakın olmaktan bahsedilirken yaratıcı ile yaratılanı karıştırmamak için Allah'ı bütün eksikliklerden uzak tutma delilini telkin etmektir.

Ve biz biliriz nefsi ona ne fısıldar, yahut ne ile vesvese verir. Nefsin vesvesesi deyimi, içinden kendine söylediği, gönlünden geçirdiği gizli duygular, cehimler, hatıralar, kuruntular, kararlar gibi bütün iç duyguları kapsar. Söyleneceği şekilde zaptetmekle görevli hafaza (koruyucu) meleklerinin bile henüz farkına varmadıkları derecede gizli olarak insanın gönlüne gelen hatıralar ve nefisle ilgili şeylerin hepsini de Allah bilir. Çünkü yaratıcısıdır. Ve biz ona habli veridden (şah damarından) daha yakınız. Öyle yakından bilir, öyle yakından yetişir, etkili oluruz. Yaratıcı ile yaratıkları arasındaki ilişki, yaratılan ile nefsi arasındaki ilişkiden daha önceliklidir. Çünkü yaratılanın ayakta kalması bizzat kendinden değildir, yaratıcısının kudreti iledir. (Bakara Suresi'nde "Kullarım, sana benden sorarlarsa (onlara söyle): Ben (onlara) yakınım." (Bakara, 2/186 ayetinin tefsirine bkz.)

Üst Ana Sayfa Alt