Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Nurcu ve Sofilere Karşı Nasıl Tebliğ Yapabilirim?

Soldier of Allah Çevrimdışı

Soldier of Allah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamü aleyküm. Kardeşler benim nurcu ve sofi arkadaşlarım var onlara karşı tutumlarım nasıl olmalı bana yardım ederseniz sevinirim, ayrıca benim bir sofi abim var(Allah ona hidayet versin.) nurcu arkadaşlarıma hakikati anlatmaya çalışıyorum ve doğru yolu tanıtıyorum 3arkadaşıma cehenneme götüren ameller belgeselini izlettim sayısı artacak İnşaAllah. onlara karşı tutumum nasıl olmalı bilgi verirseniz sevinirim. Esselamü aleyküm

sistempro Çevrimdışı

sistempro

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ve Aleykum usselam. Akhi bende nurcuydum, said nursi gerçeği belgeselini izleyince bende yavaş yavaş nurculuğu bıraktım ve de nurcuların abilerine sms atmaya başladım. tebliğ maksatlı. oy vermek ile ilgili alimlerin görüşü, EN başta Kuran ayetleri tabi, Bakara 256, Nisa 60... nurcular pek dikkat etmez bunlara. hadis bilmezler, fıkıh bilmezler, üstad yaptıysa doğrudur onlarda. senin yapacağın inşALlah sadece tebliğdir. onların kalblerini çevirecek olan ALlah svt'dır. benim ilk davetimde bir nurcu beni evden kovmuştu. ama vazgeçmemek gerek. korkmamak gerek. Allah'a sığın, Allah'dan iste

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Aile içinde nurcu varsa en güzel tebliğ yaşantı ile aileye örnek olmaktır. Siz örnek olamazsanız ağzınızla kuş tutsanız dahi (Allahu alim) sizi takmayacaktır. Öncelikli olarak samimi yaşantı ile onlara tebliğ yapabilirsiniz ama örneğin hem namazlarda gayri ciddi olup hem de ya bu sofiler , ya bu nurcular ... diye söylediğiniz her cümle onları ne yazık ki daha çok karşı tarafa bağlayacaktır..

Ve en önemlisi samimi şekilde ısrarla dua etmek, sonuçta kalpler tamamen Allah cc'ın elinde, O ol derse ...

Rabbim yardımcınız olsun...

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aile içinde nurcu varsa en güzel tebliğ yaşantı ile aileye örnek olmaktır. Siz örnek olamazsanız ağzınızla kuş tutsanız dahi (Allahu alim) sizi takmayacaktır. Öncelikli olarak samimi yaşantı ile onlara tebliğ yapabilirsiniz ama örneğin hem namazlarda gayri ciddi olup hem de ya bu sofiler , ya bu nurcular ... diye söylediğiniz her cümle onları ne yazık ki daha çok karşı tarafa bağlayacaktır..

Ve en önemlisi samimi şekilde ısrarla dua etmek, sonuçta kalpler tamamen Allah cc'ın elinde, O ol derse ...

Rabbim yardımcınız olsun...
örnek alma işi önemli abi,bir kötü işimizi görse sofi tutup da "bu adamın dediği mi doğru olacak,benim zahid(!) mürşidimin dediği mi doğru olacak" diyebilir.

Halid el-Kurdi Çevrimdışı

Halid el-Kurdi

Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam we rehmetullahi we bereketuhu

1- Öncelikle kendi yaşantınla örnek olmalısın.

2- Agresif, hemen öfkelenen bir kişiliğe sahip olmamalısın.

3- Şunu açık söylemem gerekir ki Nur cemaati, Tasavvuf ehli insanlarla konuşman kendini savunman için Allah'ın dinini öğretmen için olmalı. Bunu neden söylüyorum? Çevremizde bu tür konuları konuşanlar işin usulünü bilmeden iyi bir şey yaptıklarını zannetmekteler. Oysaki hep zarar vermekteler.

4- Kardeşim karşındaki insanı çok iyi tanıman gerekir. Örneğin onları nurcu, sofi şeklinde nitelendirmeler bizlerin ilk hatası. Öncelikle bu tür takıntıları bırakmalıyız.

5- Said Nursi'yi yada Tasavvuf ehli cemaatlerin liderlerini sanki savaşta düşmanı öldürüyor gibi taşlamamalıyız. Yani senin hocan şudur-budur gibi söylemlerden uzak durmalıyız.

6- Bu kardeşlerle ilmi anlamda münazaralar yapmalısın.

7- Hangi konuları seçeceğine de dikkat etmelisin. Çünkü karşındaki insanda bazı şeyler tabu olmuş durumda.

8- İnşallah bu forumda Nur cemaati ve Tasavvufla ilgili konular mevcut. Onlardan yararlanmanı tavsiye ederim.

Hatta buda benim paylaştığım bir kitap. Okumanı tavsiye ederim.

9- Son tavsiyem bilmediğin soru hakkında bilmiyorum demeyi bil...Soruyu not et...Daha sonra cevap ver...

E Çevrimdışı

Ebu Muhammed El Eymen

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Akhiler korkmadan, çekinmeden anlatmak lazımdır. SOnuç Allah'a aittir. Peygamber efendimiz s.a.v o şekilde yapmıştır. Hidayet Allah'dan dır. Mesela siz KuranDan Sunnetten örnek verirken o risalelerden örnek veriyorsa korkmadan o yanlış doğrusu bu demelisiniz... ben şurdan örnek vereyim (nefsimden Allah'a sığınırım) çalıştığım yerde i müdür nurcuydu, onla konuşurken laf döndü dolaştı dedi ki: " her doğru her yerde söylenmez " risalelerden konuşuyor adam yani. bende dedim ki " o laf yanlış " dediki nasıl yanlış üstad söylemiş ben onun ilmine ulaşamam. dedim ben her doğruyu her yerde söylerim. dedim çünkü şöyle bir hadis var bunu herkes biliyor artık " hakikatı bildiği halde söylemeyen dilsiz bir şeytandır " orada birşey diyemedi tabi. sustu kaldı. yani akhiler işten çıkarılma ihtimali de olsa bunu söyledim. sizde ALlah'ın izni ile korkmayın. Allah'dan korkun sadece...

M Çevrimdışı

mevdut

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
akhi rabbim senden razı olsun .yanlız birşey diyim " hakikatı bildiği halde söylemeyen dilsiz bir şeytandır " sözü bir alimin sözü olması gerek . bi ara cok arastırdım hadismi bu diye tanıdıgım hadis alimlerine sordum yok boyle hadis o falanca zatın sözüdür dediler. söz dogru kanaatimce fakat hadis degil.

E Çevrimdışı

Ebu Muhammed El Eymen

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
akhi rabbim senden razı olsun .yanlız birşey diyim " hakikatı bildiği halde söylemeyen dilsiz bir şeytandır " sözü bir alimin sözü olması gerek . bi ara cok arastırdım hadismi bu diye tanıdıgım hadis alimlerine sordum yok boyle hadis o falanca zatın sözüdür dediler. söz dogru kanaatimce fakat hadis degil.

hee ben hadis sanıyordum akhim. ben de bir araştırma yaptım. uyardığın için Allah razı olsun akhim...

İbn Kayyim de el-Cevabu’l-vafî adlı aserinde (s.136) şu ifadelere yer vermiştir:“Batıl / yanlış şeyleri söyleyerek insanlara nasihat eden, konuşan şeytandır. Hakkı söylemekten sakınan ise dilsiz şeytandır.”

Üst Ana Sayfa Alt