Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü "... O Senden Bir Et Parçasıdır Dedi" Hadisinin Sıhati?

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Sen neden korkuyorsun ölmek varken kaderde?!.
Banned
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

"Bir adam Hz. Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem)'e cinsel organını elleyen bir adamın abdest alması gerekir mi diye sordu. Hz. Peygamber hayır! O senden bir et parçasıdır dedi."

Ebu Davud (155), Nesai (165), İbn Mace (476)

Muhaddis Nasuriddin El Albani; İbn Mace'de geçen metnine; Münker demekteydi -AllahulAlem-.

Hanefi âlimlerine göre bu hadisin sahih kabul edildiğini biliyorum. Zira Talk onlara göre güvenilir birisidir. İbn Medini'nin de bu hadisin abdesti bozan hadislerden daha sahih olduğunu -anlayamadım ama- beyan ediyor. Bu hadisi diğerlerine tercih etmelerinin nedeninin Hanefi ulemasının -daha doğrusu İmam Hanefinin- Ebu Hureyre'ye, Enes bin Malik'e ve Semuret bin Cundeb'e dayanan hadisleri kabul etmemesinden kaynaklandığını sanıyorum. (Nevevi, Sahih-i Müslim'in Şerhi, 4. Cilt; Aynı zamanda İbn Kesir'in El Bidaye Ve'n Vihaye adlı eserindede aynı meseleyi okumuştum -Allahulalem-) Vesselam.

İnşeallah yukarıdakilerin daha fazlasını istiyorum. Allah Razı olsun.

السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullahi we berakatuhu;

Cumhura göre, aracısız (örtüsüz) şehvetli, şehvetsiz dokununca abdest bozulur.

Ömer b. el-Hattâb, oğlu Abdullah, Ebû Hurayra, İbn Abbâs, Âişe, Sâ'd b. Ebî Vakkâs, Atâ, Zuhrî, İbn Museyyeb, Mucâhid, Ebân b. Osman, Suleyman b. Yesâr, İshâk, Mâlik, Şafiî ve Ahmed b. Hanbel hadîslere dayanarak, tenasul organına dokunmanın abdesti bozacağı görüşüne varmışlardır.
Hanefilerin zekere dokunmanın abdesti bozmayacağını ifâde eden aşağıdaki Talk hadîsini zayıf saymışlardır. "Talk hadîsini sahih saysak bile o Busra hadîsi ile nesh edilmiştir" derler.

Busra Bintu Saffan (radıyallahu anhâ) anlatıyor: "Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
"Zekerine değen abdest almadıkça namaz kılmasın.''

Ebu Hurayra (r.anh)’den; Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu ki;
Birinizin eli arada bir örtü olmadan cinsel uzvuna dokunursa abdest alsın.”
(Tirmizi, 82, 83, 84; Darimi, 1/184; Muvatta, 1/42; Ebu Dâvud, 181; Nesâi 1/216; el İrva, 116 sahihtir.
İbni Hibban sahih senetle rivayet etti. Elbani Sahiha, 1235)

Hanefi'lere göre ise; cinsel uzva örtü olmadan (şehvetsiz) dokunmadan dolayı abdest bozulmaz. Abdestin bozulması Şehvetli dokunma şartına kayıtlanmıştır.

Ali, İbn Mes'ud, Ammâr, Hasen el-Basrî, Rabîa, Sevrî ve Hanefî'lere göre edep yerine dokunmaktan dolayı abdest bozulmaz.
Alttaki Talk Hadîsi'ni huccet kabul etmişlerdir. O hadîs için Tahâvî "Senedi mustakimdir" demiş, Taberânî sahih olduğunu söylemiştir.
Hanefi'lerin delilleri Talk Hadîsi ve İmam Tahâvî'nin (
شرح معاني الإثار ) Şerhu Me'ani'l-Asâr' da Ali'den mevkuf olarak naklettiği: "Ha kulağıma, burnuma dokunmuşum ha avret yerime dokunmuşum, fark etmez" sözüdür.
Busrı Hadisi zayıf olmakla birlikte oradaki abdestten maksat, yalınız elini yıkamaktır. Zira "vudu" kelimesi Arabcada "el yıkamak" manâsına da kullanılır. Bu şekilde iki hadîsin arası da te'lif edilmiş olur.

Gayet tabîi ki, dokunmadan dolayı şehvete gelip, herhangi bir akıntı olmuşsa abdest akıntıdan dolayı bozulur, dokunmadan değil. Menî geldiği taktirde gusul icâb ettiği ise malumdur.

Talk İbnu Ali (radıyallahu anh) anlatıyor:
"Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın yanına geldik. (Biz huzurlarında iken) bir adam geldi. Sanki o bir bedevi idi.
"
Ey Allah'ın Rasulu! dedi, kişi abdest aldıktan sonra zekerine değerse ne gerekir (abdesti bozulur mu, bozulmaz mı?) ''
Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm) şu cevabı verdi: "
O, kendisinden bir parça değil midir?"
(Ebu Dâvud, Tahârat 71, 182, 183; Tirmizi, Tahârat 62, 85; Nesâi, Tahârat 120, 1,101. Bu metin Tirmizi'nindir.)

İlgili Konu:

Cinsel Organa El Sürmek, Abdesti Bozar mı?

https://www.islam-tr.org/konu/ortu-olmadan-cinsel-uzvuna-dokunursam-abdestim-bozulur-mu.15357/

Üst Ana Sayfa Alt