Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Öğrenirken Sağ, Hatırlarken Sol Yumruğunuzu Sıkın

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Plos one dergisinde yayımlanan bir araştırma, yumruk sıkma yoluyla hafızanın güçlendirilebileceğini ortaya koydu. Amerikalı psikologlar, sağ yumruğun 90 saniye süreyle sıkılmasının hafıza oluşumuna yardımcı olduğunu, aynı işlemin sol yumrukta yapılmasının ise hatırlamayı kolaylaştırdığını açıkladı.50 yetişkin ile yapılan deneyde, kişilerin bu yolla uzun bir kelime listesini hatırlamaya çalışırken daha iyi performans sergilediği görüldü.
Araştırmacılar, yumruk sıkmanın beyinde hafıza ile ilgili bazı özel bölgeleri harekete geçirdiğine inanıyor.

Dr. Propper BBC’ye yaptığı açıklamada, “Bir şey öğrenmeden hemen önce sağ yumruğun, hatırlamaya çalışırken de sol yumruğun sıkılması hafızayı geliştiriyor” dedi.

Bu eylemin duygularla bağlantısı kurulmuş, örneğin sağ yumruğun mutluluk ve öfke ile, sol yumruğun ise üzüntü ve endişe ile bağlantısına dikkat çekilmişti.

Hafıza ile ilgili süreçlerde beynin iki yarısının da kullanıldığı, sol yarısının hafıza kaydında, sağ yarısının ise hatırlamada etkili olduğu düşünülüyor.

By PisikologTulay Kok
06 Aralık 2013

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Plos one dergisinde yayımlanan bir araştırma, yumruk sıkma yoluyla hafızanın güçlendirilebileceğini ortaya koydu. Amerikalı psikologlar, sağ yumruğun 90 saniye süreyle sıkılmasının hafıza oluşumuna yardımcı olduğunu, aynı işlemin sol yumrukta yapılmasının ise hatırlamayı kolaylaştırdığını açıkladı.50 yetişkin ile yapılan deneyde, kişilerin bu yolla uzun bir kelime listesini hatırlamaya çalışırken daha iyi performans sergilediği görüldü.
Araştırmacılar, yumruk sıkmanın beyinde hafıza ile ilgili bazı özel bölgeleri harekete geçirdiğine inanıyor.

Dr. Propper BBC’ye yaptığı açıklamada, “Bir şey öğrenmeden hemen önce sağ yumruğun, hatırlamaya çalışırken de sol yumruğun sıkılması hafızayı geliştiriyor” dedi.

Bu eylemin duygularla bağlantısı kurulmuş, örneğin sağ yumruğun mutluluk ve öfke ile, sol yumruğun ise üzüntü ve endişe ile bağlantısına dikkat çekilmişti.

Hafıza ile ilgili süreçlerde beynin iki yarısının da kullanıldığı, sol yarısının hafıza kaydında, sağ yarısının ise hatırlamada etkili olduğu düşünülüyor.

By PisikologTulay Kok
06 Aralık 2013

Ben kucukken biraz salaktim
Sagimi solumu zor ogrendim
Sag elimi sıkar sarimsak
sol sogan derdim hep
Klasik metod iste
Biri bana, şurdan şunu getir sağ tarafta dediğinde yumrukları sıkardım
Demek simdi ki parlak ultra luks hafizam
Boyle gelismis ajhahshdh
Mikemmel :D

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Sag elimi sıkar sarimsak
sol sogan derdim hep
Klasik metod iste
Boyle gelismis ajhahshdh
Estağfurullah ))))

Unutkanlığımla meşhur olan benim için de güzel bir yöntem. İşe yarar mı Allahu alem )))

R Çevrimdışı

Radikal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sag elimi sıkar sarimsak
sol sogan derdim hep
Klasik metod iste
Boyle gelismis ajhahshdh
Şimdi de pek farklı sayılmazsın ahi:)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Şimdi de pek farklı sayılmazsın ahi:)

Kadinlar 30 lu yaslarinda,ozellikle 33 yasinda filan yasaminin en olgun en zekali doneminde oluyomuş. 5 sene sonra beni bi gorsun forum, hala hayatta olursak ne zekali olacam

diyeceksiniz bana, abla zekanin zekatini ne zaman verecen diye.:D

R Çevrimdışı

Radikal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kadinlar 30 lu yaslarinda,ozellikle 33 yasinda filan yasaminin en olgun en zekali doneminde oluyomuş. 5 sene sonra beni bi gorsun forum, hala hayatta olursak ne zekali olacam

diyeceksiniz bana, abla zekanin zekatini ne zaman verecen diye.:D
Sen kadınmısın kusurabakma abla ahi dedim sana

Üst Ana Sayfa Alt