Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Ömer Radiyallahu Anh'ın Evlenmek İsteyene Nasihat Ettiği Rivayetin Kaynağı Nedir?

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Esselamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berakatuhu;

Yanlış hatırlamıyorsam bir yerde Ömer radiyallahu anh'ın "Evlenmek isteyen, Nur ve Hucurat surelerini bolca okusun." dediği bir rivayet görmüştüm.
Bu rivayetin kaynağını bilen var mı?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh ;

Ömer (r.anh) : “Berâe Suresi‟ni öğreniniz, kadınlarınıza Nur Suresini öğretiniz
(Suyûtî, VII, Sf: 225; Ebu Ubeyd el-Kasım b. Selam, Kitâbu Fedâili‟l-Kur‟ân, Sf: 129, 130; Beyhaki, 2437, 245)

Ayrıca Harise b. Mudarrib‟ten gelen rivâyete göre Nur Suresi‟nin yanı sıra, hanımların Nisa ve Ahzab surelerini öğrenmelerini istemiştir.
(Ebu Ubeyd el-Kasım b. Selam, Kitâbu Fedâili‟l-Kur‟ân, Sf: 238; Suyûtî, X. 632)

Bir başka rivâyette, anılan surelere Bakara ve Hac surelerini de eklemiştir. Ona göre bu surelerde Allah‟ın hükümleri yer almaktadır.
(Suyûtî, I. 114; Hakim, II. 395)

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Bunlar değil abi

Forumda mı görmüştüm onu tam olarak hatırlamıyorum ama şu konuda geçiyormuş;

Ömer (r.anh) evlilik konusu için özellikle Hucurat ve Nur surelerini okumamızı tavsiye eder.

Ama burada evlenmek isteyen, diye bir ibare geçmiyor, belki aklımda öyle kalmış olabilir.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt