Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Onların Sözleri

Hawkeye Çevrimdışı

Hawkeye

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuh.

Allah seni hayırla mükafatlandırsın kardeşim.
inan ben İmam Şafii’ye ait diye biliyordum, SubhanAllah. Belki ikisinin de birbirine benzeyen iki cümlesi olabilir, bilmiyorum, Allahu alem.

Ayrıca metnin tamamını yazdığın için de Allah razı olsun çok kıymetli sözler bunlar..

Allah sizi hayırla mükafatlandırsın abla. Ben de şamileden de baktım az evvel ve yapay zekadan makine çevirisi de yaptım doğruluğunu isbat edebilmek için. Allahu alem.
ص223 - كتاب زيادة الإيمان ونقصانه وحكم الاستثناء فيه - المبحث الأول أسباب زيادة الإيمان - المكتبة الشاملة bu da eş şamile'den aynı şekilde kaynaktır.
Allah sizden de razı olsun abla. Ben bir şey yapmadım. Bütün kardeşler ve biz öğüt alsın diye paylaşıyoruz neticede değil mi ? İnsanı cennete götürecek olan her söz kıymetlidir bizim için.

Son düzenleme:
kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
"Kişinin günahları çoğaldığı zaman kalbi mühürlenir. Böylece gafillerden olur."
-İbn Kayyım (rahmetullahi aleyh)
----
"İhtiyaç miktarı aşıldığı zaman şu dört şey kalbi katılaştırır: yemek, uyku, konuşmak, arkadaşlık.

Beden hastalandığında yeme, içme, ona fayda vermediği gibi, kalpte şehvetler sebebiyle hastalanırsa, nasihatler o kalbe etki edemez"

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Hakkın delilleri çok olmasına rağmen insanların çoğunun bunlardan gafil kalması seni şaşırtmasın.

Evet hakkın delilleri çoktur ancak ALLAH dilediğini doğru yola iletir."
-İbn Teymiyye (rahmetullahi aleyh)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Cedel Ehline...

"Hiç kimseyle münazara etmedim ki, şöyle dememiş olayım: Allah'ım! Hakkı kalbime ve dilime icrâ eyle. Eğer hak benimle beraber ise, o bana tabi olsun. Yok, eğer hak onunla beraberse, ben ona tabi olayım."

İmam Şâfî (rahimehullah)

Hawkeye Çevrimdışı

Hawkeye

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyh ibn Saadi (rahimehullah) şöyle demiştir: "İmanın gerekliliğinin sebeplerinden biri, her zaman Allah'ı zikretmenin ve ibadetin özü olan duanın bereketidir."
29911

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tevhid'den yüz çeviren kişi bu sıfatı istese de istemese de müşrik ve kafirdir. Sünnet'ten yüz çeviren ise yine istesin veya istemesin bid'atçidir, dalâlet ehlindendir.!

İmam el-Birgivî rahimehullah

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Mezarın dışı toprak ama içinde pişmanlık ve azab var."

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Övülen kalbi selîm; hayrı isteyip şerri istemeyen kalptir. Bunun kemâli ise hayrı ve şerri tanımasıdır. Şerri tanımayanda ise eksiklik vardır ve onda övülen bir kalp yoktur."
-İbn Teymiyye (rahmetullahi aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"İlim meclisine gitmeyi ve gelmeyi (yolculuğu) cihad olarak görmeyen kimsenin aklı ve görüşü nâkıstır."
-Ebu'd Derdâ (radıyallahu anh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Dünyadaki Cennet İslâm'dır."

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"ALLAH (Subhanahu we Teâlâ) mü'mine Cennet'e girmeden rahatlık nasib etmemiştir."
-Hasân Bâsrî (rahmetullahi aleyh)

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
İmam Şâfi (r.a.) yoksulluğun tesirine aldırmaz ve onu alt edip galebe çaldığı sabrıyla yoksulluğun gücünü kırar. Kendisine nispet edilen bir sözde şöyle demektedir:

Ne semâ inciyle yağsa boşalsa,
Ne de arz taşsa altınla umrumda.

Nasılsa kalmam hayatta azıksız,
Düşsem de bir gün toprağa kalmam mezarsız.

Gönlüm geniştir sultanlar misali,
Nefsim hürdür, ağır görür zilleti.

Ömrümce bir lokmaya etsem kanaat,
Ne umayım kuldan hayır hasenât?

(İlim Yolunda, Abdulfettah Ebu Gudde)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Tâbiîn imamlarından Mücahid rahimehullah şöyle demiştir:

"Bir Müslüman, İslâm kardeşinden hiçbir fayda görmese, ancak ona karşı olan hayasından dolayı masiyeti terk etmesi bile islam kardeşinden gelen bir fayda olarak yeter."

[Hilyetu'l Evliya 3/51]

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Kim bu dünyadan zevk alırsa, kalbinden Âhiret korkusu kalkar."
-Sufyan es-Sevri (rahmetullahi aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Öyle evlilikler vardır ki kendisinden İmam Şafi ve İmam Ahmed gibi şahsiyetler doğar. Böylece (eşler) bin sene ibadet etmiş kimselerden daha hayırlı olurlar."
-İbn-i Cevzi (rahmetullahi aleyh)

"Dilden çıkan nice kelimeler insanı helak eder."
-İbn-i Cevzi (rahmetullahi aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Hayır kapısı sizden birisi için açıldığında geçmekte acele etsin, çünkü bu kapının kendisi için ne zaman kapanacağını bilemez."
-Hâlid b. Ma’dân (rahmetullahi aleyh)

Üst Ana Sayfa Alt