Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Onların Sözleri

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dünya, din yolunun konaklarından bir konak, yolcuları Allah’a CC. götüren bir yol, misafirlerin ihtiyaçlarını alabilmeleri için açıkta kurulmuş bir pazardır.”

İmam Gazâlî, rahimehullah.
Kimyâ-yı Saadet, s. 60.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
"Dünya nimetlerinden bana şu üç şey dışında hiçbir şey kalmadı:
1- Benim hatamı görecek olsa düzelten, ya da istikamet üzere görse daha da teşvik eden kendisi ile muhabbet ettiğimde hayır elde ettiğim ALLAH için güvenilir bir kardeş.
2- Hiçbir mahlûkun üzerinde minneti olmayan ve ALLAH’a karşı da bir akıbet içermeyen helal geniş rızık.
3- Kendisi ile hata işlemekten korunduğum ve ecriyle rızıklanacağım cemaatle namaz."

Sufyan es-Sevri (Rahmetullahi Aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Öyle bir hâle geldik ki, ameli bıraktık lafla yetiniyoruz. Gevşeklik tövbe yerine geçmiş. Fâni hayat ebedi hayata tercih edilmiş."

İbrahim bin Edhem (Radıyallahu Anh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Nuaym b. Nemha der ki: Ebû Bekr es-Sıddîk'ın (Radıyallahu Anh) bir hutbesinde şu sözler vardı:

"Malum bir ecele doğru yürüyüp gittiğinizi bilmiyor musunuz?” (Abdullah b. Ukeym hadisini naklettikten sonra şunları ekledi) “ALLAH'ın rızasını kazanmayı amaçlamayan bir sözde hayır yoktur. ALLAH yolunda harcanmayan servette de hayır yoktur. Cehaleti ahlâkına galebe çalan kişide hayır yoktur. ALLAH için çalışırken insanların söyleyeceklerinden korkanda da hayır yoktur."

Hilyetu'l Evliya
(Alıntı)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Hiçbir kadın ‘takvâ’dan ve ‘evinde oturuşu’ndan daha büyük bir şeyle ALLAH’a ibâdet etmemiştir."

İbn Mesud (Radıyallahu Anh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Bidatin başlangıcı, zân ve heva ile sünnete karşı çıkmaktı. Tıpkı şeytanın, Rabbinin emrine; aklı ve hevasıyla karşı çıktığı gibi."

Şeyhul İslam İbn Teymiyye (Rahmetullahi Aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Şayet amelsiz ilim kişiye fayda verseydi, ALLAH kitab ehli rahipleri yermezdi. Şayet ihlâssız amel fayda vermiş olsaydı, ALLAH münafıkları yermezdi."

İbn Kayyım (Rahmetullahi Aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Bahtiyar kişi; Selefin üzerinde olduğu yola tutunan ve halefin sonradan ortaya çıkardığı şeylerden uzak durandır."

İmam Malik (Rahmetullahi Aleyh)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"ALLAH bir kulu için hayr dilerse dilini, Muhammed ﷺ'e salât için kolaylaştırır."

İbnu'l Cevzi (Rahmetullahi Aleyh)

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Bir kimse (kötülük olarak) kalbinde her ne gizlerse, Allah mutlaka yüzünün mimiklerinde ve dilindeki sürçmelerinde onu açığa çıkarır.

Osman ra.

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Mis'ar b. Kidâm şöyle demiştir:

"Haram lezzetlere dalan kişinin saflığı gider.
Geriye günahlar ve utanılacak durumlar kalır.
Sahibini kötü bir akıbete ve cezalara maruz bırakır.
Sonunda Cehennem ateşi olan bir lezzette ne hayır vardır!"

[Hilyetu'l-Evliyâ]
(Alıntı)

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Hevâ ehli ile oturmayın, şüphesiz onlarla oturmak kalplere hastalık verir."

Abdullah ibn Abbas (Radıyallahu Anh)

Hakka-Davet Çevrimdışı

Hakka-Davet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Her dönemde İslam’ı yaşamak isteyenleri engellemek için değişik plan ve stratejiler ortaya koyanlar hep insî cinnî şeytanlardır.Şeytan bazen bir iki insanı baştan çıkarır; diğerleri de sürü halinde onun arkasından sürüklenip giderler Bazen de şeytan öyle bir hipnoz yapar ki koskocaman kitleleri, hem de bazen okumuş kitleleri uyutur. Bazen “din” diyen, Ramazan’da oruç tutan ve Müslüman görünen insanlar bile şeytanın hipnozuyla öyle uyutulurlar ki gözleri bağlı, kurdun arkasına takılan koyunlar gibi, onun yiyeceği vadiye öyle sürüklenirler ki, hiç farkına varmazlar Öyle ki, insanlar arasında şeytanın temsilcisi konumundaki kişiler ne derse, onlarda onu tekrar ederler Bu türlü bir büyü, uyuşturucuya veya kumara mübtela olmak gibi bir marazdır. O maraza tutulanlar, dini dengesi ve kıstası olmayan, onu sadece nam ve nişan olarak zikreden, hatta o kutsalı kendi ikbal ve istikbali adına birilerine karşı kullanan, bu uğurda zulüm, irtikâp, hırsızlık, tagallüp, tahakküm ve temellüke giren kimseler olup çıkarlar. Bugün de toplumda korkunç bir illüzyon, kitlesel bir büyü müşahede edilmektedir...

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
Allah'ın kitabını sürekli gözden geçirmek kadar insanın aklını ve ruhunu besleyen, bedenini koruyan ve mutluluğunu garanti eden başka bir şey görmedim.

İbn Teymiyye rh

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
Ahmed ibn Harb dedi ki;

"ALLAH'a elli senedir ibadet etmeme rağmen ibadetin halavetini/tadını ancak şu üç şeyi terk etmekle bulabildim.

Birincisi: İnsanların rızasını aramayı terk ettim, ta ki hakkı konuşma hususunda güç bulabildim.

İkincisi: Fasıklar ile dostluğu/sohbeti terk ettim ta ki Salihler ile dostluğu/sohbeti bulabildim.

Üçüncüsü: Dünyanın halavetini terk ettim ta ki Ahiretin halavetini bulabildim."

[Siyeru A'lamu'n- Nubela, 11/34]
(Alıntı)

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
"İlmin ardından gitmeyen kişi,
Nefsinin ardından gitmiştir."

Şeyhulislam ibn Teymiyye

kâtib Çevrimdışı

kâtib

İslam-TR Üyesi
"Dünya isteyenin amiri, terk edenin hizmetçisidir. Dünya isteyen ve istenendir. Onu isteyeni reddeder, reddedeni ister. Dünya ahiretin köprüsüdür. Onu geçin imar etmeyin. Köprüler üzerine köşk yapmak akıl kârı değildir. Dünyayı boşayanın, ahiret eşi olur. Dünya güzel bir duldur, hiddeti asla bitmez. Dünyayı bırak ve adını anma. Ahireti an ve onu unutma. Dünyadan seni ahirete götürecek kadar faydalan. Dünyadan seni ahiretten engelleyecek kadar faydalanma."

Yahya bin Muaz (Rahmetullahi Aleyh)

Üst Ana Sayfa Alt