Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Onların Sözleri

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hişam b. Urve r.,babasının şöyle dediğini rivayet etti:""Oğlum !! Hikmet (kitaplarında) şöyle yazılıdır : Sözün tatlı ,yüzün sade ( güleç ) olsun.Eğer böyle olursan insanların,kendilerine bağışta ( hediyede ) bulunduklarından daha sevgili olursun. ""(Ahmed ,Kitabu Zuhd,s.49)

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
image.jpg

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbn Mübarek öleceği zaman kölesi Nasr`a dedi ki: `Basımı toprak üzerine koy!` Bunun üzerine Nasr ağladı. İbn Mübarek Nasr`a şöyle sordu: - Seni ağlatan nedir? - Senin içinde bulunduğun nimeti hatırladım. İşte sen fakir ve garip olarak ölüyorsun, beni ağlatan budur. - Sus! Ben Allah Teâlâ`dan, beni zenginlerin yaşantısı ile yaşatmasını, fakirlerin ölümü ile öldürmesini diledim! Bunları söyledikten sonra Nasr`a `Bana kelime-i şehadet! telkin et! Eğer ben cevap vermezsem kelime-i şehadeti tekrarla!` dedi

Abdullah b. Mübarek öleceği anda gözünü açıp gülerek şöyle dedi: Çalışanlar bunun için çalışsınlar! (Saffat/61)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bütün insanları hoşnut edemezsin. Sen Allah ile aranı düzeltmeye bak! Bu olduktan sonra gâfillere aldırma!”

İmâm Şâfiî rhm

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Beyhaki’nin Sünen’inden :

İbn-i Abbas r.a Mescidi Nebevide itikafta iken bir adam gelerek selam verip yanına oturdu.İbn-i Abbas ona :

Seni üzüntülü ve kederli görüyorum sebebi nedir ? diye sordu.

Adam:

Evet ey Rasulullah’ın amcasının oğlu,falanca adam beni azat ettiği için borcum vardır.Ama ödemeye gücüm yetmiyor,dedi.İbn-i Abbas :

Onunla konuşayım mı ? dedi.Adam :

Sen bilirsin ,istersen konuş ,dedi.

Bunun üzerine İbn-i Abbas nalınlarını giyerek mescidden çıktı.Adam İbn-i Abbas'a

İtikafta olduğumu unuttun mu ? diyince ,İbn-i Abbas r.a :

Hayır unutmadım.Fakat Rasulullah’ın kabrini göstererek, şu kabir sahibinden şunu işittim:

“ Kim bir müslümanın işini takip edip hallederse,ona on yıl itikaf yapmaktan daha büyük bir sevap verilmiş olur.Halbuki bir kimse Allah rızası için bir gün itikaf etse Allah onunla cehennem arasına,doğu batı arasındaki mesafeden üç kat daha geniş bir hendek koyar

İbn-i Abbas bunları söylerken gözleri yaşardı. “

( M. Yusuf Kandehlevi ,Hayatu’s Sahabe Muhtasar )

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
" Mü'minin senden nasibi üç şeyden birisi olsun.Ya ona fayda dokundur,ya da hiç olmazsa ona zarar verme.Ya onu sevindir,ya da hiç olmazsa onu üzme.Ya onu medh et,ya da hiç olmazsa onu zemmetme(kötüleme,eleştirme)! Yahya ibnu Muaz(Rhm.)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
10931187_979081718769588_3493072115806316945_n.jpg

M Çevrimdışı

Mshdv

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
DM4QmO.jpg

Nice senesi uzun ömürler vardır; bereketi çok azdır.
Nice senesi kısa olan ömürler de vardır ki; bereketi oldukça fazladır.

رُبَّ عُمُرٍ اتَّسَعَتْ آمادُهُ وَقَلَّتْ أمْدادُهُ
وَرُبَّ عُمُرٍ قَليلَةٌ آمادُهُ كَثيرَةٌ أمْدادُهُ

Sahâbeden Sa'd bin Muâz radiyallahu anhu 30 yaşında iman etti. 36 yaşında vefât etti. Sadece 6 yıl İslâm'a gönül verdi. Malını, mülkünü, elinde ne varsa dinin zaferi için harcadı. Öldüğünde Rahmân'ın arşı sallandı ve cenâzesine 70 bin melek iştirâk etti.
'Yıllar oldu hiç yere uzanarak yatmadım' diyen İmâm Nevevî rahimehullah 45 yaşında vefât etti. Yazmış olduğu eserlerin sayfa sayısını hesapladıklarında ömrünün her gününe 8 sayfa düşer. 'Erbaîn adlı kırk hadis kitâbı hâlâ ellerimizde.
Ahmed bin Hanbel rahimehullah bir gecede müslümanları rahatsız eden 200 meseleye çare bulurdu.
Ömer b. Abdulaziz rahimehullah 2 yılda 100 yıllık işleri başarmıştır.
Sîbeveyh nahiv alanın da 'el-kitâb' adlı meşhûr eserini yazdı. Kendisinden sonra gelen yüzlerce âlim bu kitâbına şerh yaptılar. Meclislerini onunla süslediler.
Rabbimiz ne güzel buyurmuş:
'Sizin çalışmalarınız/işleriniz farklı farklıdır./İnne sa'yekum leşette' (Leyl sûresi, 4)

Peki ya bizler???

@ Said Özdemir Hoca

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rivayete göre :

Hep hikmetli konuşan Lokman Hekim’in derisi siyah, dudakları da kalınmış. Değerli sözlerini duyarak hayranı olan biri bir gün bakmış ki hayalinde büyüttüğü Lokman, siyah yüzlü, kalın dudaklı biri. Şaşkınlıkla yüzüne bakarken Lokman Hekim, adamın içinden geçenleri sezmiş olacak ki, şöyle çıkışmış:
– Birader, neden öyle şaşkın bakıyorsun? Boyayı mı beğenemedin, yoksa boyacıyı mı?

Sonra da ilave etmiş.

– Bak, demiş, benim ne yüzümün siyahlığında, ne de dudaklarımın kalınlığında bir tesirim vardır. Onları Yaratan öyle yaratmış, öylesine uygun görmüş. Benim tercihim değil...

Evet, insanların yüz güzelliği, yahut da çirkinliğiyle kendilerine bir pay çıkarmaları son derece yanlıştır. Ne güzellikte bir etkisi vardır, ne de çirkinlikte. Her ikisini de yaratan ve layık gören Allâh-ü azimüşşandır. İnsan kendi iradesiyle kazandığından sorumludur.

Üst Ana Sayfa Alt