Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Osmanlı Devleti Hakkında Muasır Yazarların Görüşleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
M Çevrimdışı

Muvahhid Faruk

* لا أمثل إلا نفسي *
İslam-TR Üyesi
Osmanlı Devleti hakkında muasır yazarların görüşleri nedir?
Mesela;
1. Ebu Muhammed El Makdisi
2. Abdul Kadir bin Abdul Aziz
3. Ebu Katade El Filistini
4. Ebu Basir Et Tartusi
5. Suleyman bin Nasir El Uvan
6. Ebu Velid El Ensari
7. Ömer El Hadduşi
Ve.s

E Çevrimdışı

Ebumelhame

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu yazarlarınkini bilmem ama şeyh muhammed bin abdulvahhab ve necd ulemasının ekseriyeti osmanlıyı şeriatı değiştirdiği ve uygulamadığı için tekfir etmiştir

E Çevrimdışı

Ebu Enes EL Dadaşi

Allah'ım Kalplerimizi Cihadda Sabit Kıl Amin.
İslam-TR Üyesi
Bu yazarlarınkini bilmem ama şeyh muhammed bin abdulvahhab ve necd ulemasının ekseriyeti osmanlıyı şeriatı değiştirdiği ve uygulamadığı için tekfir etmiştir

Osmanlının tümünü mü tekfir etmişlerdir ? Hangi dönemlerde yaşamışlar ve Osmanlının hangi döneminde tekfir etmişlerdir yazdığın Şeyhler ? Sonuçta Osmanlı Devleti dediğimiz devlet Yüzyıllarca hüküm sürmüş ve bir çok Padişah değiştirmiştir ve ayrıca Peygamber efendimizin (s.a.v) de bahsettiği kostantiniyeyi fetheden komutan da Osmanlı padişahıdır...

E Çevrimdışı

Ebumelhame

Üye
İslam-TR Üyesi
Osmanlının tümünü mü tekfir etmişlerdir ? Hangi dönemlerde yaşamışlar ve Osmanlının hangi döneminde tekfir etmişlerdir yazdığın Şeyhler ? Sonuçta Osmanlı Devleti dediğimiz devlet Yüzyıllarca hüküm sürmüş ve bir çok Padişah değiştirmiştir ve ayrıca Peygamber efendimizin (s.a.v) de bahsettiği kostantiniyeyi fetheden komutan da Osmanlı padişahıdır...
Zaten en başta fatihi tekfir etmişlerdir fatih kanunnamesi mi nedir ondan ötürü araştırırsan görürsün biraz osmanlıyı hiçbir zaman şeriatı tam olarak uygulamadıkları gerekcesi ve tasavvufcu oldukları için kabirperest demişler ve tekfir etmişlerdir

E Çevrimdışı

Ebu Enes EL Dadaşi

Allah'ım Kalplerimizi Cihadda Sabit Kıl Amin.
İslam-TR Üyesi
Zaten en başta fatihi tekfir etmişlerdir fatih kanunnamesi mi nedir ondan ötürü araştırırsan görürsün biraz osmanlıyı hiçbir zaman şeriatı tam olarak uygulamadıkları gerekcesi ve tasavvufcu oldukları için kabirperest demişler ve tekfir etmişlerdir

Araştırırsam görüceğimi biliyorum abi,ben sadece sen yazdın diye sordum.

M Çevrimdışı

Muvahhid Faruk

* لا أمثل إلا نفسي *
İslam-TR Üyesi
Ebumelhame! Osmanlı devletini Necdilerin tekfir ettiği doğrudur. Ama bildiğim kadarı ile Muhammed bin Abdil Vehhab En Necdi kendisi tekfir etmemiş. Şimdiye kadar da her hangi bir yazarın İbn Abdil Vehhab'ın Osmanlı devletini tekfir ettiğini dediğini duymadım. Eğer sen kesin olarak biliyorsansa o zaman İbn Abdil Vehhab'ın Osmanlı devletini nerde tekfir ettiğini kaynak olarak gösterirmisin?

E Çevrimdışı

Ebumelhame

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebumelhame! Osmanlı devletini Necdilerin tekfir ettiği doğrudur. Ama bildiğim kadarı ile Muhammed bin Abdil Vehhab En Necdi kendisi tekfir etmemiş. Şimdiye kadar da her hangi bir yazarın İbn Abdil Vehhab'ın Osmanlı devletini tekfir ettiğini dediğini duymadım. Eğer sen kesin olarak biliyorsansa o zaman İbn Abdil Vehhab'ın Osmanlı devletini nerde tekfir ettiğini kaynak olarak gösterirmisin?
Şeyh kendisi zaten necd ulemasının en büyüklerindendir yaşadığı dönemde osmanlıyı karşısına almamak için açıktan tekfir ettiği yazılmasa bile gerek eserlerinden gerekse vefatından 10 yıl kadar sonra talebelerinin osmanlıya karşı ayaklanmalarından bu anlaşılabilir zaten şeyhin osmanlı gibi bir devlete müslüman hükmü vermiş olmasını düşünmek bile saçmadır

Şamil Basayew Çevrimdışı

Şamil Basayew

Sabret nefsim Allah bizimle beraberdir..
İslam-TR Üyesi

Sende zerre bilgi varsa bende birşey bilmiyorum sağdan soldan duyma bilgilerle konuşuyor herkes osmanlı hukuk tarihini biliyor musun sen? Tanzimata kadar osmanlı hanefi fıkhından zerre şaşmamıştır değil insan kanunu kendi anayasasına diğer 3 mezhebden bile zor hüküm giriyordu!

Bir diğer konu Allahın hükmüne zıt hüküm vermek helal görmediği sürece kişiyi kafir yapmaz fasık ve zalim olarak nitelendirilir.

Daha ailesiyle geçinemeyenler osmanlıyı sorgular olmuş 100 senede ne verdiniz ümmete cihad beldelerine bir bak istersen kendimizle didişmekten kadınlarımızın ırzına geçilmesine mani olamadık 600 sene islam kadınlarını koruması hürmetine bile saygı duyulur osmanlıya!

E Çevrimdışı

Ebumelhame

Üye
İslam-TR Üyesi
Sende zerre bilgi varsa bende birşey bilmiyorum sağdan soldan duyma bilgilerle konuşuyor herkes osmanlı hukuk tarihini biliyor musun sen? Tanzimata kadar osmanlı hanefi fıkhından zerre şaşmamıştır değil insan kanunu kendi anayasasına diğer 3 mezhebden bile zor hüküm giriyordu!

Bir diğer konu Allahın hükmüne zıt hüküm vermek helal görmediği sürece kişiyi kafir yapmaz fasık ve zalim olarak nitelendirilir.

Daha ailesiyle geçinemeyenler osmanlıyı sorgular olmuş 100 senede ne verdiniz ümmete cihad beldelerine bir bak istersen kendimizle didişmekten kadınlarımızın ırzına geçilmesine mani olamadık 600 sene islam kadınlarını koruması hürmetine bile saygı duyulur osmanlıya!
Bak evladım taasubu bırak osmanlıda kaç kişiye recm cezası uygulanmış araştırıp gelip yazsana buraya fatih kanunnamesinde zinanın cezası neymiş yazda bütün müslümanlar görsün

E Çevrimdışı

Ebumelhame

Üye
İslam-TR Üyesi

Bak çocuk yaşın kaç onuda bilmiyorumda gözünü taasup bürümüş biri olduğun belli siz gençler tağut okullarında 10. Yıl marsı okurken bizler ıraktaki mücahidlere dualarımızı gönderiyorduk gerisini riya olmasın diye yazmıyorum baban yaşındaki adamla konuşurken kelimelerine dikkat et

M Çevrimdışı

Muvahhid Faruk

* لا أمثل إلا نفسي *
İslam-TR Üyesi
Ebumelhame! Yukarıda İbn Abdil Vehhab'ın Osmanlı devletini tekfir ettiğini yazmısın. Ben de soruyom ki nerde tekfir etmiştir?
İbn Abdil Vehhab'ın Necdilerin "büyük şeyh"lerinden olmasının konumuzla alakası yok. Eğer İbn Abdil Vehhab'ın dediğin gibi bir görüşü varsa uzatmadan naklet bitsin.

E Çevrimdışı

Ebumelhame

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebumelhame! Yukarıda İbn Abdil Vehhab'ın Osmanlı devletini tekfir ettiğini yazmısın. Ben de soruyom ki nerde tekfir etmiştir?
İbn Abdil Vehhab'ın Necdilerin "büyük şeyh"lerinden olmasının konumuzla alakası yok. Eğer İbn Abdil Vehhab'ın dediğin gibi bir görüşü varsa uzatmadan naklet bitsin.
Anlamadıysan bida oku yazdığımı ben desemki Allahın indirdiğiyle hükmetmeyen kafirdir tek tek brezilya kafirdir italya kafirdir demem gerekir mi ya da tağutları direk karşıma almak istemesem sen dediğim gibi bak istersen osmanlı şeriatı uyguluyor muydu gerisi teferruat ha illede müslüman hükmü vereceğim ona göre alim lazım diyorsan şeyhin açıktan tekfir ettiği bir nakil yok

Şamil Basayew Çevrimdışı

Şamil Basayew

Sabret nefsim Allah bizimle beraberdir..
İslam-TR Üyesi
Bak çocuk yaşın kaç onuda bilmiyorumda gözünü taasup bürümüş biri olduğun belli siz gençler tağut okullarında 10. Yıl marsı okurken bizler ıraktaki mücahidlere dualarımızı gönderiyorduk gerisini riya olmasın diye yazmıyorum baban yaşındaki adamla konuşurken kelimelerine dikkat et

Sana her defasında abi dedim saygıda kusur etmedim beni saygısızlık yapmaya mecbur bırakma zira benimle konuşanlar bilir kimseye saygısızlık yapmadım burada ışid kafasıyla yazılar yazıyorsun sesimi çıkarmadım senin bilgin var mı dediğin konunun ben okulunu okuyorum internetten oradan buradan duyduğumla yorum yapmıyorum tekrar tekrar söylüyorum Osmanlı tanzimata kadar hanefi fıkhından zerre şaşmamıştır değil insan kanunu kendi anayasasına diğer 3 mezhebden bile zor hüküm giriyordu. Hee savunduğun insanlar zaten hanefi mezhebine mürcie diyor sende diyorsan birşey diyemem. Tağut okullarında okuduğum için gönderme yapmışsın okuma yazmayı nereden öğrendin suffa mekteblerinde mi?

E Çevrimdışı

Ebumelhame

Üye
İslam-TR Üyesi
Sana her defasında abi dedim saygıda kusur etmedim beni saygısızlık yapmaya mecbur bırakma zira benimle konuşanlar bilir kimseye saygısızlık yapmadım burada ışid kafasıyla yazılar yazıyorsun sesimi çıkarmadım senin bilgin var mı dediğin konunun ben okulunu okuyorum internetten oradan buradan duyduğumla yorum yapmıyorum tekrar tekrar söylüyorum Osmanlı tanzimata kadar hanefi fıkhından zerre şaşmamıştır değil insan kanunu kendi anayasasına diğer 3 mezhebden bile zor hüküm giriyordu. Hee savunduğun insanlar zaten hanefi mezhebine mürcie diyor sende diyorsan birşey diyemem. Tağut okullarında okuduğum için gönderme yapmışsın okuma yazmayı nereden öğrendin suffa mekteblerinde mi?
Çocuk aynı şeyi tekrar edip duryorsun dediğimi araştır gel bakalım osmanlıda zinaya ne ceza veriliyordu ha dersenki bizim hanefi fıkhında zina edene para cezası verilir bişey diyemem benim kimseyi savunduğumda yok akidem budur ister işidci dersin ister aşırı ister harici Allahtan başka kimseye hesab vermeyeceğiz

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi

Ya delillendir ya da sus

E Çevrimdışı

Ebumelhame

Üye
İslam-TR Üyesi
Ya delillendir ya da sus
:) cilt cilt fetvalar dururken delil istiyenide gördüm ya kitabcılarda ve internette küçük bir aramayla bulabilirsin neyse burdaki herkese tavsiyem taasubu bırakmalarıdır partici çomarlarda osmanlı islam devletiydi deyip sözde şeriatı getirecekler müslümanlara düşen hak ne ise onu konuşmaktır Allah katında takvadan başka üstünlük yoktur benim şahşi fikrime göre osmanlı darulharbtı tasavvufcular şeriatı değiştirenler olduğu kadar imam birgivi gibi islam alimleride vardı

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
:) cilt cilt fetvalar dururken delil istiyenide gördüm ya kitabcılarda ve internette küçük bir aramayla bulabilirsin neyse burdaki herkese tavsiyem taasubu bırakmalarıdır partici çomarlarda osmanlı islam devletiydi deyip sözde şeriatı getirecekler müslümanlara düşen hak ne ise onu konuşmaktır Allah katında takvadan başka üstünlük yoktur benim şahşi fikrime göre osmanlı darulharbtı tasavvufcular şeriatı değiştirenler olduğu kadar imam birgivi gibi islam alimleride vardı

Cehalet meselesinde de internetten araştırıp bakıp diyerek aradan çekilmiştin ve Muhammed bin Abdulvehhab (r.h.m)'ın senin gibi düşündüğünü iddia etmiştin fakat dediğin doğru değildi.
https://www.islam-tr.org/konu/necd-...r-u-ulemanin-fetvalari-arasindaki-fark.23319/

Şimdi de farklı bir şey iddia ediyorsun ve yine iddianı ulema'ya dayandırıyorsun.

E Çevrimdışı

Ebumelhame

Üye
İslam-TR Üyesi
Cehalet meselesinde de internetten araştırıp bakıp diyerek aradan çekilmiştin ve Muhammed bin Abdulvehhab (r.h.m)'ın senin gibi düşündüğünü iddia etmiştin fakat dediğin doğru değildi.
https://www.islam-tr.org/konu/necd-...r-u-ulemanin-fetvalari-arasindaki-fark.23319/

Şimdi de farklı bir şey iddia ediyorsun ve yine iddianı ulema'ya dayandırıyorsun.
Nerde örtüşmüyor o zamanda dedim yüzçevirme ve imkanı olduğu halde öğrenmeme cehaleti imanda mazaret değildir diye şeyhte aynısını söylüyor vallahi en olmadık kimselere müslüman hükmü vermeye çalışmak ne bi türlü anlamam telefondayım kopyala yapıştır yapamıyorum

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyh kendisi zaten necd ulemasının en büyüklerindendir yaşadığı dönemde osmanlıyı karşısına almamak için açıktan tekfir ettiği yazılmasa bile gerek eserlerinden gerekse vefatından 10 yıl kadar sonra talebelerinin osmanlıya karşı ayaklanmalarından bu anlaşılabilir zaten şeyhin osmanlı gibi bir devlete müslüman hükmü vermiş olmasını düşünmek bile saçmadır

sorularıma kısa ve net cevap verebilirmisiniz

Şeyh Makdisi şöyle der: Şeyhul islam ibn Teymiyye (rh) şöyle der:
" ......Küfür olarak nitelenen sözlerde böyledir. Kişiye hakkı bildiren naslar ulaşmamış olabilir, ulaşmış olsa bile onları sabit görmemiş olabilir veya anlamamış olabilir yada Alla Tealanın mazur göreceği şüpheler ile karşılaşmış olabilir. Hak peşinde olup hata yapan müminin hatasını ne olursa olsun Allahu teala bağışlar. Bu hatanın nazari veya ameli konularda olması fark etmez. Rasulullah (sav)in ashabı ve ümmetin imamlarının görüşü budur." (Mecmu’ul Fetava c.23 s.195 )

1:şeyh makdisi ve şeyhulislam ibni teymiyye'yi tekfir ediyormusunuz?

Şeyh Muhammed bin AbdulVahhab'ın Kasım halkına yolladığı mektup

"Benim dört mezhebin tüm kitaplarını iptal ettiğimi, altıyüz senedir insanların bir hiç üzere olduklarını iddia ettiğimi, müçtehid olduğumu iddia ettiğimi, taklidin dışında olduğumu söylediğimi, ulemanın ihtilafı ceza olduğunu, salihlerle tevessül edenleri tekfir ettiğimi, Busayri'yi 'ey yaratılmışların en keremlisi' dediği için tekfir ettiğimi, eğer Allah Resulu (sallAllahu aleyhi ve sellem)'in kabrinin kubbesini yıkmaya gücüm yetseydi elbette onu yıkacağımı söylediğimi, yine güç yetirebilseydim Kabe'nin (altın) oluğunu değiştirip yerine tahtadan bir oluk takacağımı söylediğimi, Nebi (sallAllahu aleyhi ve sellem)'in kabrini ziyaret etmeyi haram kıldığımı, anne ve babanın ve diğer insanların kabirlerini ziyaretten menettiğimi, Allah'tan başkası adına yemin edenleri tekfir ettiğimi, İbni Fariz ve İbni Arabi'yi tekfir ettiğimi, 'Delail'ul-Hayrat' ve 'Ravz'ur-Reyahin' adlı kitapları
119
kitapları yaktığımı, 'Ravz'ur-Reyahin' (güzel kokanların bahçesi) isimli kitaba 'Ravz'u'ş-Şeyatin' (şeytanların bahçesi) diye isimlendirdiğimi bana isnad etmiştir(ler).
Tüm bunlara cevabım şudur: 'Allahım seni tesbih ederim ki, bu bana yapılan büyük bir iftiradır.'
Bundan önce de Muhammed (sallAllahu aleyhi ve sellem) 'e İsa bin Meryem'e ve salihlere hakaret ediyor diye iftira ettiler. Böylece yalan isnadında, iftira ve sözde kalpleri birbirine benzedi .
Muhammed bin AbdulVahhab: "ed-Durer es-Sunniyye fi'l-Ecvibetin- Necdiyye" adlı kitabın 'Kassim Halkına Gönderdiği Mektup'un ikinci kısmıdır. Derleyen: AbdurRahman bin Kasım. Cilt:1.Sayfa:14-17

https://www.islam-tr.org/konu/muham...i-daveti-ve-hakkinda-yapilan-iftiralar.29757/

2:Muhammed bin AbdulVahhab' tekfir ediyormusun

3:eğer etmiyorsan sen kafir olurmusun

ayrıca insanlara ''evladım'' şeklinde yazanları bu davranışından dolayı forumda cezalandırılmasını talep edermisin?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
zaten şeyhin osmanlı gibi bir devlete müslüman hükmü vermiş olmasını düşünmek bile saçmadır

Yazik ki suan o devlet yok ki, senin gibi ahmaklarin o dilini kesemiyor.

Ayrica diger kardeslerime su nasihati söyleyim ve bunu ilk kez diyorum iki üc kitap okuyarak ya da arkaniza tarihten herhangibi alimi alarak bu tür konularda ahkam kesmeyin zira ancak bir ahmak cahil bu konularda bir alimi ya da alime atfedilen bir kitabi baz alip konusur.

Dogrudur osmanli devleti icerisinde sofizm, kabirperestlik artti tabii onca yapilan iyiligin yaninda bunu gören ahmaklar o kadar takva ehilleriki suan kemalizm catisi altinda yasayabilmeyi ar sayiyor olsalar gerek.

Onlar bir ümmetti, gelip geçti. Onların kazandıkları kendilerinin, sizin kazandıklarınız sizindir. Siz onların yaptıklarından sorguya çekilmezsiniz. Bakara 134. ayeti

O kadar kit akillisinizki devlet yönetmeyi iki koyun gütmeye benzetip kiyasa gidiyorsunuz. Bu akili, zaten isid ile ortadoguda gördük kicini yikayamayan ergenler göya sözüm ona kuran sünneti uyguladiklarini söylererek insanlara olmadik iskencelerle ( kafa kesme, yakma vs) sorgu sualsiz zulm ettiler.

Muvahhid Faruk kardesim seni bir daha osmanli hakkinda konu acmaktan men ediyorum, eger ki samimi isen bu konuda direk Abdulmuizz Fida abiye direk özel mesaj ile bilgi alabilirsin insaAllah.

Kemalizm icerisinde yasayip osmanliyi elestirmek ya da osmanliya laf sokmak icin salya akitanlari samimi bulmuyorum.

Daha öncede dedim ihtilafa acik konularda ahmakca konusanlar atilacaktir, zira buna engel olmaz isek osmanliya gitmeye gerek taa en geriye gidip Hz. Muvaviye , Hz. Aliye bile zorlama düsüncelerle olmadik seyler söyleyenler cikacaktir ki tarihte cikmistir.

Konu kilitlenmistir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt