Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Öso ve Nusra hakkında çatışma haberleri var

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muhammed rabbani kardeşim ensari kardeş bize fitneci ve tekfirci desede ne olursa olsun yinede müslüman birine "hangi partiye oy veriyorsun" diye söylenmez hüsnü zanda bulunmak daha hayırlıdır.Muhtemelen bu kardeşte demokrasiyi ve parti pisliğini reddediyordur.

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
zaten oyüzden sordum yani . particiliği red eden birisinin demokrasiyi kabullenebilicek dinamıklere sahip bir grubu hoş görmesi olağan dışı onu ortaya çıkarmak için söledim yani.

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
zamanla ensari kardeşte gerçeği görür İnşAllah benim bu sert sözlerim sadece demokratik laik tağut destekçisi İslami olmayan muhalif gruplar(öso'nun bazı birlikleri,hepsi değil) hakkındadır.Şeriatı isteyen mücahid kardeşlerime en ufak kötü bir söz bile söylemem.

K Çevrimdışı

kelime-i şehadet

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ben zaten dedim ki esed düşene kadar muhalif gruplar arasında çatışma olmasın diye isterim.Ama esed düştükten sonra ister istemez öso'nun tamamı şeriatçı olmadığı için laik demokratik muhaliflerde var olduğu için çatışma çıkacaktır zaten.Bu bilinen birşey.Bunun neresi fitne oluyor.Ayrıca neresi tekfircilik?ben öso'yu topyekün tekfir mi ettim ki böyle konuşuyorsun?Öso karışık bir topluluk olduğu için bünyesinde her türlü adam var diyorum müslümanda var demokrat da var.Karışık bir yapılanma.Sen istiyorsun ki demokratik laik muhalifleri de kardeş edineyim hayır asla onlar benim kardeşim değildir.Sadece Şeriatı isteyen muhalifler(mücahidler)benim kardeşimdir.

Şimdi akla bir kaç soru geliyor. ÖSO'nun başı laik-demokrat değil mi? Eğer öyleyse onların önderliği altında savaşanlar da laik-demokrat hükmünü alıp kafir olmuyorlar mı? Bu bakımdan kendisini şeriatçı diye tanımlayıp ÖSO çatısı altında savaşanlar da kafir değil midirler? Üstelik bu adamları ÖSO adı altında savaşmaya zorlayan da yok. O halde şeriatçı olduğunu iddia eden birinin şeriat karşıtı laik-demokrat bir kafir örgütün çatısı altında ne işi var? Madem şeriatçılar neden İslamcı gruplara katılmıyorlar? Bu, "şeriatçıyım, tağutu reddediyorum" deyip de laikçi-tağut tsk çatısı altında savaşmaya benziyor. TSK çatısı altında savaşmak caiz mi ki ÖSO çatısı altında savaşmak caiz olsun?

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İslam-tr Mudâvimi
İslam-TR Üyesi
Şimdi akla bir kaç soru geliyor. ÖSO'nun başı laik-demokrat değil mi? Eğer öyleyse onların önderliği altında savaşanlar da laik-demokrat hükmünü alıp kafir olmuyorlar mı? Bu bakımdan kendisini şeriatçı diye tanımlayıp ÖSO çatısı altında savaşanlar da kafir değil midirler? Üstelik bu adamları ÖSO adı altında savaşmaya zorlayan da yok. O halde şeriatçı olduğunu iddia eden birinin şeriat karşıtı laik-demokrat bir kafir örgütün çatısı altında ne işi var? Madem şeriatçılar neden İslamcı gruplara katılmıyorlar? Bu, "şeriatçıyım, tağutu reddediyorum" deyip de laikçi-tağut tsk çatısı altında savaşmaya benziyor. TSK çatısı altında savaşmak caiz mi ki ÖSO çatısı altında savaşmak caiz olsun?
O şekil değil işte.Ösö liderlik değil.Bu gruplar da ösö yü uymuyor.Sadece ondan faydalanıyor.Emir komuta sistemi yok.Adam tevhid tugayı ismini almış onu ösö diye nitelendiriyorlar.Bazen el nusraya bile ösö demişlerdi.Genel olarak ösö de durum farklı.Tsk ile karşılaştıramazsın.

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İslam-tr Mudâvimi
İslam-TR Üyesi
  • Azaz: Anladığım kadarıyla sıkıntı Asafat al Shamal grubu mensubu bir savaşçının 2 ISIS savaşçısını öldürmesi sebebiyle başladı. ISIS katilin kendilerine teslim edilmesini istedi, katil teslim edilmeyince çıkan çatışmalarda 5 ISIS mensubu daha vefat etti. Olayın farklı bir versiyonu da şu ISIS Azaz'daki Ahli hastanesinde sınır tanımayan doktorlar grubundan bir Alman doktorun çalışmasına karşı çıktı ve akabinde ISIS Asafat as Shamal'e mensup iki savaşçıyı öldürdü. Çatışmalar dışarıya sıçradı ve Asafat as Shamal sınır kapısına çekildi. Durumu sakinleştirmeye çalışan ISIS savaşçıları da olduysa da olaylar büyüdü. / As far as I understand problem occured after a fighter of Asafat as Shamal killed two ISIS fighters. ISIS asked the group to handover the killer to them and the group refused this.5 more ISIS members were killed in clashes after these. Another version of events is this. The clashes started in Azaz Ahli Hospital after ISIS objected to the presence of a German doctor with Doctors Beyond Borders. Asifat as Shamal refused to let him go. ISIS shot dead two Asafat fighters. Clashes started in hospital & spread out. Asifat withdrew to teh border crossing.Asifat suggests ISIS members were divided over the reaction. A kuwaiti fighter tried to calm down the situation but others were ruthless.
Çatışmalarda bir medya merkezine de saldırıldığı ve medya aktivisti Hazem Azizi'nin ve Azaz Media Center'in başı Ömer Hadouli'nin öldürüldüğü haberleri var. Bunların ISIS tarafından öldürüldüğü iddia ediliyor. Ama bu haberlerin kaynakları Azizi için BBC'den Ian Pannel ve Hadouli için CNN'den Ivan Watson.

It is claimed that along the clashes a media center is also attacked and chief of Azaz Media Center Omar Hadouli and a prominent media activist Hazem Azizi were killed by ISIS. But sources for these news are Ian Pannel from BBC for Azizi and Ivan Watson from CNN for Hadouli.
Alınan haberlere göre Ahrar as Sham ISIS ile diğer muhalif gruplar arasındaki çatışmalarda herhangi bir şekilde yer almadığını duyurdu. / According to news received Ahrar al Sham denies any involvement in fighting between ISIS and other groups

• Halep(Aleppo)-Azaz: Dünkü çatışma sonucu Liwa el Tevhid savaşçıları ISIS savaşçılarını Azaz'ın dışına çıkardı. Muhtemelen sınır geçişinin paylaşımı ve kasabanın kontrolü ile ilgili bir anlaşma yapılacak bu gerginliğin sonucunda. / After yesterdays clash&dispute Liwa al Tawheed fighters forced all ISIS fighters out of Azaz. Statement expected when ISIS&FSA try to reach a deal on by whom&how border post&Azaz town should be controlled.
SURİYEDEN HABERLER / SYRIA NEWS

A Çevrimdışı

AbuAssadullah

Üyeliği İptal Edildi
Banned
شبكة اخبار طرابلس الشام‫#‏شبكة_اخبار_طرابلس_الشام‬ .
لكي يعرف الجميع حقيقة مايسمى بكتائب عاصفة الشمال.
فقد قاموا الخونة اليوم في مدينة إعزاز بجلب كافرألماني وبحماية شخصية له من هؤلاء الخونة وقام هذا الكافر بتصوير مقرات الدولة في منطقة إعزاز ولكن بفضل الله اﻹخوة في الدولة لهم بالمرصاد فرأوهم وقاموا باطلاق النار عليهم وأصابوا ثلاثة من هؤلاء لخونة وأما اﻷلماني الكافر فقد سهلوا له الخونة عاصفة الشمال الهروب وبعدها قام اﻹخوة في الدولة باقتحام مقرات المرتدين من عاصفة الشمال وقتلوا منهم من قتل وأسروا منهم وفر منهم الكثير وقد قتل من اﻹخوة اثنين تقبلهم الله وجرح واحد وبعدها ولله الحمد قاموا اﻹخوة بالتمشيط وأسروا منهم وغنموا الكثيرمن اﻷسلحة ومن بينها سلاح ثلاث وعشرين مضاد لطيران ولله الحمد ولتعلم أمريكا والغرب وأذنابهم من عاصفة الشمال وغيرهم أننا في دولة اﻹسلام في العراق والشام لن تأخذنا فيكم رأفة في دين الله وأين ستذهبون يا أذناب أمريكا والغرب والله سنستأصل شأفتكم بإذن الله ..

#شبكة_اخبار_طرابلس_الشام

Kaynak: https://www.facebook.com/TripoliSham13

Bunu tercüme edicek biri var mi acaba?

A Çevrimdışı

AbuAssadullah

Üyeliği İptal Edildi
Banned
TwitLonger — When you talk too much for Twitter
Burdan anladigim kadariyla, Kuzey Firtina Grubu (ÖSO´nun bir Parcasi) ile beraber olan bir Alman Doktor, ISIS Mücahidleri ve kaldiklari yerin fotografini cekti.
Iki tane Mücahid bunu önlemek (Fotolari silmek/ kamerayi parcalamak ne ise) icin oraya gidince, Kuzey Firtina Grubu bu Mücahidleri Sehid etti.
Bu Doktor bu Kuzey Firtina Grubun yardimiyla hemen bölgeden kacirildi (Fotografiyla birlikte). ISIS Mücahidlerin Katilini teslim edilmesini istedi Kuzey Firtina grubundan onlarda kabul etmediler ve Catisma cikti.

Edit: önemli bu olayi böyle ÖSO´nun Medya Kolu (twitter Hesabi @FSAunited) de yazdi! yani Olay ISIS, ÖSO Catismasi degil. ÖSOnun icindeki hainlerle galiba...

Ö Çevrimdışı

Ömer Hattab

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Halep'in Azez ilçesinin kontrolünün El Nusra Cephesinin geçmesinden sonra ÖSO kontrolündeki Esselame Sınır Kapısı (Bab es Selame) giriş ve çıkışlara kapatıldığı için Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan da giriş ve çıkışlara izin verilmiyor.
Kilis'in karşısında bulunan ve Türkiye'ye 8 kilometre mesafede bulunan Halep'in Azez ilçesinin dün çatışmalar sonucu El Nusra Cephesinin kontrolüne geçmesinden sonra Özgür Suriye Oordusu askerleri Azez ilçesinin kırsalına çekildi. Bunun üzerine Esselame Sınır Kapısı geçişlere kapatıldı. Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan da bu yüzden giriş ve çıkışlara izin verilmiyor. El Nusra cephesinin Esselame Sınır Kapısı'nı ele geçirmek için saldırı hazırlığı yaptığı, ÖSO'nun ise bu kapıya yığınak yaptığı öğrenildi. Öte yandan, Azez ilçesinin kontrolüne geri almak isteyen ÖSO'nun kırsalda toplanan askerlerine cephane ve silah takviyesi yaptığı her an yeniden bir çatışma başlayacağı iddia ediliyor.

Sınır kapısının kapalı olması nedeniyle ülkesine gitmek isteyen Suriyelilerin bekleyişleri ise Öncüpınar Sınır Kapısı önünde sürüyor.
böyle bir haber var doğrumudur?

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
böyle bir haber var doğrumudur?

bu haber dün akşamdan beri sosyal medyada dolaşıyor. Bikaç site dışında haberi ben göremedim.
Net bilgi gelmeden yorum yapmak yanlış olur.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ISID diyorlar çamuru Nusrete atıyorlar.Haberlere bakıyorum birkaç saattir.Bu olay üzerinden el-kaide ile nusret ismini birlikte zikrediyorlar.Birçoğu ISID'dan bahsetmiyor.Ayrıca haberlerde kullanılan videoların da bir çoğu ÖSO'ya ait.Yani düzmece veya bilgisizce dağıtılan bir habere benziyor.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Öncüpınar Sınır Kapısı kapatıldı
headline-300x150.jpg

Suriye’nin Azez kasabasında yaşanan çatışmalar, Türkiye’nin Öncüpınar sınır kapısını kapatmasına neden oldu.

Reuters’ın verdiği bilgiye göre karar, Azez kasabasında El-Kaide’nin uzantısı bir muhalif gruplar, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında yaşanan çatışmaların şiddetlenmesi üzerine alındı.

Bir Türk yetkili Reuters’a yaptığı açıklamada, “Suriye tarafından yaşanan belirsizlik ve güvenlik sebeplerinden dolayı Öncüpınar kapısı kapatıldı. Bu kapında iletilen tüm insani yardımlar da durduruldu” dedi.

Türkiye, Suriye’deki çatışmalardan kaçan sivillere kapılarını açık tutsa da, çatışmalar nedeniyle sınır kapılarının geçici olarak kapatılması kararı alınabiliyor.
ntvmsnbc

islahhaber 19 Eylül 2013 14:00 sitesine bu haberi koymuş ama. Ntvmsnbc den almış haberi, o da reuters i kaynak göstermiş. yine sağlıklı bir haber kaynağından gelmiyor haber

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İslam-tr Mudâvimi
İslam-TR Üyesi
ISID diyorlar çamuru Nusrete atıyorlar.Haberlere bakıyorum birkaç saattir.Bu olay üzerinden el-kaide ile nusret ismini birlikte zikrediyorlar.Birçoğu ISID'dan bahsetmiyor.Ayrıca haberlerde kullanılan videoların da bir çoğu ÖSO'ya ait.Yani düzmece veya bilgisizce dağıtılan bir habere benziyor.
Harbiden bunlar ne yapmaya çalışıyor.Müslümanların sayfalarında da öyle oluyor.İşidle nusreti aynı çatı altına sokmaya kalkıyorlar.Arkadaş farklı gruplar bunlar.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben yapılmaya çalışılan şeyin," Mücahitleri yanlızlaştırma, onların üzerine Terörist kelimesini yapıştırmak için uğraşan medya aracılığı ile onları gözden düşürmeye çalışıyorlar" diye düşünüyorum. ÖSO ile diğer gruplar arasında oluşan fikir ayrılıkları sonucu , Ösoya duyulan sempatinin azalarak Nusret ,Ahraruşşam, ISID a doğru kayması birilerini endişelendiriyor.
Olası müdahale için, insanların ,Firavunlarla aynı şekilde düşünmesini sağlamak için de medyayı da devreye sokuyorlar.

Olayın bölgesel mi, yoksa genele yayılan bir kutuplaşma mı olduğunu anlayabilmiş değilim.