Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Özel Okulda Sınav Sorularının Cevabı Öğrencilere Verilmesi Kul Hakkı mıdır?

M Çevrimdışı

Mithat can

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum
özel okula gittiğim için sınavlarda cevapları veriyorlar ve hayli ile bütün sınavlardan 100 alıyorsun.
Sorum şu; diğer devlet okulları vs çalışıp sınav yaptıkları için biz bundan kul hakkına girer miyiz ?

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Onu bilmem ama her iki güne bir gelip trollük yapar gibi soru sorarsan girme ihtimalin var. Allah akıl fikir versin.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Din konusunda neden trollük yapmaya çalışayım? Allahtan korkun bu nasıl bir ön yargıdır ?
Hadi tamam bu sorun gerçek olmuş olsun.

Burada sana, bu soruyu sormandaki amacı sordum. "Vesveseli biriyimdir" dedin, seni şüpheye düşüren şeyin ne olduğunu, soruyu sormandaki mantığın ne olduğunu söylemedin. "Özgürlük Dışında" kelimesinde nasıl bir sakınca şüphesi gördün? Ne olduğunu söyle, ona göre cevabımızı verelim.

Bu konuda moderatör kardeş sana cevap veriyor, her cevapta soruyu irdeleyip duruyorsun. Fasid kıyastan kendine delil çıkarmaya çabalıyorsun. Eğer gerçekten din konusunu önemsiyorsan lol yayıncısı izlemekle dinde bir şey kazanmayacaksın. Önemseyip soru soruyorsan izlemezsin, olur biter.

Ve son olarak; eğer yaptığın fiil, âdil olmayan bir şey ise evet, kul hakkına girersin.

"Ey iman edenler! Kendinizin veya anne babanızın ve akrabanızın aleyhine bile olsa adaleti ayakta tutun, Allah için şahitlik eden kimseler olun." (Nisâ 135)

"Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve doğrularla beraber olun." (Tevbe 119)

İlimSeven Çevrimdışı

İlimSeven

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bence özel okullar büyük haksızlık ama dediğini tüm okullar yapıyor
Sen dersine çalış yapabildiğini yap..
ORTA ÖĞRETİM BAŞARI puanı tamamen kaldırılsa keşke bu adaletsizliklere yer kalmaz.

M Çevrimdışı

Mithat can

Üye
İslam-TR Üyesi
Hadi tamam bu sorun gerçek olmuş olsun.

Burada sana, bu soruyu sormandaki amacı sordum. "Vesveseli biriyimdir" dedin, seni şüpheye düşüren şeyin ne olduğunu, soruyu sormandaki mantığın ne olduğunu söylemedin. "Özgürlük Dışında" kelimesinde nasıl bir sakınca şüphesi gördün? Ne olduğunu söyle, ona göre cevabımızı verelim.

Bu konuda moderatör kardeş sana cevap veriyor, her cevapta soruyu irdeleyip duruyorsun. Fasid kıyastan kendine delil çıkarmaya çabalıyorsun. Eğer gerçekten din konusunu önemsiyorsan lol yayıncısı izlemekle dinde bir şey kazanmayacaksın. Önemseyip soru soruyorsan izlemezsin, olur biter.

Ve son olarak; eğer yaptığın fiil, âdil olmayan bir şey ise evet, kul hakkına girersin.

"Ey iman edenler! Kendinizin veya anne babanızın ve akrabanızın aleyhine bile olsa adaleti ayakta tutun, Allah için şahitlik eden kimseler olun." (Nisâ 135)

"Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve doğrularla beraber olun." (Tevbe 119)
lol yayıncısı değil lol karakterinin ismini kullanan bir yayıncı.
Bence özel okullar büyük haksızlık ama dediğini tüm okullar yapıyor
Sen dersine çalış yapabildiğini yap..
ORTA ÖĞRETİM BAŞARI puanı tamamen kaldırılsa keşke bu adaletsizliklere yer kalmaz.
okula gitmeyi 10.sınıfta bıraktım ben abi ortamdan dolayı ondan dolayı hiç bir konuyu görmedim

ط Çevrimdışı

طالب القرآن

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kâtib Çevrimdışı

kâtib

لَا إِلَٰهَ إِلَّا ٱللَّٰهُ
İslam-TR Üyesi
Okul olmayan özel okul, hiçbir konuyu göstermeden, sadece sınav mı yapıyor?

Bir hayli özelmiş gerçekten ama okul demeyin bence, çünkü siz okulu bırakmışsınız.
Sanirim demek istedigi şey, okula gitmeyi 10.sinifta birakmiş ama şimdi 12.sinifta tekrar baslamis.

ط Çevrimdışı

طالب القرآن

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sanirim demek istedigi şey, okula gitmeyi 10.sinifta birakmiş ama şimdi 12.sinifta tekrar baslamis.
Hüsnü zan, güzel.

Ben de bu konuya takıldım ve sorulan sorulara cevap vermesini merakla bekliyorum. Gerçekten bu kelimelerde caiz olmadığı düşünülerek vesvese yapılacak kısım ne olabilir? Trol değilse mantıklı bir izahı vardır, işte onu bekliyoruz. Böylece biz de hüsnü zan yapabiliriz.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
M Çevrimdışı

Mithat can

Üye
İslam-TR Üyesi
Hüsnü zan, güzel.

Ben de bu konuya takıldım ve sorulan sorulara cevap vermesini merakla bekliyorum. Gerçekten bu kelimelerde caiz olmadığı düşünülerek vesvese yapılacak kısım ne olabilir? Trol değilse mantıklı bir izahı vardır, işte onu bekliyoruz. Böylece biz de hüsnü zan yapabiliriz.
Şüpheye düştüğüm konu bu isim ile alakalı, bazı kafirler “islam özgürlüğü kısıtlıyor” vs gibi kelimeler kullandıklarını görmüştüm bende buna ithafen bu ismi görünce belki bu markada böyle bir niyet ile yapmıştır düşüncesi ile sorma isteğinde bulundum

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

ط Çevrimdışı

طالب القرآن

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Şüpheye düştüğüm konu bu isim ile alakalı, bazı kafirler “islam özgürlüğü kısıtlıyor” vs gibi kelimeler kullandıklarını görmüştüm bende buna ithafen bu ismi görünce belki bu markada böyle bir niyet ile yapmıştır düşüncesi ile sorma isteğinde bulundum
İşte bunu o sorunuzun en başında söylemeli ve tekrar tekrar sorulduğu halde cevap vermemezlik yapmamalıydınız.

Fazlasıyla evham ve vesvese sonucu bu tür sorun olmayan sorulara takılır insan. Çözümse böyle sorular karşısında ne yapılacağını temel olarak öğrenmekte yatar. Tek tek soru üreterek değil. Vesveselere karşı nasıl davranılır, genel olarak tüm vesveselerden nasıl kurtulunur, öğrenmek için yukarıda size verilen linki okuyun. Link yeterli gelmezse forumda başka konular da var onları da bulup okursunuz.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
İşte bunu o sorunuzun en başında söylemeli ve tekrar tekrar sorulduğu halde cevap vermemezlik yapmamalıydınız.
Allah razı olsun kardeşim...
Üslûbunuzdan dolayı da Allah ecrinizi versin )
Ben de tam olarak bunu söylüyorum.

Din konusunda neden trollük yapmaya çalışayım? Allahtan korkun bu nasıl bir ön yargıdır ?
Seni itham etmedim ayrıca. "Trollük yapar gibi" dedim. %100 Trollük yapıyorsun, demedim. Kalplerde olanı ben bilemem. Belki bilerek, belki bilmeyerek öyle bir izlenim bıraktığın ve en başta söylemen gereken şeyi sonda söylediğin için böyle oldu.

Hakka-Davet Çevrimdışı

Hakka-Davet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bende kolejide okuyan birinden duymuştum koleji okullarında okuyan çocuklara sınav cevaplarını verip yüksek puan ile geçirtiyorlar sonrada çıkıp koleji okulları daha iyi eğitim veriyor, en zeki çocukları kolejden çıkıyor diye reklam yapıyor sahtekarlar..

Zaten bu tc devletinin okullarında çocuk felan okutulmaz kemalizm aşılıyorlar çocuklara...

M Çevrimdışı

Mithat can

Üye
İslam-TR Üyesi
Bende kolejide okuyan birinden duymuştum koleji okullarında okuyan çocuklara sınav cevaplarını verip yüksek puan ile geçirtiyorlar sonrada çıkıp koleji okulları daha iyi eğitim veriyor, en zeki çocukları kolejden çıkıyor diye reklam yapıyor sahtekarlar..

Zaten bu tc devletinin okullarında çocuk felan okutulmaz kemalizm aşılıyorlar çocuklara...
Okula gitmeyi 10.sınıfta bıraktım fakat okulda gene kayıtlıyım gitmeden sınıfı geçebiliyorum şuan 12.sınıfım son senem 2 senedir bu şekil sınavların cevaplarını veriyorlar ben şimdi kul hakkına mı girmiş oluyorum tam cevap alamadım kimseden. Moderatörün attığı konular kopya ile alakalı ve kopya çekmek kul hakkıdır yazıyor benim durumumda mı aynıdır

Son düzenleme:
Hakka-Davet Çevrimdışı

Hakka-Davet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Okula gitmeyi 10.sınıfta bıraktım fakat okulda gene kayıtlıyım gitmeden sınıfı geçebiliyorum şuan 12.sınıfım son senem 2 senedir bu şekil sınavların cevaplarını veriyorlar ben şimdi kul hakkına mı girmiş oluyorum tam cevap alamadım kimseden. Moderatörün attığı konular kopya ile alakalı ve kopya çekmek kul hakkıdır yazıyor benim durumumda mı aynıdır
Kul hakkına girmezsiniz, bu küfür sisteminin okullarında hileyle geçmenin dini açıdan bir sakıncası olmaz çünkü size islama açıkca savaş açmış adamın düşüncelerini yalan bilgiler ile empoze ediyorlar...

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt