Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Peygamberimizin Dilinden Müslüman Şahsiyeti(Çok Güzel Bir Kitap)

D Çevrimdışı

determined60

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kutlu Doğum Haftasının arefesinde olduğumuz şu günlerde okuyabileceğimiz ce okutturabileceğimiz bir eser.E-Kitap tamamen renklidir.Kitabın orjinali ile aynı olup pdf formatındadır.Zaten kitabı indirince göreceksinizki birebir ve renkli halidir.Umarım istifade edebilirsiniz.

İNDİRMEK İÇİN TIKLA:TIKLAİNDİR

Peygamber Efendimiz ümmetini çok seviyor; ama O’nun sevdiği bir insanda görmek istediği bazı özellikler var. Peygamberimiz’in bizleri daha çok sevmesini istiyorsak, O’nun istediği gibi bir insan olmalıyız. İşte bu küçük eserde Peygamberimiz’in sevgisini kazanabilmenin yollarını göstermeye, O’nu anlatmaya çalışılmış. Her bir konuyu Sevgili Peygamberimiz’in hayatından bir hatıra ile canlandırarak bu özellikleri taşıyan bir insan, bu gün nasıl davranır, bunun örneklerini vermeye çalışılmış. Ümid ederiz ki beğenir istifade edersiniz…

Bütün inananlardan Rabbim Peygamberimizin sevdiği bir müslüman şahsiyet olmayı ve bu gayeyi kendine rehber edinmeyi nasip eylesin.

İNDİRMEK İÇİN TIKLA:TIKLAİNDİR

E Çevrimdışı

enes malik

Üye
İslam-TR Üyesi
Tarih 18 nisan.. iki genç hararetli bir şekilde tartışıyor; - Yılbaşını kutlayan arkadaşlarına neden kızdın? - Neden mi kızdım? Ne yani bu birilerine benzeme çabası değil mi? - Teşebbüh oluyor yani? - Evet, bu bi hiristiyan adetidir.. -Pekala, hiristiyanlar yılbaşında neyi kutluyorlar? - Bir rivayete göre Hz. İsa'nın doğum gününü. - Eğer dediğin gibiyse biz onlardan daha çok kutlamalıyız bu günü..- Nasıl yani?! - Hz. İsa bizim inandığımız ve sevdiğimiz peygamberimiz değil mi? hatta biz onlardan daha çok seviyoruz onu... ''Kutlu doğumu'' kutlarken bunu da kutlayalım yanında. - O yönden hiç düşünmemiştim. Ben sanıyordum ki.... - Sandığın doğru sevgili kardeşim. Yılbaşını kutlamak, Tartışma götürmez bir haramdır. Bunun iki nedeni vardır; Birincisi bir kavme benzeyip teşebbüh olduğu için, yani bir topluluğu taklit ettiğimiz için. İkincisi ''Doğum günü'' kutlamanın İslam'da hükmü Alimlerin ortak fikriyle ''Haramdır''..- Lafı Kutlu doğuma mı getireceksin şimdi??
- Evet dostum, Bak sevgili peygamberimiz (Allahın salat ve selamı ona olsun) ne diyor;

{Abdullah bin Mes’ud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Sizi Allah’a yaklaştırıcı ve ateşten uzaklaştırıcı hiçbir şeyi terketmedim, onların hepsini size emrettim ve sizi Allah’tan uzaklaştırıcı, ateşe yaklaştırıcı hiçbir şeyi terketmedim, onların hepsini size yasakladım’ buyurdu.”
Begavi 4111, Beyhaki 13443

- Ne demek bu??

- Şu demek;

Sevgili peygamberimiz İslam dini hakkında herşeyi en ince ayrıntısına kadar bize anlatmıştır.

Hatta, bir rivayete göre Kuranda en son indiği düşünülen bir ayette der ki;

{Bugün size dîninizi ikmâl ettim; üzerinize olan nîmetimi tamamladım ve sizin için dîn olarak İslâm'ı seçtim…} (el-Mâide, 3)

Bize söylenen gayet net.

- Ne yani şimdi? Bu dediklerin Kutlu doğumun kötü bişey olduğunumu gösteriyor?

Öyle olsa bile biz bu günü içki içerek falan kutlamıyoruz, iyi şeyler yapıyoruz!

- Ondan şüphem yok..

Ama Hz. İsa'nın ilk doğum günü kutlamalarında da o tarz şeyler yoktu, onlarda...

- Lafını kesiyorum! Söylediklerin Kutlu doğumun Efendimizin zamanında olmadığı gibi bi izlenim bıraktı bende.

- Evet, Yoktu.

- Nerden biliyorsun? Sanki onun zamanında yaşadın!

- Yaşamadım evet. Ne kadar yaşamak istediğimide anlatamam.

Ama bazı şeyleri bilmemiz için o zamanda yaşamamıza gerek yok. Kutlu doğum Sevgili peygamberimizin döneminde olmadığını bilmek oldukça basit.

- Nasıl?

- Birincisi; bu konuda elimizde delil yok. Yani ne efendimizin nede sahabelerin böyle birşeyi kutladğını duymadık ve okumadık.

İkincisi; Zaten bunların Dinde sonradan çıktığı kabul ediliyor, Güzel yenilikler deniliyor.

- İyi ya işte, Güzel şeyler olduğu kabul ediliyor..

- Bak bu konuda ne diyor Sevgili peygamberimiz;

{Her yenilik bidattir her bidatte sapıklıktır} [Müslim]

Başka bir Hadisinde ise; {Her kim bizim bu işimizin (yani dinimizin) içine ondan olmayan bir şeyi yeniden sokarsa (o yaptığı iş) merduddur, başına çalınır} [Buhari]

Bazıları bidat’in iyi olan ve kötü olan diye ikiye ayrıldığını iddia ediyorlar halbuki Peygamberimiz böyle bir ayrım yapmıyor.

Hadis gayet açık.

Üzerinde emri olmayan bir işin reddolunacağını söylüyor.

Bunun aksi olursa o zaman her önüne gelen bir şeyler uydurup, dine yeni bir şey sokar ve artık din aslından uzaklaşıp tanınmaz bir hale gelir.

Nitekim böyle de olmuştur...

- Ama Bizim niyetimiz iyi. Peygamberimizi sevdiğimizden yapıyoruz. Allah içimizi biliyor, niye Red olsun ki?

- Dinle bak ne diyor Peygamberimiz Sevgili dostum;

{(kıyamet gününde) bir gurup adamlar, tıpkı sahipsiz develerin havuz kenarından kovulup, uzaklaştırıldığı gibi benim havzımdan uzaklaştırılacaklar Ben onlara: "Gelin buraya, nereye gidiyorsunuz, gelin, gelin!" diye sesleneceğim Bunun üzerine denilecek ki, onlar senden sonra (dini) değiştirdiler Bende diyeceğim ki: "O halde onlar benim havzımdan uzak olsunlar! Uzak olsunlar! Uzak olsunlar!}

Yani bu konuda ki Peygamberimizin tavrı gayer net..

Kaldı ki sevdiğimizden diyorsun, Bak Nediyor ayet öyle diyenlere;

{“Resulüm deki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyunuz ki, Allah’ta sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir.” }

[Al-i İmran 3/31]

- Hmmmm, Ben bi yerde efendimizin Pazatesileri oruç tuttuğunu, bunuda o gün doğduğu için yaptığını duymuştum. Bu kutlama değilmi?

- Dediğin doğru. Ama eksik.

Sevgili peygamberimiz (Allahın salat ve selamı ona olsun) o gün doğdu ve o gün ona ilk vahiy indi. Pazatesileri oruç tutması bir kutlama değil bir şükür ibadetidir..

- Tamam işte, neyse ne! Efendimizde yapıyormuş..

- Efendimiz şiirler okuyup, gazeller çekip def çalmıyordu dostum. Daha da önemlisi bunu Yıldönümü olarak yapmıyordu..

- Hmmmmm.

- Eğer Peygamberimizi seviyor ve onun sünnetine tabi olmak istiyorsan, Sende her pazartesi günü oruç tutarsın.. Onun dışında ki herşey yeniliktir..

Ve en başında da dediğim gibi; Kutlu doğumu kutlayarak hiristiyanlardan hiç bi farkımız kalmıyor.

- Dikkate alacam, Allah razı olsun..

- Cümlemizden....
(menkul)

Üst Ana Sayfa Alt