Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Peygamberimizin Şartlar Gereği Yapamadığı Şeyi Yapmak Caiz mi?

D Çevrimdışı

Dostane

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm abilerim kardeşlerim.
Ben yeni yeni islamı öğreniyorum. Benim tanıştığım bir arkadaşım bana şöyle demişti. Peygamberimizin yapmadığı şeyleri yapmak doğru olmaz her alanda böyle demişti. Onun her yaptığında hayır olduğundan o en doğru olandır demişti. Mesela suyu soğuk icmek yeni cıkmış bişey o dönem icilmezdi dedi. Ben de buzdolabı yoktu dedim. O böyle şartlar gereği de olsa peygamberimizin yapmadığı şeyleri yapmamak lazımdır diyor. Bu doğru mudur. Mesela suyu soğuk buzlu içmek, beyaz undan ekmek yemek, şeker yemek (o zaman olmadığı icin) mesela örneğin başka, Domates patates falan yemek 16. Yüzyılda bulundukları için, kahve içmek gibi. Ben ona o zaman şartlar gereği bunları yapamıyodu ama diyorum o da işte bunun hikmeti bu o dönem yaşaması en doğruydu böyle yaşamak lazım diyor. Ne diyosunuz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
D Çevrimdışı

dunyadanbirmusluman

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ben yeni yeni islamı öğreniyorum. Benim tanıştığım bir arkadaşım bana şöyle demişti. Peygamberimizin yapmadığı şeyleri yapmak doğru olmaz her alanda böyle demişti. Onun her yaptığında hayır olduğundan o en doğru olandır demişti. Mesela suyu soğuk icmek yeni cıkmış bişey o dönem icilmezdi dedi. Ben de buzdolabı yoktu dedim. O böyle şartlar gereği de olsa peygamberimizin yapmadığı şeyleri yapmamak lazımdır diyor. Bu doğru mudur. Mesela suyu soğuk buzlu içmek, beyaz undan ekmek yemek, şeker yemek (o zaman olmadığı icin) mesela örneğin başka, Domates patates falan yemek 16. Yüzyılda bulundukları için, kahve içmek gibi. Ben ona o zaman şartlar gereği bunları yapamıyodu ama diyorum o da işte bunun hikmeti bu o dönem yaşaması en doğruydu böyle yaşamak lazım diyor. Ne diyosunuz.

Âleykum selam...

ALLAH(C.C.)'ın haram kılmadığı hiçbir şeyi bir kimse kendi kafasına göre haram kılamaz. Ayrıca o zamanlar da soğuk su içiliyor, meyve-sebze yeniliyordu. Bir de arkadaşınıza bu düşüncesinin kaynağını sormalısınız, helale haram dediği için de tevbe etmeli.

İlmi Konu - Şeyh Makdisi : Bid'at Türlerinin Arasında Ayırım Yapmamak

D Çevrimdışı

Dostane

Üye
İslam-TR Üyesi
Âleykum selam...

ALLAH(C.C.)'ın haram kılmadığı hiçbir şeyi bir kimse kendi kafasına göre haram kılamaz. Ayrıca o zamanlar da soğuk su içiliyor, meyve-sebze yeniliyordu. Bir de arkadaşınıza bu düşüncesinin kaynağını sormalısınız, helale haram dediği için de tevbe etmeli.

İlmi Konu - Şeyh Makdisi : Bid'at Türlerinin Arasında Ayırım Yapmamak
Açıkcası haram demiyor sadece bunda bir hikmet vardır gibisinden diyor.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Bu tür şeyler "adetlerde ve muamelatta bidat" kapsamına girer. Bu sadece lügavi anlamda bidat, yani yeniliktir. Değerlendirmesi işlevine ve etkisine bakar. Ekseri ulema bunu haram olan bidat kısmına sokmamıştır. Şatibi, Birgivi dahil.

Bin Yusuf Çevrimdışı

Bin Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleyküm selam
Domates yemek ibadet değil, âdettendir. (Helal kazançla elde etmek ve şükrederek tüketmek hayırlı bir ameldir.)
İbadette kâfire benzemek yasaktır. Mubah âdette ise günah değildir. (Hadika)

Yinede en iyisini Allah bilir.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben yeni yeni islamı öğreniyorum. Beknıştığım bir arkadaşım bana şöyle demişti. Peygamberimizin yapmadığı şeyleri yapmak doğru olmaz her alanda böyle demişti. Onun her yaptığında hayır olduğundan o en doğru olandır demişti. Mesela suyu soğuk icmek yeni cıkmış bişey o dönem icilmezdi dedi. Ben de buzdolabı yoktu dedim. O böyle şartlar gereği de olsa peygamberimizin yapmadığı şeyleri yapmamak lazımdır diyor. Bu doğru mudur. Mesela suyu soğuk buzlu içmek, beyaz undan ekmek yemek, şeker yemek (o zaman olmadığı icin) mesela örneğin başka, Domates patates falan yemek 16. Yüzyılda bulundukları için, kahve içmek gibi. Ben ona o zaman şartlar gereği bunları yapamıyodu ama diyorum o da işte bunun hikmeti bu o dönem yaşaması en doğruydu böyle yaşamak lazım diyor. Ne diyosunuz.
Aleykum selam. Arkadaşın sanırım yanlış öğrenmiş sana da yanlış nasihat etmiş.!
Nebi sav. En iyi deveye de binmiş bazen de katır ve merkebe binmiş.
Bulduğunda en iyi eti yemiş olmadığında ise sirkeye ne güzel katık demiş.
Arpa unu bulmuş ve onu yemiş gecelemiş soğuk suyu da içmiş.
Kabak, karbuz ve salatalık da yemiş.
Bunlar Allah cc. Kullarına mübah ve helal kıldığı nimetlerdir.
Bizler O sav hurma veya karpuz yedi diye bunları yemeyiz helal ve mubah olduğu için yeriz.!
Asıl O,na tabi olacağımız şeyler İbadet ,muamelat ve ahlakın da ona benzememizdir.!
Kısacası haram ve yasaklığına şeri bir delil bulunmayan şeyler mubahdır helaldir.!

Üst Ana Sayfa Alt